גאלב אסווד נעצר בחשד למעורבות בתיק שי קובס ואחרים

שתף כתבה עם חברים

במשטרה מבקשים רק למנוע את יציאתו מהארץ, וטוענים בקשר לחקירה: "אם הפעולה לא היתה נעצרת בלילה ההוא לפנות בוקר היה נרצח אדם בקריות"

הימ"ר על שיטת הדאבל: קובס סייע לעכואים בנהריה, והעכואים היו אמורים לסייע לו בנשר (פייסבוק)

שוטרי מפלג פשיעה אלימה ביחידה המרכזית של משטרת מחוז חוף עצרו בנמל התעופה בן גוריון את גאלב אסווד מעכו (27 יוני).
אסווד, בן 28, נעצר בחשד למעורבות בתיק ניסיון הרצח של בן למשפחת רובאעי מעכו וקשירת קשר לרצח עבריינים מהעיר נשר כחלק מתיק המעצרים של שי קוב ואח'.
המשטרה מייחסת לו קשירת קשר לפשע.

אסווד, החשוד התשיעי בתיק המקושר לסצינת ארגוני הפשע בצפון, נחשב לדמות מאוד מוכרת בצפון ובעכו בפרט, בעבר הוא היה חשוד בשלושה מקרי רצח וניסיון רצח.
בין היתר הוא נעצר בחשד למעורבות ברצח הנער אבי ציצואשוילי, נער חף מפשע שבינואר 2020 נורה למוות בנהריה במהלך ניסיון חיסול של עבריין ממשפחת רובאעי. לחשודים שנעצרו באותו תיק ייחסה המשטרה גם את חיסול תייסיר סאלם וחוסני רובאעי.
אסווד שוחרר אז לאחר שהתשתית הראייתית נגדו לא התחזקה.

בדיון שהתקיים הבוקר בבית משפט השלום בחיפה, נציג המשטרה רס"ב טל רותם לא ביקש להאריך את מעצרו. הוא הגיש לשופט אבישי קאופמן דוחות סודיים וביקש "רק", לאסור את כניסתו של אסווד לעכו ולנהריה לתקופה של 30 ימים, לחייבו בהפקדת דרכונו ל-90 ימים, ולקבוע חתימה על ערבות עצמית של 10,000 שקל כנגד שחרורו.

סנגורו של אסווד, עו"ד זוהר ארבל, לא התנגד לתנאי השחרור למעט הפקדת הדרכון ואיסור יציאה מהארץ. "ברור לכולנו לאור ההתנהלות בתיק הזה, שאם היו דברים ממשיים ולא איזשהו דיבורים ברמה נמוכה – כלומר אם היה חשד סביר טוב – לא היינו בוויכוח הזה בכלל ובטח לא ביחס לחשוד כאן", אמר הסנגור.
השופט קאופמן אישר את תנאי השחרור עליהם הוסכם והוסיף כי תיאסר יציאתו של אסווד מהארץ למשך 45 ימים.

במהלך הדיון התייחס עו"ד ארבל גם לחשודים האחרים בפרשה אשר עצורים תקופה ארוכה מבלי שהוגש נגדם כתב אישום. "ביום חמישי הקרוב (30 יוני, ו.ג) אנו מגיעים ל-30 ימים והפרקליטות תצטרך לתת תשובות", אמר עו"ד ארבל, "גם אם ילכו ליועמ"ש ויקבלו עוד מספר ימים, לכל היותר בתוך שבוע התיק יסתיים והחקירה תסתיים וגם אם יהיה מצב שיוגש כתב אישום כנגד חלק מהמעורבים והחקירה נגד האחרים תימשך – אז במצב הזה נסיים עם התיק הזה ונמשיך לתיק הבא".

דברים דומים נשמעו אתמול בבית המשפט, בעת שהוארך מעצרם של יתר החשודים (27 יוני).
בניגוד לאמירות של נציגי ימ"ר חוף בדיון הקודם לפיהן תוגש הצהרת תובע בתיק, הצהרה כזו עדיין לא הוגשה, וכאמור – בפרקליטות יצטרכו לקבל החלטה אם לשחרר חשודים או לפנות ליועמ"ש בירושלים על מנת לקבל אישור לבקשת הארכת מעצר נוספת מעבר ל-30 ימים.
כך או כך, היחידת החוקרת ממשיכה לייחס לחשודים עבירת ניסיון רצח, המשטרה אמנם טוענת כי היא סיכלה את מימוש התוכנית טרם החלה, אבל מבחינה משפטית לא מתקיימים יסודות העבירה של ניסיון רצח ולכל היותר תישאר כאן עבירה של קשירת קשר לביצוע פשע: ניסיון רצח.

במהלך הדיון התברר כי חלק מהחשודים נתפסו בצימר בקריות, שם לפי החשד המתינו ל"אוקיי" על מנת להוציא את תוכנית החיסול לפועל, בעוד שחשודים אחרים היו במעקב אחרי "המטרה".
במהלך הדיון נחשף כי השוטרים הצליחו למנוע את הפעולה הפלילית הודות להאזנות סתר שהותקנו ברכב של קובס עצמו. "אם הפעולה לא היתה נעצרת במהלך הלילה, אז לפנות בוקר היה נרצח בן אדם בקריות", אומרים במשטרה.

עו"ד ארבל שמייצג את קובס ואחרים יחד עם עו"ד רויטל סבג שקד אמר בדיון: "עקבו אחרי החשוד ושמעו מה שהוא מדבר והחליטו לעצור אותו. התיאור של הימ"ר הוא דרמטי שהם סיכלו מה שסיכלו, אף אחד לא יכול לדעת מה יקרה בעוד שעה או שעתיים".
עו"ד ארבל הוסיף: "אבקש להעיר כי כל פרוטוקול מועבר בסוף הדיון לאתר 'פוסטה' ומוצג שם ניסיון לשים מטען חבלה למשפחת פשע ידועה… למעשה בנושא הזה החקירה לא התפתחה והחשד הסביר לא התחזק".

ההערכה בימ"ר היא שהחשודים משתי הקבוצות, של קובס והעכואים, הגיעו להסכם שיתוף פעולה בשיטת הדאבל: קובס ואחרים סייעו לעכואים לפגוע בבני משפחה בנהריה, וטרם המעצר העכואים נערכו לסייע לקובס לפגוע בגורמים מהעיר נשר, על רקע סכסוך ופיצוץ המטען ברכב של קובס בקריות.
עו"ד ארבל התייחס לכך בדיון הארכת המעצר של קובס. "מעבר להנחה של המשטרה, שלילה לפני שנמצא המטען בנהריה מישהו אסף אותו (את קובס, פוסטה) מהבית והוא בילה איתו עד ארבע לפנות בוקר, והמשטרה מניחה שבזמן הזה הוא ואותו אחר הניחו מטען חבלה או היו מעורבים בעניין בדרך כזו או אחרת, החשד הזה הוא ספקולטיבי בלבד ואבקש שבית המשפט יתייחס לעניין זה".

השופט אבישי קאופמן אמר בסיום הדיון: "עיקר החומר שהוצג בפניי התייחס לניסיון הרצח ופחות להנחת המטען (בנהריה). לפיכך, לא בחנתי את עוצמת הראיות בקשר לעבירה הנוספת מאחר והיה בחומר הנוגע לעבירה הראשונה כדי להצדיק את הארכת המעצר".
בסוף הדיון, מעצרם של כל החשודים הוארך עד 30 ביוני, מלבד מעצרו של אחד שהוארך עד 29 ביוני.

עד כה נעצרו בפרשה מלבד קובס ואסווד:
אחמד עתאבא (23) מעכו
מוחמד חליל (22) מעכו
עבד אלהאדי איוב (22) מעכו
עבדאללה חליפה (22) מג'דיידה מכר
אשר בוסקילה (24) מחיפה
ראגב דבס
לידור קובס
דור סיני

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות