עיריית ת"א אישרה 10 מיליון שקל לתכנון בית להקת בת שבע

שתף כתבה עם חברים

רוב מכריע של חברי המועצה תמך בתקצוב הענק לפרויקט שאמור לקום על רציף התחנה המרכזית הישנה בעלות של כ-170 מיליון שקל. המתנגדים: "שטח עירוני עצום שיכל לשרת אינספור מטרות, אך משועבד לחלום מגלומני שאין לו אח ורע בעולם"

הדמיה של פרויקט בית בת שבע

מועצת עיריית תל אביב אישרה תקצוב של 10 מיליון שקלים לתכנון בית "בת שבע" (26 אוקטובר), המתוכנן להיבנות על רציף התחנה המרכזית הישנה ולשמש כמתחם הרב-תכליתי של להקת המחול. את הפרויקט מתכנן אדריכל בינלאומי, בעלות תכנון כוללת של 17 מיליון שקל. חלקה המימוני של העירייה בתכנון הפרויקט יוצא מקופת ומקרנות העירייה בשנה הנוכחית ובשנה הבאה, בעוד ששבעה מיליון שקלים יוקצו לתכנון על ידי בת שבע.
לפי הדיווחים, הפרויקט כולו יעלה כ-170 מיליון שקל, אם כי יש המעריכים שהעבודות יעלו הרבה יותר. למרות שהעירייה אישרה את תשלום שכר הטרחה למתכננים, עדיין לא סוכם מי ישלוט בחברה המנהלת של המתחם, וכמה מהפעילויות בו יהיה של בת שבע.

הצעת התקציב עברה ברוב מוחץ, כאשר המתנגדים היחידים היו חברת המועצה שולה קשת וחברי סיעתה מוריה שלומות ואמיר בדראן. "זהו מתחם ענק בגודל כפול מזה של תיאטרון הבימה, גודל הקרוב למשכן לאומנויות הבמה – משכן שמאכלס גם את הבלט הישראלי, גם את הקאמרי וגם את האופרה", אמרה קשת, "זה שטח עירוני עצום שיכל לשרת אינספור מטרות, אך משועבד לחלום מגלומני שאין לו אח ורע בעולם. בשום מקום לא ניתנה ללהקת מחול כסף שטח, ובשום עיר בעולם לא משתעבדת העירייה בהיקף כזה ללהקת מחול אחת, לא מבחינת השקעה תקציבית ולא מבחינת הקצאת הקרקע. מעבר לענייני האטימות כלפי הצרכים של השכונה שבה המתחם הזה אמור להיבנות, זה מעיד בעיניי – ואני אומרת את זה בכאב רב כמי שמעריכה מאוד את להקת בת שבע – על סוג של פרובינציאליות, ולא התנהלות של עיר עולם".

קשת מתחה ביקורת גם על כך שהעירייה שילמה לאדריכל בינלאומי כדי שיתכנן את הפרויקט: "מדובר בתקציב תכנון מופרך, שהלוואי שהיינו משלמים חצי ממנו למתכננים הישראלים שעובדים בשבילנו. אבל כאן לקחו אדריכל 'בינלאומי', אז אפשר לשלם שכר תכנון מופרך. האם יכול להיות ששכר הטרחה של המתכננים, כלומר בשלב זה בעיקר של האדריכלים, הוא עשרה וחצי אחוז מעלות הפרויקט כולו, ושהעירייה תשלם חצי מזה? זה פשוט לא סביר. בעולם מתוקן קובעים את שכר הטרחה או מתחייבים לשלם שכר טרחה אחרי שיש אומדן ראשוני לתקציב הפרויקט. בעיריית תל אביב-יפו, קודם מבטיחים לשלם אפילו שאין שום אומדן. ככה למדנו בישיבה בוועדת הכספים".

המיקום שבו אמור לקום הפרויקט (צילום באדיבות GOOGLE STREET VIEW)

לדברי קשת, מקומם שהתקצוב על חשבון מוסדות נוספים: "בפועל, אין כמעט שימושים קהילתיים עירוניים נוספים בפרויקט, ולמעשה העירייה מקדמת תכנון של מוסד עצום, שהתרומה שלו לקהילה המקומית היא אפסית. מוסד שיכלול כנראה גם הרבה שטח שבת שבע תוכל להשכיר לטובת הכנסות עצמיות. באותו זמן, אותה עיריית תל אביב-יפו מבקשת מאיתנו כל שבוע בוועדת הכספים: נא להקפיא פרויקטים של תכנון מעונות יום לגיל הרך, נא לעצור שיפוץ מוסדות רווחה, נא לבטל  פרויקטים של תיעול תשתיות, אין כסף לפרוייקטים. המשמעות היא שתושבי תל אביב נדרשים לממן 60 אחוז מהתכנון, וכנראה שגם חלקה היחסי של העירייה במימון הבניין יהיה זהה. אסור לשלם 10 מיליון שקל לפני שסוגרים את הדבר הזה".
"אני בנשמתי אמנית", הוסיפה קשת, "אני האחרונה שתתנגד לבת שבע, להקת מחול מהשורה הראשונה ברמה הלאומית והבינלאומית, להקה עם היסטוריה ומורשת. אבל בניגוד לחלק מהאנשים שמסתנוורים מהזרקורים של בת שבע, ומסתנוורים מהזרקורים של האדריכל 'הבינלאומי' שלה, אני לא מסתנוורת".

חברת המועצה שולה קשת

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי לא נותר חייב והגיב לדבריה של שולה קשת: "הפרויקט הוא לא של בת שבע אלא פרויקט עירוני. בת שבע שילמה כבר שמונה מיליון שקל. איך נדע כמה זה עולה אם לא נעשה תכנון? איך פרויקט כזה, שיהיה מרכז קהילתי של השכונה, לא יתרום לשכונה? בוודאי שיתרום. בפרויקטים גדולים – תכנון עולה הרבה".
בסופו של דבר, כאמור, הצעת התקצוב אושרה ברוב גדול.
לאחר הישיבה אמרה קשת לאתר "פוסטה" כי "למעשה, לא ברור מה בדיוק מתקצבים כי לא הוצג פירוט ולא הוצג אומדן בפני ועדת הכספים ו/או המועצה. מדובר בפרויקט עירוני לכל דבר ועניין מבחינת הקצאת השטח ועלויות הבנייה, אך מבחינת השימוש – כנראה שהוא יהיה ברשות להקת בת שבע בלבד, באמצעות חברה מנהלת".
תגובת העירייה תפורסם לכשתתקבל.

מעריית תל אביב נמסר: "מתחם התרבות והאמנות באזור התחנה המרכזית הישנה מקודם כחלק מרצונה של העירייה לייצר התחדשות עירונית בשכונת נווה שאנן וכחלק מראייתה בתרבות מנוע צמיחה חשוב לפעילות זו. לפיכך מבקשת העירייה לקדם במקום פרויקט עירוני, אשר יכלול קמפוס תרבות ומחול, אולם תרבות, קולנוע פתוח, תיאטרון קיץ וכיכר ציבורית בשטח של כ-10.5 דונם. הפרויקט יבוצע באמצעות קרן תל אביב לפיתוח על מנת שישמש למגוון שימושיים עירוניים ציבוריים לטובת תושבי השכונה, הרובע והעיר כולה, כמו גם כמרכז פעילות ללהקת בת שבע בהתאם להיקף הפעילות שיסוכם עימם (כ-100 לילות בשנה), כאשר בשאר הזמן הוא ישמש לפעילות עירונית.

בדומה לפרויקטים אחרים, רק לאחר ביצוע תכנון מפורט נוכל לאמוד בצורה יותר מדויקת את היקף עלות הפרויקט, כאשר בשלב ראשוני מסתפקים באומדן. התקציב שאושר בישיבת המועצה האחרונה מיועד לעבודת תכנון, אשר כאמור רק לאחריה ובהתאם לה נוכל לתקצב את הפרויקט בכללותו.

יודגש כי בניגוד לנטען, תקציב התכנון לא משולם לבת שבע אלא לקרן תל אביב לפיתוח, אשר אחראים על ביצוע הפרויקט. יתרה מזאת, בהתאם לסיכום עם בת שבע- עליהם להשלים כמחצית מעלות כלל הפרויקט".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות