התיק של FBI וימ"ר תל אביב: נותרו שני עצורים בחשד לעוקץ ביטקוין

שתף כתבה עם חברים

אחרי שכל ערוצי התקשורת התמסרו לדיווחים על 26 עצורים בפרשה הבינלאומית נותרו במעצר איש הייטק אחד שירד מנכסיו ושותפו החשודים בניהול עוקץ מאורגן של משקיעים אמריקאים * לפי המודיעין המשטרה עולה חשד כי גורמי פשיעה מוכרים קשורים למיזם

video
בסרטון: המשרד ברחוב המסגר ממנו לפי החשד בוצעו ההתקשרויות ועסקאות העוקץ
יחידת ההונאה במשטרת מחוז תל אביב ניהלה בחודש האחרון חקירה סמויה בשיתוף ה-FBI, שראשיתה בדיווח שהתקבל מארצות הברית, לגבי קבוצת ישראלים המקושרים לפי החשד לארגוני פשיעה ומבצעים הונאה פיננסית בהיקף של עשרות מיליוני שקלים כלפי אזרחים אמריקאים, במסווה של עסקאות פיננסיות במטבעות קריפטו.

מהחקירה בארה"ב עולה כי אזרחים אמריקאים הפסידו לפחות 7 מיליון דולר לאחר שפותו להשקיע ולסחור בביטקוין ומטבעות וירטואליים. הלקוחות האמריקאים ענו למודעות פרסום באתרים המבטיחים אפיק השקעה אטרקטיבי לכספם – בשיטת ה"פישינג" (דיג לקוחות). לאחר יצירת קשר טלפוני עם המפרסמים, הלקוחות בארה"ב השתכנעו להיכנס להשקעה בהכוונתם של נציגי המכירות, ולבסוף כל הכספים נעלמו וגם כל אותם פרטים שמסרו "אנשי ההשקעות הטלפוניים" לכאורה היו שקריים.

חקירת ה-FBI בעקבות האחראים לעוקץ המאורגן ולעושק המשקיעים לכאורה, שהתבצע בטלפון ובאינטרנט, הובילה לעקבות החשודים בישראל. בלשי ה-FBI מסרו לעמיתיהם בארץ את בסיס הראיות והגיעו לישראל להמשך חקירה משותפת.
אמש (5 אוקטובר) נערכה פשיטה של בלשי יחידת ההונאה במחוז תל אביב ויחידת מג"ב שחר 101, על משרד ברחוב המסגר בתל אביב, אשר שימש לפי החשד כ-"call center", ואותר כמרכז הטלפוני לכאורה ממנו בוצעו ההתקשרויות ועסקאות העוקץ של סחר בביטקוין ופורקס עם הלקוחות האמריקאים.
במשרד עוכבו לחקירה יותר מ-20 עובדים ישראלים ומנהל, ובכל הערוצים מיהרו לדווח על 26 עצורים, מה שהתברר מהר מאוד כדיווח לא נכון בעליל.
מכל המעוכבים, רק שניים נותרו במעצר.

בסרטון: ראש יחידת ההונאה במחוז ת"א, סנ"צ קומי ג'יבלי
במלון השרון בהרצליה נעצר מנהל ובעלים נוסף של חברת העוקץ, לפי החשד, המתגורר במלון.
מדובר באיש הייטק מוכר בקהילת ההייטק הישראלית, שהקים בעבר מספר סטארט-אפים שזכו לכיסוי תקשורתי אוהד וגייס השקעות מקרנות הון סיכון וגופי השקעה מוכרים.
בשנת 2019 מכר החשוד חברת סטארט אפ קודמת שהקים בתחום הבינה העסקית וניתוח מידע על לקוחות, לחברה אמריקאית תמורת 8 מיליון דולר.
לפי החשד, המיזם האחרון שלו עוסק כאמור בשיווק השקעות וירטואליות וסחר בקריפטו, תוך מצגי שווא והונאה המכוונת לעוקץ זרים. עם זאת, במשטרה לא פוסלים כי החברה עקצה גם אזרחים בישראל, והחקירה בראשיתה.

במקביל למעצרים בישראל בתיאום עם ארה"ב דווח על מעצר חשודים באוקראינה ובדרום אפריקה, שם יושב "ענן" השרתים של החברה.
לשני העצורים המרכזיים בישראל אין עבר פלילי, אולם מידע מודיעיני של המשטרה קושר למיזם לכאורה גם גורמי פשיעה מוכרים, ובמשטרה מסרו כי צפויים מעצרים נוספים.

את שני החשודים המרכזיים מייצגים עו"ד אייל אוחיון וכן עורכי הדין שחר חצרוני, תמיר סננס ועדן נחום ממשרד נוי סננס שפרלינג חצרוני.
שני החשודים, תושבי המרכז בשנות ה-30 לחייהם, ביקשו צו איסור פרסום על שמם. שופטת בית משפט השלום בתל אביב כריסטינה חילו-אסעד דחתה את בקשתם אך החלטתה עוכבה עד לערר.

בדיון, אמרה נציגת המשטרה רס"ב גינת פונט, כי המשרד ממנו פעל עסק ההונאה לכאורה, ברחוב המסגר, נחשף רק אתמול, והיקף הפרשה גדול משחשבו. מהחקירה עולה כי החברה, שהחליפה כמה שמות, קיימת ופעילה מאז 2016.
עו"ד אוחיון המייצג את איש ההייטק שנעצר בבית המלון אמר, כי אין כל ראיה שקושרת את מרשו לחברה ולמשרד (ה-call center), וכי הוא אינו מכיר את העובדים והם אינם מכירים אותו. לדברי עו"ד אוחיון "הוא היה איש עסקים גדול וקשור להנפקות גדולות".

עם זאת נראה כי החשוד ירד מנכסיו. לגבי האקזיט האחרון שביצע בחברה קודמת, פורסם לפני שנתיים כי המכירה (אקזיט) היתה בהפסד ובמחיר נמוך מההשקעה הראשונית. לפי גרסת החשוד בחקירה, אין לו כעת רכוש, חשבונות בנק או רכב – אלא חובות בלבד.
עו"ד חצרוני המייצג את החשוד הנוסף, שמתגורר לסירוגין גם באיטליה, אמר כי ללקוח שלו לא נאמר בחקירה מה חלקו במערך.

השופטת ציינה בסוף הדיון כי "אין מדובר בהליך שגרתי. החקירה אשר התבקשה על ידי ה- FBI היא חקירה מורכבת, שבחלקה גם טכנולוגית. נראה שגם היחידה החוקרת (משטרת תל אביב) עושה את צעדיה הראשונים בתיק".
לדברי השופטת "החשוד 1 (איש ההייטק) שיתף פעולה ומסר גרסה. פירט בחקירתו את אופי ומהות הקשר, כמו גם פרק הזמן בו עמד בקשר עם החשוד 2, וככלל אינו מודה בעבירות המיוחסות לו".
לגבי חשוד 2, נקבע, חומרי החקירה מוצקים יותר. הוא גם נעצר במשרד עצמו. השופטת הוסיפה, כי החשוד שתק בחקירתו. לאור זאת, נערכה הבחנה בין החשודים.
מעצרו של איש ההייטק הוארך עד 8 אוקטובר ומעצרו של החשוד השני עד 10 באוקטובר.

אמש, לאחר חשיפת משרד החברה, עוכבו בנוסף כאמור עובדים. עו"ד בנימין מלכא מייצג שלושה מאנשי החברה, אשר נחקרו ולאחר מכן שוחררו בתחנה לאחר שהמשטרה השתכנעה כי מדובר ב"דגי רקק". לדברי עו"ד מלכא, הדברים יתבהרו עוד בסיום החקירה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות