התחיל בנהיגה בשכרות, המשיך בכשלים ראייתיים ונגמר בלי פסילה

שתף כתבה עם חברים

לפי בדיקת ינשוף הנאשם שתה יותר משתי בירות אבל דוחות סותרים של שוטרים, מזכר שלא נכתב ובעיות טכניות נוספות שחשפה ההגנה הובילו להסדר עם הרשעה בעבירה מופחתת – "נהיגה במצב השולל שליטה ברכב"

בדיקת ינשוף (צילום ארכיון להמחשה: דוברות המשטרה)

לפני כחודשיים נהג ש"ת בראשון לציון ונעצר על ידי שוטרים לבדיקה שגרתית. לשאלת שני השוטרים שעיכבו אותו, האם שתה לפני שהחל לנהוג, הנהג השיב: "שתיתי שתי בירות". בדיקה במכשיר הינשוף העלתה כי בגופו של הנהג 308 מיקרוגרם אלכוהול לליטר אוויר נשוף, הרבה יותר מהמותר על פי חוק (240 מיקרוגרם).

רישיונו של ש"ת, תושב אופקים, נפסל מנהלית ל-30 יום והוגש נגדו כתב אישום לבית משפט השלום בפתח תקווה שבו יוחסה לו עבירת נהיגה בשכרות.

הסנגורית של הנאשם, עו"ד אליז קסנטיני, איתרה בתיק מספר כשלים ראייתיים, ביניהם בלט אחד במיוחד: אחד מהשוטרים שעיכבו את הנהג כתב במזכר כי הנהג היה בהשגחתו לאחר העיכוב. אלא שמתברר כי גם השוטר השני כתב שהנהג היה תחת השגחתו. עו"ד קסנטיני טענה בהקשר זה, כי הנהג יכול היה להיות מפוקח על ידי שוטר אחד בלבד, ולכן המזכרים של השוטרים סותרים זה את זה.

בתיק היו כשלים נוספים: כך למשל, על גבי הדוח נראו תיקוני כתב יד ובין היתר מחיקה של שעות. לכאורה שוטרים רשאים לבצע תיקונים במידה וטעו, אולם במקרה כזה עליהם לתעד את התיקונים במזכר מיוחד. בתיק זה, כך מתברר, לא נמצא מזכר כזה.

לכשלים הראייתיים הללו הצטרפו פרטים טכניים אחרים אשר לא תועדו בצורה מלאה ומדויקת, מה שהוביל את התביעה להסכים להסדר טיעון שבמסגרתו תוקן כתב האישום ולנאשם יוחסה עבירת "נהיגה במצב השולל שליטה ברכב" – עבירה מופחתת ביחס לעבירת נהיגה בשכרות.

במעמד הצגת ההסדר (ראשון, 10.11) בבית המשפט הזכירו שני הצדדים את הכשלים הראייתיים.

התביעה ציינה כי לנאשם שנוהג משנת 1998 21 הרשעות תעבורה קודמות, אך ביקשה מבית המשפט, בהתאם לסיכום בין הצדדים, להטיל על הנאשם 30 ימי פסילה בלבד, בניכוי הפסילה המנהלית שכבר ריצה, ובמילים אחרות: שרישיונו של הנאשם לא יישלל לתקופה נוספת.

עו"ד קסנטיני הדגישה במהלך הדיון כי מדובר בבחור יתום מהורים ש"עובד בעבודת כפיים "בבחור יתום שעובד בעבודת כפיים די קשה לפרנסת בני משפחתו. העול הכלכלי של בני משפחתו מוטל על כתפיו".

עו"ד אליז קסנטיני

השופטת לאה שלזינגר שמאי כיבדה את ההסדר, שכלל גם קנס של 1,000 שקל, ארבעה חודשי פסילה על תנאי והתחייבות עצמית של 5,000 שקל.

עו"ד קסנטיני מסרה בתגובה: "דווקא בתיקים מסוג אלו חשוב לקחת עו"ד עם ניסיון שבקיא בכל הפרטים, במיוחד כשמדובר במשהו מאוד רגיש שהוא רישיון הנהיגה שהכרחי ביום יום לכולנו. כל יום של פסילה שניתן למנוע מבחינתנו הוא הישג".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות