להב 433: פרשת עוקץ חדשה גורמת למתיחות עם צרפת

שתף כתבה עם חברים

ארבעה ישראלים-צרפתים נעצרו בחשד להונאה במיליוני דולרים. נציג יאל"כ בהתבטאות לא שגרתית: "התיק גרם לתקרית דיפלומטית". בינתיים לא ברור אם המעצרים קשורים לפרשת התחזות לשר ההגנה הצרפתי, או לפרשות אחרות שנחשפו בצרפת בשבועות האחרונים

לא, זה לא שר ההגנה הצרפתי, ז'אן איב לה דריאן. מתוך התחקיר בצרפת

ארבעה ישראלים ממוצא צרפתי, תושבי נתניה והרצליה, נעצרו בסוף השבוע האחרון בחשד לביצוע עוקץ בינלאומי ועבירות הונאה כלפי חברות בצרפת ובמדינות נוספות במיליוני דולרים. לכאורה מדובר בעוד חקירה שרבות כמותה נחשפו בשנים האחרונות, אך הפעם חוקרי היחידה לעבירות כלכליות בלהב 433 אמרו בבית המשפט דברים בוטים המצביעים על ייחודיות הפרשה הנוכחית.

"אנחנו בראשיתה של פרשה בעלת השלכות דיפלומטיות בינלאומיות. מדובר בתיק לא רגיל, בעל רגישות בינלאומית גבוהה שגרם לתקרית דיפלומטית בין מדינות…התיק נחקר מסביב לשעון במקביל, גם בארץ וגם בצרפת, ואנחנו עובדים בשיתוף פעולה של הרבה גורמי אכיפה.  מדובר בחקירה בעלת חשיבות אסטרטגית ומבוצעות בה פעולות חקירה מאומצות מאוד".

חוקרי יאל"כ לא פירשו הרבה מעבר להצהרה זו. ארבעה חשודים נעצרו בינתיים: פרדי שלמה ג'אמי (47) ושמואל בן סימון (37) ביום רביעי האחרון, דוד אליאש (37) ומייק סבאג ביום שישי, ומיוחסות להם עבירות זיוף, התחזות והלבנת הון. "מדובר בפרשת עוקץ בינלאומית שבמסגרתה, על פי החשד, הועברו בדרך הונאה מיליוני דולרים מהקורבנות", אמר השופט שמעון שטיין בהארכות המעצר בבית משפט השלום בפתח תקוה.

שמים מסיכה מקצועית, כמו בהוליווד (מתוך התחקיר הצרפתי)

החשודים נעצרו בדירה בנתניה ממנה בוצעו לכאורה מעשי עוקץ בשיטת "הנדסה חברתית", המבוססת על התחזות טלפונית ובמחשב. השיטה, שיובאה מצרפת לפני עשור, מוכרת בעיקר בגרסת "עוקץ המנכ"לים", בה מתחזה פונה לעובדי חברה או רשת גדולה בסניף קצה, בשם המנכ"ל הראשי. השיטה משתכללת כל העת, ומגיעה לגבהים חדשים.

לפני שבועיים פורסם בצרפת תחקיר טלוויזיוני (Envoyé Spécial) במקבילה ל"עובדה" הישראלית. התחקיר הזכיר את ז'ילבר שיקלי, ישראלי-צרפתי שנחשב בצרפת כמי שהמציא את שיטת "עוקץ המנכ"לים" לפני עשור, ושלאחרונה הוסגר מאוקראינה בעקבות הונאות חדשות. התחקיר חשף הונאה משודרגת יומרנית במיוחד, בשיחת וידיאו, שבאמצעותה לפי הנטען נעקצו או התבצעו ניסיונות עוקץ ביותר מ-80 מיליון אירו בשנים האחרונות. בשיטה זו, המתחזה משתמש במסכת סיליקון מקצועית על הפנים, מהסוג בה עושים שימוש שחקנים בסרטי קולנוע או ב"ארץ נהדרת", כדי להתחפש באופן מוצלח למדי לדמויות מוכרות.

בהונאה שנחשפה בצרפת, המתחזה מתחפש לשר ההגנה ז'אן איב לה דריאן, היושב לכאורה בלשכתו, עם  פרטי תפאורה תואמים מסביב. "שר ההגנה" יוצר קשר עם אנשי עסקים בינוניים מצרפת ועם שרים ממדינות אפריקה הנחשבות מעין מדינות חסות, ומסביר כי ג'יהאדיסטים דורשים מצרפת כופר של עשרות מיליוני אירו לשחרור בני ערובה ועיתונאים שנחטפו בסוריה.

לפי הפרסום, הוא אבי השיטה. ז'ילבר שיקלי (מפייסבוק)

מאחר שרשמית צרפת אינה מנהלת משא ומתן ישיר עם טרוריסטים, מבקש "שר ההגנה" מבני שיחו להעביר כסף לחשבון במדינה זרה, והם יתוגמלו על כך בהמשך קשריהם עם צרפת. אשת עסקים שרואיינה לתחקיר וביצעה העברה של שישה מיליון אירו לחשבון בשוויץ, הסבירה שהמתחזה ביקש ממנה לשרת את ארצה, דיסקרטיות מטעמי אבטחה, והעברת כסף מהירה. לאחר מכן קיבלה מכתב לכאורה ממשרד החוץ.

כתבה אחרת שפורסמה בצרפת בנובמבר האחרון, קשרה הונאה בה מעורבים ישראלים לכאורה בעוקץ של 20 מיליון אירו מכ-3000 עסקים בצרפת בשנים האחרונות. בשיטה זו, המתחזים הזדהו כאנשי חברה המציעה קידום מכירות ושירותים אחרים לעסקים באמצעות האינטרנט. בצרפת נשפטו חברים ברשת, אך לפי הפרסום מנהיגי ההונאה ברחו לישראל.

סיפור עקיצה נוסף שנחשף בצרפת באוקטובר ייחס לנוכלים מישראל עוקץ של 800 אלף אירו ממועצה אזורית בצפון צרפת. המתחזה שהזדהה כנציג חברת בנייה, ביקש תשלום של חשבונית עבור עבודות ציבוריות כגון סלילת כביש ובניית גשרים, על סמך מידע אודות עבודות אמיתיות המבוצעות באיזור. העקיצה התגלתה כשהחברה האמיתית הגישה את החשבון שלה כמה חודשים לאחר מכן.

"העלייה הצרפתית לארץ היא עליה גדולה, ורוב האנשים מגיעים ללא הרבה כסף וללא ידיעת השפה", אומר גורם משפטי המכיר היטב את הנושא. "אלו אנשים פשוטים שצריכים פרנסה, ועובדים במרכזים טלפוניים (קול-סנטר) ומוכרים שירותים בצרפתית, כאילו הם בצרפת. יש עסקים שעובדים באופן כשר, ויש כאלה שעושים את זה לא כשר. מדובר בתופעה. בצרפת כועסים על ישראל שלא פועלת מספיק כנגד העבירות האלה, למרות חקירות רבות שבוצעו בשנים האחרונות, ומגבירים את הלחץ על ישראל".

בתיקים דומים קודמים, אנשי הפרקליטות אכן התבטאו כי פרשות מעין אלה מסבות נזק בינלאומי לישראל, בעיקר ברמה התדמיתית, עקב זיהוי ישראלים עם עוקצים בינלאומיים, אך הנוסח שיצא מפי אנשי נציגי להב 433 בפרשה האחרונה, לפיו קיימת "רגישות דיפלומטית גבוהה" הוא תקדימי.

עו"ד דוד פאל

הוסגר מאוקראינה

ז'ילברט שיקלי, צרפתי שעלה לארץ לפני כ-15 שנה ולאחר מכן הוסגר לצרפת בשל הונאת בנקים בשיטת ההתחזות של "עוקץ הפרזידנט", תוך התחזות למנכ"ל המבקש מעובדים להעביר כספים, מזוהה כאמור בפרסומים מצרפת כאבי השיטה בשל הונאות בקנה מידה ענק. שיקלי הוזכר בתוכנית התחקירים ששודרה לפני שבועיים כחשוד בפרשות חדשות, לאחר שהוסגר כאמור מאוקראינה. חוקרי להב 433 עדיין לא חשפו לאיזו פרשה מאלו שנחשפו בצרפת קשורים העצורים בישראל, אולם הבהירו שהחקירה מתנהלת באופן הדוק עם השלטונות בפריז.

עו"ד דוד פאל, שלפני עשור ייצג את שיקלי בהליך הסגרה, ומייצג את פרדי ג'אמי: "מרשי הוא אדם נורמטיבי ללא עבר פלילי, אב לחמישה ילדים ובעל למופת. משטרת ישראל עושה את עבודתה, ואנו מכבדים אותה. לצערי היא מחפשת בכיוון הלא נכון. כמו בהרבה מקרים דומים בהם טיפלתי, פרשה זו תיגמר בלא כלום".

עו"ד קובי סודרי מייצג את בן סימון, ועו"ד ירון לונדון מייצג את אליאש וסבאג. לדבריהם, לחשודים אין כל קשר למיוחס להם, והמשטרה לא הטיחה בפניהם ראיות כלשהן. סבאג הוא מאמן איגרוף, ונחשד בסיוע לאחר פשע ובסיוע לבריחה ממשמורת למעורב אחר. בית משפט השלום בפתח תקוה הורה על שחרורו ביום שישי, מאחר שהוא לא נקשר לעבירות ההונאה המרכזיות, בעוד מעצרם של שלושת האחרים הוארך בחמישה ימים.

עדכון 4.3

מעצרם של ג'אמי ובן סימון הוארך עד יום חמישי. טרם הוטחו בחשודים הראיות הקושרות אותם לעקיצה קונקרטית, אך השופט גיא אבנון אמר כי ראיות שנאספו מאז הדיון הקודם חיזקו את החשד. את בן סימון מייצג עו"ד יאיר רגב

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות