רפ"ק צ', והסיפור שלא נגמר

שתף כתבה עם חברים

בשבוע בו נדחתה תביעתה נגד המפכ"ל אלשיך אשר לטענתה כינה אותה "עבריינית" בשיחה עם עיתונאי "וואלה" שפרטיה לכאורה הגיעו לכתב "הארץ", הנציב רוזן מתח ביקורת נוקבת על מחלקת התביעות במשטרה שדרשה מהקצינה לסגת מתביעת הדיבה בתמורה לסגירת התיק המשמעתי נגדה

פרשת היחסים האסורים בין ראש חטיבת המודיעין לבין העוזרת האישית שלו

בתחילת חודש אפריל דווח כי בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דחה את תביעת הדיבה שהגישה עוזרת ראש חטיבת המודיעין לשעבר נגד המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך. הקצינה, הידועה בכינויה רפ"ק צ', תבעה 138 אלף שקל על כך שהמפכ"ל בשיחת תדרוך עם עיתונאים, על רקע הליכים משמעתיים שנפתחו עקב יחסים בלתי הולמים לכאורה בינה לבין מפקדה, תנ"צ גיא ניר, כינה אותה "עבריינית", לטענתה, והכל על רקע תלונות השניים במח"ש נגד ניצב רוני ריטמן, אז ראש להב 433.

לא חלפו מספר ימים ונציב הביקורת על מייצגי המדינה בערכאות, השופט דוד רוזן, הוציא לאור דו"ח בו הוא קיבל תלונה שהגישה רפ"ק צ' כנגד תנאי שהתביעה המשטרתית הציבה בפניה – ביטול התביעה נגד אלשיך כתנאי לביטול כתב האישום נגדה בבית הדין למשמעת.

המשטרה ייחסה לה דיווחים כוזבים על שעות עבודה בזמנים שהיא שהתה עם מפקדה תנ"צ ניר בביתה ובמקומות שונים מחוץ לשעות העבודה, הכל במסגרת יחסים החורגת מהמקובל בין מפקד (תנ"צ ניר) לבין פקודתו (רפ"ק צ').
זו היתה אחת הפרשות הסוערות שטלטלו את צמרת המשטרה בשנים האחרונות. כאשר צ' וניר הבינו כי בחטיבת המודיעין "עלו" על הקשר בינהם, ניר ניגש מיוזמתו למח"ש ודיווח כי מי שהיה ראש חטיבת המודיעין לפניו, ומונה מאז למפקד להב 433 ניצב רוני ריטמן, הטריד חמש שנים קודם לכן את רפ"ק צ' בסיום ערב יחידה. הקצינה זומנה למח"ש ופירטה כיצד ריטמן "חיזר" אחריה במשרדי חטיבת המודיעין, ובאותו ערב יחידה כאשר אחז בחוזקה הידיה ונישק אותה על שפתיה בעל כורחה.

בג"צ לא הסתפק בנזיפה שקיבל ריטמן מהמפכ"ל אלשיך ערב קידומו לתפקיד ראש להב 433, באישור היועץ המשפטי לממשלה. השופטים דרשו תוצאה משמעותית יותר וכך נאלץ ריטמן לפרוש מתפקידו כמפקד להב 433, ומהמשטרה.
מנגד, קצין בודק שמינה אלשיך לפרשה, ניצב דוד ביתן, ערך תחקיר מעמיק בו חשף פרטים מעוררי תהיות על מערכת היחסים בין השניים, כפי שפורסם בלעדית ב"פוסטה" ו"מעריב", והמליץ על העמדתם לדין משמעתי של תנ"צ ניר והעוזרת האישית שלו, רפ"ק צ'.

כתב האישום המשמעתי נגד תנ"צ גיא ניר בוטל בהסכמה בחודש ינואר 2021, במקביל לפרישתו מהמשטרה. על הרקע הזה, רפ"ק צ' פנתה לנציב רוזן בתלונה נגד התביעה המשטרתית, שחרף ביטול ההליכים המשמעתיים נגד שותפה לעבירות לכאורה, המשיכה בהליך המשמעתי נגדה, וכרכה את הפסקת ההליכים לדרישה שהיא תבטל את תביעת הדיבה שהגישה נגד המפכ"ל לשעבר. הקצינה חזרה וטענה כי המשטרה מפעילה "התנכלות אישית" כלפיה ו"תפרה לה" תיק משמעתי בעקבות התלונה שהגישה נגד ריטמן והתביעה שהגישה נגד המפכ"ל לשעבר.

הדלפות של עיתונאים מהביקור ב"וואלה". רוני אלשיך

ציר וואלה – הארץ
רפ"ק צ' התבססה בתביעה על פרסום של עיתונאי "הארץ", יניב קובוביץ, שציטט פרטים שאמר לכאורה המפכ"ל בשיחת רקע סגורה (תדרוך אוף-רקורד) במהלך ביקור במערכת אתר "וואלה" ושיחה עם עיתונאים (מרס 2017).
ב"הארץ" פורסם כי המפכ"ל כינה "בפורום סגור" את רפ"ק צ' בכינוי "עבריינית". העיתונאי קובוביץ לא נכח בפגישה, אך קיבל דיווח על דברי המפכ"ל לכאורה מאחד המשתתפים ודיווח על כך לקוראיו. דוברת משטרת ישראל דאז, מרב לפידות, לא הכחישה ולא אישרה את הפרסום בזמן אמת.

רפ"ק צ' הגישה תביעת דיבה נגד אלשיך לבית הדין לעבודה באמצעות עורכי הדין תום נוימן וטל פרידמן. המפכ"ל לשעבר יוצג באמצעות עו"ד ניר גנצ'רסקי מפרקליטות המדינה, והכחיש כי כינה את הקצינה "עבריינית".
בעדותו אלשיך טען כי אינו זוכר במדויק את הדברים שאמר בתדריך לעיתונאי "וואלה", אך עמד על כך שאינו נוהג להתבטא כך: "זה לא הסגנון שלי. בטח לא כיניתי כך את צ' באופן ישיר. .. אם אמרתי את המילה 'עבריינית' באיזשהו הקשר עקיף, לא בהכרח ביחס אליה, אינני זוכר". בהיעדר ראיה פוזיטיבית מצד הקצינה לדברים שאמר באותו מפגש ולאמיתות הידיעה, ביקש אלשיך להורות על דחיית התביעה.

רפ"ק צ' הזמינה למתן עדות את שני כתבי אתר וואלה בתקופה הרלוונטית – ג'וש בריינר, כיום כתב המשטרה של "הארץ", וגלי גינת, כיום בתאגיד השידור. שניהם, נאמנים למסורת ההגנה על מקורות עיתונאיים ולאתיקה המקצועית, דחו את בקשת הקצינה לאמת את עילת תביעתה וסירבו לספק בעדותם התייחסות כלשהי לתוכן הדברים שאמר להם המפכ"ל בשיחה הסגורה.

הקצינה צ' טענה כי יש בידיה גם ראיות חיצוניות לדברים, מעבר לפרסום בעיתון "הארץ", ואולי אף הקלטה מדברי המפכ"ל עצמו. טענתה זו התבררה כעורבא פרח, בית הדין לעבודה בראשות השופטת רוית צדיק, קבע כי צ' לא סיפקה כל ראיה. "אין די בכך שמתפרסם ציטוט של אדם בעיתון על מנת להוות ראייה כי הדברים נאמרו", נכתב בפסק הדין.

הקצינה טענה כי אלשיך היה יכול לוותר על החיסיון המוקנה לו כ"מקור עיתונאי", לאפשר לשני העיתונאים מהפגישה להעיד ובכך להפריך את התביעה, אולם השופטת דחתה את נסיון התובעת להעביר את נטל ההוכחה לכתפיו של הנתבע, שכן גם "בקשה להסרת החיסיון העיתונאי לא הוגשה".
בית הדין לעבודה הוסיף כי "בהתאם לתקנון האתיקה המקצועית של העיתונות, הפרטים הנמסרים בפגישות שהינן 'אוף דה רקורד' אסורים לפרסום, ומקובלת עלינו עמדת הנתבע כי איננו מסתתר מאחוריי כללים אלו, אלא מתכחש הוא לעצם האמירה".

הביקורת על דדו זמיר שהיתה ונמחקה 
כאמור, מספר ימים לאחר הכרעת הדין בתביעה של צ' נגד אלשיך, הנציב רוזן מתח ביקורת על עצם הקישור שעשתה המשטרה בין אפשרות לביטול הליכים המתנהלים נגד רפ"ק צ' בבית הדין המשמעתי לבין הדרישה שהיא תיסוג מהתביעה נגד אלשיך. "מדובר בהצעה פסולה בתכלית הפסלות, אשר בכוחה לאיין רצונך החופשי עד נסיגה ממימוש זכותך האזרחית, לפנות לערכאות על פגיעה בשמך", כתב רוזן בהחלטה.

בתוך כך, רוזן מתח ביקורת גם על הימשכות ההליכים המשמעתיים במשטרה נגד רפ"ק צ', לאחר ביטול ההליכים המשמעתיים נגד תנ"צ ניר, שהאישומים נגדו ונגד הקצינה כרוכים זה בזה. "המחולל הראשי של ההתרחשויות הבלתי תקינות, שנתקיימו בחטיבת המודיעין, אליבא דתביעה, נמצא פטור ומשוחרר מההליך המשמעתי, לעומת פקודתו, שההליך נגדה ממשיך להתנהל למעלה מחמש שנים".

בהחלטתו הראשונה ביקר רוזן את מפקד התביעה המשטרתית, תנ"צ דדו זמיר, אשר ריכז את המגעים מטעם המשטרה והגישור מול תנ"צ ניר, ומול רפ"ק צ' בנוגע להליכים המשמעתיים. זמיר מסר לרוזן כי התביעה הסכימה לביטול כתב האישום נגד גיא ניר בתמורה לפרישתו מהמשטרה, בעוד הקצינה שהואשמה כי דיווחה עמו דיווחים כוזבים בצוותא על עבודתם המשותפת – עדיין מצויה בשירות פעיל ומכאן ההבחנה ביניהם, וההליך נגדה התמשך. זמיר הסביר גם כי כרך את התביעה של הקצינה נגד אלשיך – כחלק מהצעה לעסקה נוספת שהתנאי לה יהיה "ניקוי שולחן" משני הצדדים.

רוזן הביע תמיהה על כך שהדיווח לנציבות לא שיקף לכאורה את התמונה במלואה, ובניגוד לדברים שמסר לו זמיר, כי כתב האישום נגד ניר בוטל עקב הודעתו על פרישה משירות (סעיף 14ג') – בפועל, התביעה הודיעה לבית הדין המשמעתי על ביטול ההליכים נגד ניר בהחלטה חד צדדית בלי קשר לפרישתו, שמשמעותה זיכויו של ניר (סעיף 30ב').
ראש התביעה הסביר את הסתירה בכך שבמסגרת מו"מ ארוך ניר התעקש כי ההליך נגדו יבוטל חד צדדית, שלא במסגרת עסקה רשמית, והתביעה החליטה "לא לעמוד על הרגליים האחוריות" עקב רצונה לסיים את הפרשה. בפועל סיום שירותו של ניר וביטול האישום נעשו במקביל, למרות שבהודעה לבית הדין התביעה לא כרכה את הדברים.

רוזן כאמור מצא טעם לפגם הן בהתנהלות המשטרה מול צ', והן בהצגת הדברים לפניו על ידי ראש התביעה, וכתב כי מדובר בהתנהלות פסולה.

עדכון – ינואר 2022.
ערב פרישתו מתפקיד הנציב, ב-14 בדצמבר פרסם רוזן החלטה מתוקנת, ובה חזר בו מביקורת אישית שהטיח בראש התביעות תנ"צ דדו זמיר על התנהלותו בתיק ואופן הדיווח לנציב. זאת בעקבות דרישה שמסר זמיר באמצעות עו"ד עפר ברטל, והבהרות נוספות שמסר לרוזן.

לדברי רוזן, הובהר שזמיר פעל מול רפ"ק צ' ומול תנ"צ גיא ניר בהתאם להנחיות של מ"מ המפכ"ל מוטי כהן, של ראש אגף משאבי אנוש דאז, ניצב עינת גיל צובארי ושל יועמ"שית המשטרה, תנ"צ אילת אלישר. "מוחוור כי אין לייחס לתנ"צ זמיר כל מניע אישי לפעולותיו בניהול התיק, כך בעניין הניסיון הנטען להקמת חיץ בין רפ"ק צ' לבין תנ"צ ניר, כמו גם בהצעת התביעה אל רפ"ק צ' לניקוי שולחן, והנני לחזור בי מקביעותיי אלה כנגד תנ"צ זמיר, משלא פעל על דעת עצמו, אלא בשם הארגון".
רוזן המליץ למפכ"ל המכהן, קובי שבתאי "לעשות בכלל כוחו ושכלו לסיום הסאגה הסובבת את רפ"ק צ'".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות