קיצור שליש לתושב ג'לג'וליה על תקיפת בת אחותו שאותה כבר הרג

שתף כתבה עם חברים

בשנת 2000 ירה א' באחותו בביתה שביפו ונשפט על הריגה, לאחר ששוחרר ותקף שוב את בתה יחד עם אביו הופקע השליש שלו והוא נשפט לשלוש שנים נוספות, עכשיו ועדת השחרורים אישרה לו שוב שחרור מוקדם בניגוד לעמדת הפרקליטות

"תמותי תמותי, אני לא מפחד", אמר האסיר לאחיינית (צילום להמחשה: שב"ס)

א', תושב ג'לג'וליה שהורשע בהריגה של אחותו נשפט ל-17 שנות מאסר, ושוחרר ממאסרו בקיצור שליש אחרי 11 שנים.
שנה בלבד חלפה מהשחרור והוא נעצר שוב, הפעם לאחר שתקף יחד עם אביו את אחייניתו – הבת של האחות אשר אותה הוא כבר הרג.
"תמותי תמותי, אני לא מפחד מאף אחד", אמר האסיר המשוחרר והלם באגרופיו בגופה ובראשה של אחייניתו, 13 שנה אחרי שהרג את אמא שלה בירייה.
העיתוי לאירוע האלימות החוזר במשפחה היה ויכוח בין האחיינית לבין הסבא, אביו של האסיר המשוחרר.

הכל החל בשנת 2000. במשפחה לא היו שבעי רצון מכך שהמנוחה, אם לארבעה ילדים, קשרה קשר עם בן זוג חדש, שנים אחרי שבעלה נפצע קשה מאוד בתאונה והפך ל"צמח" סיעודי בבית חולים.
א' היה אז בן 24 בלבד כאשר הגיע לדירת אחותו ביפו והוציא לפועל את תחושות המשפחה, הוא פשוט ירה בראשה של אחותו, אבל הורשע בהריגה בלבד.
ארבעת ילדיה של המנוחה, עברו לאחר המוות הטראגי של אמם להתגורר בבית הסבא, ואילו הדוד שהרג את אמם היה בכלא. כאשר הוא השתחרר אחרי יותר מעשור הוא חזר למתחם המשפחתי בבית הסבא.
במתחם הזה התגוררו אז בתה של האחות הנרצחת, אשר גורשה על ידי בעלה וחזרה להתגורר שם עם ילדיה בקומה נפרדת תחת חסותו של הסב.
עכשיו, התקיפה של הנכדה החלה על ידי הסבא, עקב חיכוכים במשפחה, אבל אליו הצטרף הדוד שרצח את אמה.

על הרקע הזה, השליש של א' שכאמור היה אסיר ברישיון כאמור בזכות השחרור מוקדם, הופקע ממנו והוא הוחזר לבית הסוהר לרצות את כל יתרת שש שנות המאסר על הריגת אחותו.
בנוסף, נגזרו עליו כשלוש שנות מאסר בגין התקיפה האלימה של האחיינית והאיומים עליה – סך הכל הוא נשפט שוב לתשע שנות מאסר.

לאחר שהשלים את תקופת הרישיון, ועוד שנתיים משלוש שנות המאסר שנגזרו עליו, הסנגורית עו"ד אלינה כרסנטי, העוסקת בייצוג אסירים ובוועדות השחרורים, הגישה לאחרונה בשם א' בקשה לשחרור מוקדם, קרוב לשנה לפני תום מאסרו על תקיפת האחיינית. הסנגורית ציינה, כי מרשה יושב בכלא משנת 2000 למעשה, "כל שנותיו עברו עליו בבית הסוהר למעט שנה אחת בה היה משוחרר בשחרור מוקדם (שבוטל) על הריגת אחותו".

עו"ד כרסנטי הציגה לוועדה בכלא צלמון את מסגרות השיקום והטיפול בעברייני אלימות במשפחה, בהן השתלב א' במהלך ארבע השנים האחרונות בבית הסוהר, וביקשה לאשר את קיצור מאסרו בעשרה חודשים על מנת שימשיך במסגרת טיפולית – שאינה בבית סוהר אלא בהוסטל שיקומי, המתאים לעבריינים מסוגו.
המשטרה והפרקליטות התנגדו לבקשה, בגלל חומרת העבירות של א', ומשום שמקרה האלימות האחרון היה לאחר שהוא כבר קיבל הזדמנות כאסיר בשחרור מוקדם.
מנגד, דווקא גורמי הרווחה המחוזיים של שב"ס בוועדת אלימות במשפחה, הממונים על המלצות בעניינם של אסירים אשר ביצעו עבירות כאלה, המליצו על המשך הטיפול בהוסטל השיקומי לעברייני אלימות במשפחה – ותמכו בבקשת א' ועורכת דינו שישתחרר מבית הסוהר.

עו"ד כרסנטי

ועדת השחרורים קיבלה השבוע את בקשת הסנגורית המבוססת על המלצת גורמי הרווחה בוועדת האלמ"ב ואישרה את קיצור עונשו של א' בשנה סך הכל.
הוועדה ציינה כי האסיר היה במחלקה ייעודית לטיפול באלימות במשפחה בכלא אלה, לאחר מכן עבר לכלא חרמון והשתלב במחלקה דומה. חוות הדעת הראשונות לגביו היו קשות, נטען, אך בהדרגה הן השתפרו. האסיר שולב בטיפול פרטני וקבוצתי, והצוות המטפל התרשם כי הוא עבר תהליך משמעותי. גורמי הטיפול התרשמו כי האסיר הוא בעל דפוסי התנהגות אלימים אך נמצא כעת בעיצומו של תהליך שיפור ויש להמשיך בו. לשם כך נמצא הוסטל בצפון לטיפול באלימות במשפחה, כמסגרת מתאימה. זאת לאחר שהתנהגותו בבית הסוהר דווחה כתקינה.
ועדת השחרורים החליטה לא לתת משקל למידע מודיעיני שהוצג לה.

על פי התוכנית של הרשות לשיקום האסיר (רש"א), א' ישהה בהוסטל למשך תשעה חודשים. בזמן השהות הוא עתיד להשתלב בתעסוקה במשרה מלאה, ובשעות הערב ישתתף בטיפול פרטני וקבוצתי שנועד להעמיק טיפול בתחום העבירות המיוחסות לו.
"מסגרת של הוסטל מציבה לאסיר גבולות ברורים לצד טיפול אינטנסיבי והשתלבות בתעסוקה מחוץ להוסטל. על ידי כך מתאפשר לאסיר להיחשף לחיי קהילה מהם הוא רחוק זמן רב ולהשתלב בהדרגתיות בחברה", כתבה הוועדה בהחלטתה.

עו"ד כרסנטי מסרה בתגובה: "למרות חומרת העבירות שתמיד יעמדו לו לרועץ, לטעמנו האינטרס הציבורי עומד בהלימה עם דרכו השיקומית והדרך אותה עבר וממשיך לעבור לאחר השחרור".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות