ביטול הרשעה לד"ר לכלכלה שהתקשר לער"ן ואיים לרצוח את אשתו ולהתאבד

שתף כתבה עם חברים

הנאשם התקשר לער"ן ושוחח עם מוקדנית על קשיי הליך גירושין מכוער איתו הוא מתמודד. "הפתרון בסוף יהיה לתקוע לה כדור בראש ולהתאבד", אמר למוקדנית, שדיווחה על כך למשטרה. השופט ביטל את ההרשעה כדי לא לפגוע בפרנסתו של הנאשם

אילוסטרציה: Berkeley Communications מאתר Unsplash

גבר בן 49 מחדרה, שעבר תהליך גירושים מכוער וטופל על ידי פסיכולוגית נכנס למצוקה. מאחר והפסיכולוגית היתה בחופשה, ב-20 באפריל 2019, סמוך לשעה 13:30, הוא התקשר למוקד ער"ן (עזרה רפואית נפשית) ושוחח עם המוקדנית על הקשיים איתם הוא מתמודד בהליך הגירושין, כמו גם על העובדה שאינו מקבל משמורת משותפת על ילדיו.

במהלך השיחה התלונן הגבר על כך שהעובדות הסוציאליות שמעורבות בהליך הגירושים הולכים יותר לקראת אשתו. בהמשך הוא אמר: "הפתרון בסוף יהיה לתקוע לה כדור בראש ולהתאבד". אחר כך הוא הוסיף כי "ייקח את העובדות הסוציאליות יחד איתה", בנימוק שהעובדות הסוציאליות נגד גברים באופן כללי. הוא גם אמר כי מה שמונע ממנו לבצע את הדברים הוא הפחד מפני המוות, אך ברגע שיתגבר על כך יבצע זאת.
מיד לאחר שאמר את הדברים השיחה עם המוקדנית של ער"ן נותקה מאחר וסוללת הטלפון הסלולרי של הנאשם נגמרה.

המוקדנית שנבהלה מהשיחה דיווחה עליה למשטרה והאיש עוכב לחקירה. האיש טען במשטרה כי היה בטוח שהשיחות עם ער"ן חסויות ומאחר שעונה מוקדנית באופן אקראי – הוא לא זכר את השם שלה ולכן סבר שלא יוכל להשיג אותה בשנית והמשיך בשגרת חייו. מיד לאחר השיחה, כך טען, הוא הלך לאסוף את בנותיו ואמו, ויחד הם הלכו לאכול גלידה.

החשוד שוחרר לביתו, אולם כעבור מספר שעות התבקש להגיע לתחנה ואז נעצר בשנית. למחרת הוגשו נגדו לבית משפט השלום בחדרה כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים.

סנגורו של הנאשם, עו"ד גל שר טוב, הצליח להביא לשחרורו של הנאשם בתנאים מגבילים. אחד התנאים היה שיורחק מחדרה, עיר מגוריו של אשתו והעובדות הסוציאליות. לאחר מספר חודשים הגיש הנאשם בקשה לעיון חוזר בתנאי השחרור, והשופט אהוד קפלן ביטל את ההרחקה.

בהמשך הודה הנאשם במיוחס לו אולם טען כי בעת השיחה עם ער"ן חווה תסכול ובדידות וחיפש מקום להכלה, תמיכה ופורקן. לאחר שהודה והורשע, עניינו של הנאשם הועבר לשירות המבחן לצורך הכנת תסקיר, כדי שיבחן בין היתר את האפשרות לא להרשיעו.

שירות המבחן המליץ להימנע מהרשעתו של הנאשם, העובד ככלכלן במגזר הציבורי, מרצה במכללות ובאוניברסיטאות וכיום הוא אף דוקטור לכלכלה. הומלץ להטיל על הנאשם צו מבחן למשך שנה, תקופה שבה ימשיך הנאשם בטיפול פרטי. מדובר באדם נורמטיבי והרשעה עלולה לפגוע בפרנסתו – צוין בתסקיר המבחן.

עו"ד שר טוב ביקש לאמץ את ההמלצות בנימוק שהנאשם הודה וחסך זמן שיפוטי. הסנגור הדגיש כי מרשו נעדר עבר פלילי והוסיף כי במידה וההרשעה תיוותר על כנה, לא יהיה לנאשם סיכוי להמשיך ולהתפרנס.
התביעה, מנגד, ביקשה להותיר את ההרשעה על כנה.

השופט משה גינות קיבל את עמדת הסנגור ונמנע מהרשעתו של הנאשם: "סברתי כי ראוי לילך כברת דרך לקראת הנאשם ולהימנע מהרשעתו על מנת שיתאפשר לו לשמר את הישגיו, בכך אף ייצא הציבור בכללותו נשכר. שילוב הנאשם בצו מבחן, בתוספת להשתת התחייבות, ישיגו את מטרות הענישה במקרה הייחודי שמלפניי, יאפשרו לנאשם המשך פסיעה בדרך הישר ויציבו חרב מתהפכת מעל ראשו שאין להמעיט מחודה".

השופט החליט לבסוף כי הנאשם יהיה בפיקוח שירות המבחן במשך שנה, ויחתום לצד זאת על התחייבות עצמית.
עו"ד שר טוב מסר בתגובה: "אני שמח שבית המשפט קיבל את טענותיי וביטל את הרשעתו של הלקוח, על מנת שלא לפגוע בפרנסתו ובעתידו. מדובר בשיחה עם מוקד ער"ן שאמור לשמש מקום בטוח, חסוי ואנונימי לקבלת עזרה נפשית ופריקה ואוורור של מצוקות ומחשבות שמצריכות סיוע ואוזן קשבת. בית המשפט, בכמה הזדמנויות, קבע ששיחה כזו אינה נכנסת בגדר עבירה פלילית קלאסית של איומים ואין בהכרח לראותה שכזו. חבל שמשטרת ישראל לא השכילה להבין שלא מדובר במי שיש לנקוט כנגדו בהליכים פליליים כאחרון העבריינים אלא במי שזקוק לליווי, תמיכה וטיפול למצוקותיו. היה ברור מלכתחילה שלא מדובר במי שעלול לממש את איומיו ולא בכדי הוא שוחרר כבר לאחר התחקור הראשוני, בית המשפט העביר ביקורת על המשטרה גם במובן של המעצר והבקשה למעצר עד לתום ההליכים ושחרר אותו מיד כמעט ללא תנאים".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות