החלטה: ניתן לחשב תקופת פסילה גם אם הרישיון לא הופקד בבית המשפט

שתף כתבה עם חברים

נהג שנפסל לחצי שנה עקב הרשעתו בתיק תעבורה לא הפקיד את רישיונו בבית המשפט. אחר כך ביקש לחשב את תקופת הפסילה מיום גזר הדין המקורי, בנימוק שרישיונו כבר הופקד במשטרה לתקופת הפסילה המנהלית. בית המשפט המחוזי הסכים אתו

רישיון נהיגה (צילום להמחשה)

מ"ו, תושב אחד הכפרים במשולש, נתפס בחודש יולי 2018 כשהוא נוהג בכביש החוף במהירות של 166 קמ"ש. לאחר שנעצר, רישיונו נפסל מנהלית ל-30 יום, הוא נדרש להפקיד את רישיונו במשטרה, וכך אכן עשה.

נגד מ"ו הוגש כתב אישום. לאחר שתקופת הפסילה המנהלית חלפה, הוא לא הגיע למשטרה לקחת את רישיונו בחזרה, וגם לא התייצב לדיון שהתקיים בחודש יולי 2019 בבית משפט השלום בפתח תקווה. על כן הוא נשפט בהעדרו: השופט טל פרי גזר עליו פסילת רישיון לחצי שנה, בניכוי הפסילה המנהלית, וקנס אותו ב-2,000 שקל.

הנאשם הגיש בקשה לביטול פסק הדין, בטענה שלא התייצב לדיון כי חשב שבפגרת הקיץ לא מתקיימים דיונים. בית המשפט דחה את הבקשה והורה לנאשם להפקיד את רישיון הנהיגה שלו בבית המשפט. ואולם, הנאשם שטען כי רישיונו כבר הופקד במשטרה הוסיף כי בכל מקרה אינו בתוקף, והגיש בקשה נוספת – הפעם ביקש לחשב את מועד הפסילה מיום מתן גזר הדין המקורי, בחודש יולי 2019. התביעה טענה מנגד, כי חישוב ימי הפסילה אמור להתחיל מרגע שהנאשם הפקיד את רישיונו בבית המשפט, ולכן – מאחר שהנאשם טרם הפקיד את הרישיון בבית המשפט, טרם הוחל בחישוב הפסילה.

בית משפט השלום קיבל את עמדת התביעה, דחה את בקשת הנאשם, והורה לו שוב – להפקיד את רישיונו בבית המשפט, כדי שניתן יהיה להתחיל ולחשב את הפסילה. הפעם פנה הנאשם לעו"ד אמיר מסארווה, שערער לבית משפט המחוזי. עו"ד מסארווה טען בערעור, כי מאחר ורישיונו של הנאשם הופקד במשטרה במסגרת הפסילה המנהלית והוא לא קיבל אותו בחזרה, למרות שהרישיון שהופקד אינו בתוקף היה מקום לחשב את הפסילה מיום מתן גזר הדין.

עו"ד אמיר מסארווה

בנוסף הגיש עו"ד מסארווה בקשה לעיכוב ביצוע הפסילה עד להחלטה בערעור, שהתקבלה בבית משפט המחוזי ורישיונו של הנאשם הוחזר אליו על למתן פסק הדין בערעור.

בדיון שהתקיים במחוזי בשבוע שעבר (23.10), השופט חגי טרסי המליץ לפרקליטות לקבל את הערעור כך שימי הפסילה ייחשבו ללא צורך בהפקדת הרישיון בבית המשפט, והפרקליטות נאותה לחזור בה מההתנגדות. לאחר מכן התברר כי לנאשם נותרו 18 ימי פסילה נוספים בלבד, שאותם ירצה בעתיד הקרוב.

עו"ד מסארווה מסר בתגובה: "החלטה אמיצה שאימצה את טענותיי. הערעור הוגש כנגד קביעה שיפוטית שגויה, שבסופו של יום, נהפכה. לדעתי, הגיעה השעה שהמחוקק יעיין מחדש בתקנות הנוגעות להפקדת רישיון בעקבות פסילה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות