פרשה 1131: עד מטעם התביעה מזהה את עד המדינה כרוצח של "במבה"

שתף כתבה עם חברים

העד, בן צבאן, שוחח עם המנוח במשך 16 דקות לפני הרצח, והתביעה שאפה להוכיח שהוא הזהיר אותו מפני פגישה לילית עם אדם זר (הנאשם יהושע רבי), אבל העד אמר שהוא הזהיר את המנוח מפני פגישות ליליות עם קרובים ובכלל, ואף זיהה את עד המדינה ב' בסרטון כמי שהסתובב בזירה ולאחר מכן התוודה בפניו על ביצוע הרצח

עד המדינה ב'. כרסום באמינות התיאור שלו לרצח שרון מזרחי "במבה" (צילום: ניר קידר)

תזכורת – אישום מספר 4: רצח שרון (במבה) מזרחי, נגד יהושע רבי ושלומי גבריאלי.
ביום 20 פברואר 2012 נרצחו דניאל סמרה (סאיהו) ואוהד פרנקו. חשדם של הנאשמים יהושע רבי, שלומי גבריאלי, שוורצמן ו-ב' (שניהם הפכו לעדי מדינה), נפל על שרון מזרחי המנוח כמי שסייע לרציחתו של סאיהו. לפיכך גמלה בליבם החלטה לגרום למותו של המנוח.
במסגרת הקשר החלו הקושרים בהרכבים שונים לנקוט בפעולות הבאות:
א. תצפתו אחר המנוח בעת ששהה בבית קפה ברחוב רוטשילד, או כשהגיע לבית אמו בראשון לציון.
ב. ביום 26 יוני 2012 סמוך לשעה 01:19 הגיעו ב', רבי וגבריאלי, סמוך לביתו של המנוח בגבעת שמואל, במטרה לעקוב אחריו.
ג. כשלמדו כי המנוח מבקש להשיג נשק כדי לפגוע באחר החליטו הקושרים להערים על המנוח, לגרום לו לפגוש בהם באמתלת שווא, כאילו יספקו לו את הנשק, ואז ירצחו אותו. לצורך מימוש התוכנית סיפק גבריאלי רכב גנוב ורבי סיפק את האקדח. הקושרים קבעו מפגש עם המנוח אולם לא הצליחו להתניע את הרכב והתוכנית בוטלה.

בסופו של דבר ניצל ב' את רצונו של המנוח להשיג אקדח, וסיכם עם רבי כי הוא ב' יציע למנוח במרמה להיפגש עם אדם מטעמו שיעביר לו את הנשק, ורבי אשר יגיע לפגישה עם הנשק ירצח באמצעותו את המנוח.
ביום 9 ספטמבר 2012 סיכם ב' עם המנוח כי הפגישה תתקיים ברחבת החניה ברחוב האילנות 48 בבת ים. המנוח אכן הגיע למקום בשעה 22:00, שם המתין רבי כאשר ברשותו שני אקדחים. רבי ניגש אל המנוח שהיה ישוב ברכבו, וירה בו באמצעות שני האקדחים 12 כדורים שפגעו בליבו ובריאותיו, וגרמו למותו במקום.

הרוצח מפטרל במגרש החניה לפני שבמבה מגיע "לקבל" את האקדח (מצלמת אבטחה)

שני האקדחים
הסנגורים של רבי, עו"ד ירון ברזילי, עו"ד ניר זנו ועו"ד זהבה זנו קרן, חשפו בחקירה הנגדית של עד המדינה ב', העד המרכזי באישום הזה, פרטים רבים שהעד השמיט ועיוות, או לא ידע, או לא זכר. אחד הפרטים המעניינים היה שהרצח בוצע באמצעות שני אקדחים בשני מקצים, בעוד שהעד סיפר בכל עדויותיו במשטרה ובבית המשפט שהרצח בוצע על ידי רבי באמצעות אקדח אחד בלבד. העד, שלאורך כל עדותו התרברב בכך שהיה אפסנאי הנשק של חבורת "הפרחים", סירב להשיב אם הוא סיפק לרבי את האקדח לביצוע הרצח, שלטענתו הם תכננו בצוותא.
לפי גרסת העד, הוא שוחח עם במבה בצהרי יום הרצח וקבע איתו שיקבל את האקדח שהזמין במגרש החניה בבת ים בשעה 22:00, ואז הוא שוחח עם רבי ושלח אותו לבצע את החיסול במקום המפגש שנקבע.

בנוגע לשני האקדחים, העד אמר שהוא לא נכח באזור החיסול, כך שהוא אינו יכול לקבוע בוודאות מוחלטת שלא היו שני רוצחים (שני האקדחים)… אלא שאז הוא הדהים את האולם כאשר החל למסור בחקירה הנגדית גרסה חדשה לגמרי, כמעט ארבע שנים מאז שגויס כעד מדינה. "מצלצל לי משהו… עכשיו שאמרת שני אקדחים, אם אני זוכר נכון יש לי בראש פרט שיהושע יורה בו ומתחיל לברוח, ואני חושב שהוא שמע את שרון אומר איזו קללה, אז הוא החליף אקדח, דרך אותו וחזר וירה בו עוד פעם".
הסניגור: מתי יהושע סיפר לך את זה?
העד: "אין לי מושג".
הסניגור: אתה מבין כמה פתטי זה נשמע? לפני 10 דקות אישרת שאתה לא זוכר אם הבאת לו אקדח אחד, ועכשיו אתה נזכר כשאני אומר לך שני אקדחים…?
העד: "מה פתטי בזה? הזכרת לי משהו ונזכרתי, אם זה נכון אז באסה לך, ואם זה לא נכון, אין לי מה להגיד לך".

הנאשם יהושע רבי (צילום: ניר קידר)

תיאוריית הבלעדיות
בהמשך לתיאור הפנטסטי על הירי הכפול, שלא ברור על מה הוא נסמך, כאשר העד נשאל אם היו עוד מעורבים ברצח, הוא השיב: "חד משמעית ומיליון אחוז, לא… אני מתחייב לבית המשפט שלא… וכשאני אומר שאין עוד מעורב אני מתכוון לכך שאין עוד מישהו שעזר לנו בצורה אקטיבית בפעולה ובהכנות, לא היו הכנות גדולות, היתה שיחה שלי עם שרון (המנוח) ושיחה שלי עם יהושע (הנאשם ברצח)".
לשאלות הסנגורים, עד המדינה חזר ודחה על הסף אפשרות למעורבות או מודעות כלשהי של כמה מהדמויות המקורבות לחבורה: עכא, נואל אברג'ל, שוורצמן, בן צבן, פונטיאק. העד חזר והכחיש כל אפשרות שהם ידעו בכלל על התוכניות לרצח, ובוודאי שלא היו מעורבים בביצוע הרצח עצמו, שהיה סוד כמוס שלו ושל רבי, לדבריו.

אלא שהעדות הזו נסתרה בהמשך אפילו על ידי עד המדינה השני, שוורצמן, אשר סיפר על היערכות קודמת לביצוע הרצח שרק עקב תקלה טכנית נכשלה שבוע לפני כן, ונטלו בה חלק עד המדינה ב', עד המדינה שוורצמן, והעבריין הירושלמי הבכיר עכא, עם אקדח שהיה אמור להביא רבי ורכב גנוב שהביא גבריאלי.
ב' הכחיש כל קשר לסצינה הזו, אבל התצהיר שלו על הפעולה הממודרת לכאורה שביצע עם הנאשם רבי בדרך לרצח של במבה, נסתר בעוד אירוע המלמד על מודעות של אנשים נוספים מהחבורה לרצח.

בערב הרצח נפגשו כמה מהם במועדון ה"גורילה" בטיילת בת ים, שם הם התכוננו לקבלת הידיעה על הצלחת הביצוע. מי שסיפר את זה למשטרה הוא עד המדינה שוורצמן, שהעיד כי 20 דקות לפני הרצח נואל אברג'ל אמר לו במועדון שהחיסול של במבה הולך להתרחש הערב, "יש מי שילחץ על ההדק".
אישוש למפגש הזה ב"גורילה" נמצא במצלמות האבטחה של המועדון בהן תועדו מסתודדים שוורצמן, נואל אברג'ל ועכא הירושלמי.

אם בזה לא די כדי להפריך את תיאוריית הבלעדיות של עד המדינה ב', הרי שבאותו המועד התקיימה שיחת טלפון בין נואל אברג'ל במועדון לבין חבר משותף שלו ושל המנוח במבה, עבריין מוכר היטב בשם בן צבאן. מיד לאחר השיחה עם אברג'ל התקשר צבאן לבמבה והם שוחחו במשך 16 דקות תמימות. במבה יצא אז ברכבו מבית קרוב משפחה של עד המדינה ב' (פונטיאק) בראשון לציון ועשה את דרכו לביתו בגבעת שמואל. האיכון הטלפוני שלו מלמד, כי במהלך השיחה עם צבאן הוא הגיע כמעט לגבעת שמואל אבל אז הוא עשה פרסה וחזר למקום בו הוא נרצח כחצי שעה לאחר מכן – רחוב האילנות 48 בת ים.

שוחחו לפני הרצח. נואל אברג'ל ובן צבאן (פוסטה)

בן צבאן מדבר
מהסיבה הזו נחקר צבאן מספר פעמים במשטרה. בימ"ר תל אביב היו בטוחים שהוא עשה לבמבה את הכיפה האדומה, והוביל אותו לזירת הרצח.
בחקירה הראשונה הוא שתק. בשנייה ביקש בדיקת פוליגרף אבל חזר בו בעצת העורך דין שלו, נס בן נתן. בחקירות הוא נשאל האם בשיחת ה-16 דקות הוא הכווין את במבה לזירת הרצח, אבל מתשובותיו המרומזות עלה כי הוא דווקא הזהיר אותו מפני פגישות עם אנשים בשעת לילה מאוחרת – ליל שבת 22:00.
החוקר ציון שאבו: הזהרת אותו?
"כן…".
למה?
"כי זה נשמע לי מסריח הפגישה הזו, לדוגמא, אם חבר שלי יתקשר אלי ויגיד לי להיפגש איתו באמצע הלילה אני לא אלך….".

בסופו של דבר צבאן לא נכלל בכתב האישום, אפילו לא כעד על שיחת ה-16 דקות האחרונה עם המנוח לפני הרצח. אלא שעקב הממצאים שעלו בחקירה הנגדית של עד המדינה ב', התובע הראשי בתיק עו"ד יוסי קורצברג החליט להוסיף את בן צבאן לרשימת עדי התביעה שנתיים אחרי הגשת כתב האישום. השבוע הוא הובא לבית המשפט מבית מעצר, בו הוא עצור על תיק אחר של יבוא MDMA, ומצב הרוח שלו היה בהתאם (17 ינואר 2022).

התובע ניסה לשחזר איתו את מה שהיה בשיחת 16 הדקות עם המנוח אשר לא הוקלטה, אבל זכה למטח של קיתונות בוז על עצם הזימון שלו כעד תביעה, מעמד שאינו נוח לעבריין ברמתו. "מה יש לי לעשות פה, עשית אותי עד תביעה בעוואנטה", הוא הטיח בתובע.
ככל שהתובע ניסה לדובב את העד, כדי שישחזר את מה שהיה בחקירת המשטרה לכל הפחות, מפלס הזעם של העד רק הלך והתגבר, עד שהתובע ביקש מבית המשפט להכריז עליו כעד עויין תרתי משמע – הן בשל התנהגותו והן בהתייחס לדברים שנאמרו על ידו בחקירת המשטרה.

עו"ד ירון ברזילי. העד "נפתח" וסייע להפריך ולסתור פעם נוספת את עד המדינה ב'

התיאוריה של התובע קורצברג היא, שלפי עדותו במשטרה בבשיחת ה-16 דקות צבאן הזהיר את במבה עתיר הסכסוכים לא להיפגש עם אנשים זרים בשעות לילה מאוחרות, מה שאמור לסייע לתזה של התביעה, שהמנוח הגיע להיפגש עם אדם שאינו מכיר, קרי הנאשם יהושע רבי, כדי לקבל ממנו את האקדח שעד המדינה ב' הבטיח לו.

כאשר התובע הציג זאת בפני העד, התקוממו הסנגורים באולם. לטענתם, התובע הוציא דברים מהקשרם, לפי הסנגור ברזילי, הציטוט המקורי מהעדות במשטרה מראה כי צבאן לא הזהיר את המנוח מפגישות עם זרים אלא מכל פגישה בשעת לילה מאוחרת, גם עם אדם קרוב, קרי עד המדינה ב' שהבטיח לספק לו אקדח. "נשמע לי מסריח הפגישה הזו", חזר וציטט הסנגור מההסבר של צבאן לחוקרי המשטרה, "לדוגמא, אם חבר שלי יתקשר אלי ויגיד לי להיפגש איתו באמצע הלילה אני לא אלך".

על פירוש המשפט הזה קמה מחלוקת עקרונית, שתתברר על ידי השופטים בהכרעת הדין. בינתיים, בחקירה הנגדית של הסנגור ירון ברזילי העד צבאן היה פחות עויין ואף נפתח קצת יותר. כאשר הסנגור ציטט מעדות עד המדינה ב', לפיה צבאן הוא זה שהודיע לו על הרצח, צבאן הגיב ב"שטויות", וצחקק על הדוכן.
בהמשך לכך הוא סיפר שעד המדינה ב' נתן לו להבין שהוא הוריד את במבה, "אני לא התקשרתי ל-ב', הוא זה שהתקשר אלי… ונתן לי להבין שהוא זה שרצח את במבה, ושאם הוא יידע שאני קשור (לרצח של סאהיו, פוסטה) הוא יעשה גם אותי…".

בתביעה בחרו להעיד אותו בדיעבד. עורכי הדין יוסי קורצברג וארז ריכטנברג (פוסטה)

בתשובה לשאלת הסנגור אישר העד, כי החוקר יוני חג'ג' הטיח בו שהוא עשה למנוח את הכיפה האדומה כאשר הכווין אותו למפגש עם מישהו שמוכר לו בזירת הרצח, מה שסותר את התזה של התובע לפיה המנוח נסע להיפגש עם אדם זר. בהגנה מדגישים בהקשר הזה, כי צבאן לא הזכיר את שם הנאשם יהושע רבי משום שהוא אינו מכיר אותו, ואילו על המנוח במבה ועד המדינה ב' הוא כן דיבר, משום שהוא היה חבר של שניהם.

עכשיו הציג צוות הסנגורים סרטון שהמשטרה הסתירה בעבר, ובו נראית דמות חשודה מתהלכת ליד קיוסק הצמוד לזירת הרצח, חמש דקות לאחר האירוע הדרמטי. עד המדינה שוורצמן טען שמדובר בנאשם מספר 1, עמית פוגל, ואילו העד צבאן קבע אחרת: "נראה לי שזה עד המדינה ב', לפי הקרחת, והמשקפיים, וההליכה".
לפי ההגנה, הזיהוי של בן צבאן את ב' מתהלך סמוך לזירת הרצח, מאושש את העדות שלו כעד מטעם התביעה, לפיה ב' הוא זה שגם הודיע לו על הרצח, ואת האמרה שלו לגבי תוכן אותה השיחה, ש-ב' נתן לו להבין כי הוא רצח את במבה.
העדות הזו גם מפריכה פעם נוספת את גרסת עד המדינה ב', שכבר הופרכה בעבר בנושא שני האקדחים וקשירת הקשר "הסודית" לרצח של במבה.

בהגנה מדגישים, כי עד המדינה ב' לא סיפר בכל עדויותיו במשטרה איפה הוא היה בזמן הרצח של במבה, למרות שנשאל על זה. בריענון בפרקליטות לפני העדות בבית המשפט הוא הוסיף שהיה אצל בן משפחה, ורק בבית משפט הוא גם נתן לו שם, הדוד מנחם. אלא שאותו דוד מנחם נחקר במשטרה ולא זכר ש-ב' היה אצלו בליל הרצח, ולמעשה עד עכשיו הנושא הזה לא התברר.
על כך ניתן להוסיף, שאחיו של המנוח זיהה בסרטון אחר מזירת הרצח את עד המדינה ב', חבר קרוב של אחיו, מתהלך בזירה כמה דקות לפני הרצח.

עורכי הדין ניר זנו וזהבה קרן. פערים בפרשנות של התביעה לטענת העד במשטרה

מבחינת ההגנה, הערך המוסף שעולה מהעדות של עד התביעה בן צבאן הוא, שבפעם הראשונה מתברר כי עד המדינה ב' אשר הרחיק את עצמו מהאירוע אבל ייחס את הרצח ליהושע רבי, התוודה באוזניו של עד מטעם התביעה כי הוא ביצע את הרצח, וזוהה על ידו כמי שהיה נוכח סמוך לזירת הרצח במועד הרצח.
התזה הזו, שנסמכת על עדות מאוחרת אחת, מחייבת את הסנגורים להציג לה סיוע מהותי בפרשת ההגנה הצפויה להיפתח בהמשך הדרך.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות