לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
פלילי | תעבורה | אסירים | מעצרים וחקירות
0546618438 מידע מורחב
פלילי | צווארון לבן | מחש | תעבורה | מעצרים וחקירות
0506270283 מידע מורחב
עו"ד שרון קינן
פלילי | פשיעה חמורה | מעצרים וחקירות | אסירים | מנהלי | נוער | צבאי
עו"ד קטי צווטקוב
פלילי | פשע חמור | אלימות | סמים | בינלאומי | דוברת רוסית
עו"ד יעד נוה
פלילי | כלכלי | תעבורה | אסירים
משה אלון ושות'
פלילי | תעבורה | נדל"ן | משמעתי
עו"ד דרור שלום
פלילי | תעבורה

פול ווקר ואני

לירון טלקר, האספן הכי דרומי בישראל, מספר על המסעות הארוכים והמהנים מאילת הרחוקה ועד למפגשי האספנים, חולם על קורבט אדומה מודל 70', מחזיק את כל המכוניות המפורסמות (בקנה מידה 1:18) ומתגעגע לכוכב המנוח של "מהיר ועצבני" 
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
liron talker1
לירון טלקר (חלק מהאוסף ברקע). "האוסף הוא חלק מהחיים שלי" 

כמעט כל אספני דגמי המכוניות בארץ יודעים, שכאשר יש מפגש אספנים, אחד מהראשונים שיגיעו אליו, ואפילו יקדימו, הוא לירון טלקר. לכאורה, דבר של מה בכך, אבל אם לוקחים בחשבון שרוב המפגשים מתקיימים במרכז הארץ, ומוסיפים לכך את העובדה שטלקר הוא תושב אילת, הרי שהדבר ראוי להערכה.

טלקר, כמו שניתן להבין מההקדמה המתחייבת, הוא איש מסור ומחויב, לא רק למשפחתו ולאוסף שלו (שתיכף גם נכיר אותו מקרוב), אלא גם לקהילת אספני הדגמים כולה. מידי יום ובמרץ רב, הוא משכנע את האספנים לפרסם פוסטים באתר האספנים של ישראל (mincars.com), בעיקר כדי לשמר ולטפח את הייחוד של הקהילה – שילוב של אקסקלוסיביות ועממיות גם יחד.

הוא יליד אילת, נשוי לויולטה ואב לנופר בת ה-4 וירין (בן שנתיים וחצי); בקרוב אב לבן נוסף. ביום יום עובד כיועץ שירות לרכבי מזדה, פורד וסובארו. מעיד על עצמו כמי שבזמנו הפנוי אוהב מאוד להיות עם משפחתו הקרובה. חוץ מזה, הוא חובב גדול של קולנוע וטלוויזיה. בהקשר הזה אפשר לספר, כי ספריית ה-DVD והבלו-ריי העשירה והנדירה שלו – זוכה ממבקריה ללא מעט מבטי התפעלות והערצה.

  a team talker
 נוסטלגיה. "בחזרה לעתיד" ו"צוות לעניין" בתמונה אחת

"אני מגיע למפגשים בין הראשונים מהסיבה הפשוטה שאני יוצא מהבית ראשון", מסביר טלקר בחיוך את ההקדמה לכתבה הזו, "אני מבין אם זה נראה למישהו קשה, אבל האמת שזה ממש לא, והסיבה היא האהבה הגדולה שלי לתחביב. אני פוגש חברים קרובים מאוד, רואה דגמים חדשים ששאר החבר'ה הביאו ארצה, ויוצא מכל מפגש מלא בחוויות. תחום האספנות – ובכלל זה גם המפגשים הללו – הביא אותי להכיר חברים יקרים שאיתם אני מדבר יום יום, והפכנו לחברים מאוד קרובים. אוסף הדגמים הוא חלק מהחיים שלי, ואיתו גם כל החברים".

עבור רובנו ככולנו, נסיעה לאילת היא פרויקט של פעם פעמיים בשנה. לכאורה, עושה רושם שצריך ממש לאהוב את התחום בשביל לנסוע כל כך הרבה כמה פעמים בשנה.

"בהחלט, זו הנאה גדולה עבורי. מה שכן, היה מפגש אחד שביום שהוא התקיים לקחתי חופש מהעבודה. כשבאתי לצאת מהדלת נפלו לי המשקפיים ונשברו לרסיסים. לא ידעתי מה לעשות. בסוף ניגשתי לאופטיקה הלפרין, הכינו לי זוג חדש ויצאתי לדרך, למרות שאימא שלי ביקשה ממני להישאר באילת, וטענה שדברים לא סתם קורים. הסתבר שהיא צדקה, כי בערב – תוך כדי המפגש – קיבלתי טלפון מהבית שאשתי אושפזה בבית החולים פה ומכינים אותה לבוקר לניתוח להסרת אפנדיציט. המפגש הזה, עבורי, הסתיים קצת יותר מוקדם, ויצאתי בחזרה הביתה. בבוקר אשתי עברה את הניתוח בשלום והכל חזר לקדמותו".

liron talker10
הוויטרינה המדהימה. "רכבים שיצרו לעצמם את התהילה"

60 פלוס

רבים נוטים לחשוב, שאוסף מכוניות הוא דבר שנבנה לאורך חיים שלמים. אכן, יש פה ושם סיפורים על אספנים קשישים שהחלו לאסוף בילדותם הרחוקה, אבל יש גם מי שהאוסף שלהם החל להיבנות רק בשלב מאוחר יותר. אצל טלקר, למשל, האוסף החל להיבנות כשהיה חייל. מאז, הדגש הוא על איכות, איכות ועוד איכות.

"אני אוסף דגמי 1:18 ודגמי 1:12", מסביר טלקר את הוויטרינה הנאה שזוכה למקום של כבוד בביתו שבעיר התיירות, "האוסף אצלי מונה כרגע באזור ה-60 דגמי 1:18 ועוד שישה דגמי 1:12, את הדגם הראשון שלי רכשתי כשהייתי חייל בחנות של פאזלנד בבאר שבע ומאז התאהבתי והבטחתי לעצמי שברגע שתהיה לי האופציה – אני אתחיל לאסוף. כיום התוצאה נראית לעין".

איזה דגם היית רוצה באוסף ועדיין אין לך אותו?

"הייתי מאוד רוצה שיגיע אליי הדגם של הקורבט 1970 בצבע אדום של אוטוארט. זה דגם שלאחרונה נחשפתי אליו והוא כל כך הרשים אותי – מעבר להופעה קצרה ודי מרשימה בסרט 'הטוב שבי', כך שאני מאמין שהוא עוד יעשה את דרכו אליי".

יש לך לא מעט דגמים מוכרים. האם יש לך מיקוד מיוחד באוסף?

"אני אוסף מכוניות מפורסמות, רכבים שיצרו לעצמם את התהילה. כבר יש לי באוסף כמעט את כל ה'מהיר ועצבני', יש לי את אלינור (הכינוי למכונית הכוכבת בסרט "עקיצה ב-60 שניות"), ה-GMC של 'צוות לעניין' ואפילו דגם של הדלוריאן מ'בחזרה לעתיד', חתומה על ידי ליה תומפסון שכיכבה בשלושת הסרטים. במקביל גם רכשתי כמעט כל דגם של רכב שאני אוהב, ככה שהאוסף שלי מאוד מגוון".

רבים סבורים שאספני דגמי מכוניות הם ילדותיים. מה בעצם מבדיל דגמי מכוניות מצעצועים?

"לדעתי האהבה של מבוגרים לדגמי כלי הרכב נובעת מהעובדה שניתן להביא לוויטרינה כמעט כל דגם של רכב, מה שלא מתאפשר במציאות. למעשה, זה סוג של הגשמה עצמית. לדעתי, דגמי מכוניות הם הרבה יותר מצעצועים. קודם כל בגלל העלות הגבוהה שלהם, ושנית בגלל היותם כל כך דומים לדבר האמיתי, לרכבים האמיתיים".

pol talker330
לצד התמונה של פול ווקר. "מלווה אותי על הכביש"

אתה מרוצה מתחום איסוף הדגמים בישראל?

"לדעתי יש לתחום עוד הרבה לאן לשאוף, ואני מאוד מקווה להיות אחד מהאנשים שיעזרו לו להתפתח, להתעצב ולהגיע לנקודה גבוהה יותר מהנקודה בו הוא נמצא היום".

איסוף דגמים זה תחביב יקר. מה אשתך והמשפחה חושבים על זה?

"אשתי כבר שותפה מלאה שלי. כשאנשים שואלים אותי בנוגע לאוסף ונדהמים מהמחירים, אשתי ישר מתייצבת ועונה לעניין. גם אחי בן ה-14 הפך לאספן דגמים בעצמו ויש לו ויטרינת תצוגה מכובדת אצלו בבית".

בוא נסכם את הפרק הזה עם שאלת השאלות: איזה רכב היית רוצה שיהיה שלך לנהיגה ביום יום?

"התשובה פשוטה. פשוט תחזור כמה שאלות אחורה, ותגלה את התשובה. הייתי רוצה את הקורבט 70' האדומה הזו גם במציאות, בקנה מידה 1:1. מכונית שרירים אמריקאית שמשלבת קלאסה בלי רגילה עם כוח ומהירות. מכונית שקשה מאוד שלא להתלהב ממנה".

liron talker7
דגמי "מהיר ועצבני" באוסף של טלקר. "אנשים מזדהים עם הדמויות"

שובר מסך

השילוב בין אהבתו של טלקר לסרטים לבין אהבתו לדגמי מכוניות, היא שהולידה אהבה שלישית – לסרטי "מהיר ועצבני". בוויטרינה אפשר לראות כמה מכלי הרכב שהופיעו בסדרת הסרטים והפכו לאייקוניים, כמו למשל הטויוטה סופרה הכתומה, המזדה RX7 ועוד. כאשר טלקר נשאל מהו הדגם האהוב עליו באוסף, הוא לא חושב פעמיים: "הדגם האהוב עליי, מעבר לזה שכל הדגמים שלי אהובים עליי, הוא הדגם של הדודג' צ'ארגר מ'מהיר ועצבני'".

בכלל, בוויטרינה שלך לא מעט דגמים מסדרת הסרטים הזו.

"האמת היא שסרטי 'מהיר ועצבני העצימו את האהבה שלי למכוניות. מבחינתי הצ'ארג'ר מהווה את אחד מהסמלים הגדולים של סדרת הסרטים הזו".

liron talker3
מזדה RX7 וניסן סקייליין, שתיים מכוכבות "מהיר ועצבני"

מה הדגם הכי יקר שלך באוסף?

"דגם של ניסאן סקייליין GTR, בקנה מידה 1:12 של חברת אוטוארט, שעלה לי כ-2,000 שקל. רכשתי את הדגם מתנה לעצמי".

ליום הולדתך?

"לא, זו היתה מתנה לעצמי לאחר הטרגדיה של פול ווקר, כוכב סרטי 'מהיר ועצבני', שנהרג בתאונת דרכים לפני כשנתיים. הוא נהג על הסקייליין הזו בסרטים החמישי והשישי בסדרה".

gtr  
 הכי יקרה באוסף. ניסאן GTR ב-2000 שקל

אם כבר מדברים על פול ווקר, דומה שאחרי מותו הטראגי בתאונת דרכים, הוא זכה למעמד של אליל קולנוע.

"אי אפשר שלא לאהוב את פול ווקר. הוא האחד שכולם רוצים להיות כמוהו,  בחור שההצלחה שלו נולדה מההופעה ב'מהיר ועצבני' ממש מכלום. הוא היה מאוד אמיתי עבורי. את ההודעה על מותו גיליתי בבית, בזמן התארגנות לעבודה, במהלך אותו היום לא הצלחתי לתפקד ופרשתי הביתה. לא יכולתי להפסיק לבכות. גיליתי שניתן לבכות גם על בנאדם שלא מכירים, לפני מותו, הוא היה צריך לככב בסרט 'הטוב שבי'. אני חושב שאם הוא היה מופיע בסרט הזה – הוא היה זוכה באוסקר".

ובאמת, אתה יכול אולי לנתח את גודל ההערצה בישראל וברחבי העולם כולו לסדרת "מהיר ועצבני"?

"לדעתי ההצלחה המדהימה של 'מהיר ועצבני' נובעת מכמה סיבות. אחת מהן היא שאנשים מזדהים עם הדמויות. הסרט התחיל כסרט מכוניות רגיל ומהר מאוד אנשים הזדהו עם הגיבורים. מכאן נולדו סרטי ההמשך וההצלחה הידועה של כל הסאגה הזו. אני זוכר שאת 'מהיר ועצבני' הראשון ראיתי לראשונה בשנת 2003. הייתי חייל נפקד מהצבא, לאחר ששיבצו אותי בסיירת. בזמן שכולם חיפשו אותי, ישבתי עם החברה שלי וצפיתי בסרט, ומאותו יום זה תפס אותי. ההרגשה שלי היתה כאילו פול ווקר מלווה אותי על הכביש. עד היום, כשאני נוהג, אני מרגיש כאילו פול מלווה אותי על הכביש".

liron talker6
שתיים מהיפהפיות של טלקר. "התוצאה נראית לעין"

אתר "פוסטה" עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן