רפ"ק צ' והתיק שנקבר אחרי חמש שנים

שתף כתבה עם חברים

דוד רוזן, קובי שבתאי, עמית איסמן – כולם צידדו בהחזרת הקצינה למסלול שירות פעיל וטיוח בירור הפרשה שנקברה עם פרישתו של גיא ניר מהמשטרה

כאילו לא היו דברים מעולם (איור להמחשה)

חמש שנים אחרי שהמשטרה הגישה את התיק נגד ראש חטיבת המודיעין תנ"צ גיא ניר וראש הלשכה שלו, רפ"ק צ' לבית הדין המשמעתי של המשטרה עקב דיווחים כוזבים שייחסה לשניים – המשטרה חזרה בה כאילו לא היו דברים מעולם, והיום הודיעה לבית הדין כי היא מבטלת את כתב האישום נגד רפ"ק צ', בהמשך לביטולו של התיק גם נגד תנ"צ ניר שפרש מהמשטרה לפני מספר חודשים.

בכתב האישום שהוגש בעקבות דוח הקצין הבודק – מפקד מחוז תל אביב ניצב דוד ביתן – נטען כי הקצין הבכיר והעוזרת הבכירה שלו שהו ביחד בביתה ובמקומות שונים, ודיווחו בכזב על שעות עבודה. בדוח הקצין הבודק נטען גם ליחסים החורגים מגדר המקובל בין מפקד לעוזרת שלו וביניהם לבין קציני החטיבה, שחלקם התלוננו על התעמרות.
רפ"ק צ' ותנ"צ ניר מאידך טענו כי ההליך המשמעתי נגדם "נתפר" על ידי המפכ"ל רוני אלשיך עקב תלונת השניים נגד מפקד להב 433 ניצב רוני ריטמן, שנאלץ לפרוש מהמשטרה עקב תלונת צ' על הטרדה מינית. כאמור, בצד זאת דוח הקצין הבודק ששימש כבסיס להליך המשמעתי נגד השניים, ציין עדויות שנגבו מקציני החטיבה וראיות אחרות.

בינתיים, הפרשה כולה עברה פוליטיזציה מואצת, על רקע האיבה שנשבה בתקופת הממשלה הקודמת מראש הממשלה נתניהו למפכ"ל אלשיך, אשר זוהה כיוזם המהלך נגד הקצינים ניר ו-צ', והחיבוק החם שזכה לו תנ"צ ניר מאותן סיבות ממש, מחברי הכנסת של הליכוד, עקב יציאתו נגד אלשיך, ריטמן וצמרת המשטרה.

הצבע והתווית הפוליטית שקיבלה הפרשה, ללא קשר לתוכנה, כולל הזמנתו של תנ"צ ניר לכנסת על ידי סיעת הליכוד (בו בזמן שהמשטרה ניהלה נגדו הליכים משמעתיים) הובילו לכך שהמפכ"לים הבאים וביחוד קובי שבתאי החליטו להתנער מהתיק. כבר לפני כשנה "ניצח" גיא ניר את המשטרה במלחמת ההתשה, כשבמשטרה החליטו לסגור נגדו את התיק, לבטל את ההליך המשפטי-משמעתי שהתנהל לפני הרכב שלושה דיינים ו"לנקות את השולחן" בתמורה לפרישתו מהארגון.

ההבדל בין תנ"צ ניר לרפ"ק צ' נעוץ בכך שהיא לא פרשה מהארגון, וגם כעת אין בכוונתה לפרוש. בשנים האחרונות, עקב ההליך שהתנהל, היא הועברה מתפקידי מודיעין במטה הארצי – לתפקיד מנהלתי שולי יחסית במחוז תל אביב והמתינה לסיום הפרשה. כעת מבהיר סנגורה, עו"ד פיני פישלר, המייצג אותה לאחרונה, כי בכוונתה לדרוש לחזור למילוי תפקידים משמעותיים במשטרה, בתחומי המודיעין, ואף לקידום בסולם הדרגות.

המפכ"ל הקודם אלשיך עם המפכ"ל הנוכחי שבתאי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

למעשה, ביטול העמדתה לדין של צ' היה באוויר בגדר "עניין של זמן" מאז נגנזו ההליכים נגד גיא ניר. חיזוק לכך נתן נציב הביקורת לשעבר על הפרקליטות והתביעות, דוד רוזן, אשר קיבל "בחום" תלונה שהגישה לו צ' לפני שנה נגד התובע מס' 1 של המשטרה, ראש חטיבת התביעות תנ"צ דדו זמיר.
רוזן הצדיק את תלונתה של צ', כי לא מתקבל על הדעת שהליכים נגדה מתמשכים בבית הדין למשמעת של המשטרה, ושהיא נדרשת לתת את הדין על מעשיה עם מפקדה גיא ניר, בעוד הוא "המחולל הראשי של ההתרחשויות הבלתי תקינות, שנתקיימו בחטיבת המודיעין, אליבא דתביעה, נמצא פטור ומשוחרר מההליך המשמעתי", כתב רוזן.

גיא ניר (פלאש 90)

הנציב לשעבר מתח ביקורת חריפה על דרישה שהציגה המשטרה ל-צ' כי בתמורה לכך שגם התיק נגדה יבוטל, היא נדרשת למחוק תביעת דיבה פרטית שהגישה נגד המפכ"ל לשעבר אלשיך, שכינה אותה "עבריינית" כך לפי טענתה ולפי פרסום שפורסם בעיתון הארץ והוכחש על ידי אלשיך.

בסופו של דבר, תביעת צ' נגד אלשיך נדחתה כך או כך בבית הדין לעבודה. רוזן ריכך את ביקורתו נגד זמיר, לאחר שהובהר לו כי התנאי שהוצב ל-צ' היה על דעת מ"מ המפכ"ל הקודם, מוטי כהן, ועתה הגיעה ההחלטה הסופית כאשר המשטרה השלימה את נסיגתה מהתיק נגד הקצינה, שכאמור בניגוד למפקדה לשעבר גיא ניר, נשארת בארגון. בנוסף לחוות הדעת של רוזן, גם פרקליט המדינה עמית איסמן שהתבקש על ידי רוזן להתערב, צידד בסיום הפרשה, למעשה קבורתה, בדרך זו.

עו"ד פישלר האיץ לאחרונה במפכ"ל שבתאי לסיים רשמית את הפרשה וכתב לו: "זו השנה השביעית שבה נרדפת רפ"ק צ', סובלת מהתנכלות ומהרס של חייה ושל הקריירה שלה. החלטת כבוד הנציב רוזן בעניין התנהלות המשטרה, בדרג הבכיר ביותר, אינה מחמיאה, בלשון המעטה. בקשתי נסמכת הן על המלצת רוזן והן על בקשת פרקליט המדינה עמית איסמן לשים קץ להליך המשמעתי… מדובר בקצינה ערכית, מאחוריה 25 שנות קריירה מרשימה במגוון רחב של תפקידי שטח ומטה", כתב עו"ד פישלר.
כאמור, מחלקת המשמעת של המשטרה הודיעה לבית הדין המשמעתי כי היא מושכת את כתב האישום נגד רפ"ק צ' בלא שיבורר.
במשטרת ישראל מבכרים לא להגיב רשמית ולא הגיבו לפניית אתר "פוסטה" בנושא.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות