הסוף של מבנה קפה תמר: "פיסה מליבנו נותרה תחת גל האבנים"

שתף כתבה עם חברים

במקום בית הקפה המיתולוגי ברחוב שינקין שנהרס על ידי דחפורים ייבנה בניין מגורים. הח"כית לשעבר איילת נחמיאס ורבין, נכדתם של בעלי המקום שרה ואברהם שטרן ז"ל: "מאחלים ליזמים שהמקום שיבנו יזכה לאנרגיה המיוחדת שזכינו לגדול בצילה"

הדחפורים עולים על קפה תמר

דחפורים הרסו הבוקר את בית קפה תמר המיתולוגי ברחוב שינקין (31 מאי).
קפה תמר נחשב מרחוב שינקין 57 נוסד בשנת 1941 ובמשך השנים היה ידוע כזה שבו ישבו עיתונאים מעיתון "דבר", מאחר שבעבר בניין העיתון שכן ליד בית הקפה. במשך שנים הופיעו אמנים רבים בקפה, התקיימו בו תערוכות רבות, הוא ריכז אליו אנשים מהברנז'ה התל אביבית ואף זכה "לככב" בשיר הלהיט "גרה בשינקין" של להקת מנגו ("גרה בשינקין שותה בקפה תמר") שהולחן על ידי רמי קליינשטיין ונכתב על ידי לא אחר מאשר יאיר לפיד, שהתגורר ברחוב לקראת סוף שנות ה-80.

מאז משנות ה-50 נוהל בית הקפה על ידי שרה ואברהם שטרן ז"ל. אברהם נפטר ב-1966 ואילו שרה נשארה בבית הקפה עד היום בו נסגר ביוני 2015. חודשיים לאחר סגירת בית הקפה נפטרה שרה שטרן.

במשך שנתיים היה בית הקפה נטוש, ולפני שלוש שנים הוקם במקומו בית קפה בסגנון דומה תחת השם "קפה רגע". בית קפה זה נסגר בדצמבר 2020, עקב התוכנית להריסת הבניין אך גם בגלל פרוץ מגפת הקורונה. בחודש דצמבר התקיים מופע פרידה מבית הקפה, ובעלי המקום ערכו מכירה פומבית של הרהיטים והציוד.
במקומו של הבניין הישן צפוי להיבנות פרויקט יוקרתי.

חברת הכנסת לשעבר, איילת נחמיאס ורבין, היא נכדתם של שרה ואברהם שטרן. "פיסה מליבנו נותרה היום תחת גל האבנים שהיה בית הקפה", מסרה ורבין לאתר "פוסטה", "צריך לומר שכבר עשרות שנים הקירות נטו ליפול ואת הטיח החזיקו התמונות הרבות שעיטרו את קירות בית הקפה. משך 30 שנה נגררה סבתא בתביעות פינוי קשות ובשנותיה האחרונות ביקשנו לחסוך ממנה את עוגמת הנפש שבדיוני בית המשפט ואחי יואב נחמיאס עמד מול הגורמים השונים".

שרה שטרן ז"ל בקפה תמר, שנות ה-80

"איננו יודעים מי היזמים הנוכחיים ואנחנו מאחלים להם שהמקום שיבנו יזכה לאנרגיה המיוחדת שאנחנו זכינו לגדול בצילה", הוסיפה ורבין, "אני מקווה שלאחר שהבניין יעמוד מחדש על תילו ימצאו העירייה והיזמים דרך לאזכר את סבתא ואת בית הקפה שהיו אבן דרך בתרבות התל אביבית. הפרידה מהמקום ומסבתא במילותיו של אלתרמן שכתב במקום את 'הטור השביעי' לעיתון דבר, הן פרידה לאין קץ".

הדמיית הבניין החדש שייבנה בשטח בית הקפה
השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות