בימ"ש מחוזי: אם לוקה בנפשה לא תוכל לפגוש את בנותיה ללא פיקוח

שתף כתבה עם חברים

בית המשפט לענייני משפחה הסיר את הפיקוח מעל המפגשים אבל ערעור שהגישו פרקליטי האב התקבל: האם תוכל להיות לבד עם בנותיה רק במרחב הציבורי

אחת לשבועיים בילוי בקניון או בקולנוע (אילוסטרציה: tam wai מאתר Unsplash)

ב-23 ביוני קבע החליט בית משפט השלום בפתח תקווה להסיר את הפיקוח על מפגשים בין תושבת אזור המרכז הלוקה בנפשע, לבין בנותיה הקטינות. השבוע, בית המשפט המחוזי מרכז הפך את ההחלטה.

הבנות נמצאות במשמורת האב. בשל בעיותיה הנפשיות של האם, הוחלט בעבר כי תוכל לפגוש את הבנות רק בפיקוח סבם וסבתם, המתגוררים בסמוך אליה, "דלת מול דלת". ואולם, האם שלא הסתפקה בכך ביקשה מבית המשפט, באמצעות עורכת-דינה, לבטל את הפיקוח על הפגישות. כאמור, בית המשפט לענייני משפחה נענה לבקשה ובמקביל הזמין תסקיר של פקידת הסעד בנושא.

האב סירב להשלים עם ההחלטה והגיש לבית המשפט המחוזי בקשת רשות ערעור, באמצעות עו"ד אסי סגל ממשרד סגל שמחיוב, ועו"ד נועה קרמר. לטענתם, מצבה הנפשי של האם עלול לסכן את בנותיה, ולפיכך ההחלטה לבטל את הפיקוח על המפגשים הינה שגויה.

השופטת ורדה פלאוט החליטה לקבל את הבקשה ולדון בה כערעור. בדיון שנערך בפניה בחודש ספטמבר היא הביעה את התלבטותה בנושא, וקבעה כי תתקבל הכרעה לאחר שהתסקיר שהוזמן יהיה מוכן.
ב-9 בנובמבר הוגש התסקיר לבית המשפט, והומלץ בו להסיר את הפיקוח על המפגשים בין האם לבנותיה, ולאחר תשעה חודשים לקיים הערכת מצב חדשה.

עורכי הדין סגל וקרמר הודיעו כי הם מתנגדים להמלצות התסקיר, ולכן הוחלט לקיים דיון נוסף, שבו תשתתף גם עורכת דין המשמשת כאפוטרופא לדין – שמונתה כדי לדאוג לעניינן של הקטינות וזכויותיהן.

בדיון שהתקיים השבוע שטחו הצדדים את טענותיהם (19 דצמבר).
עו"ד סגל טען כי אין מקום להסרת הפיקוח, מאחר שעדיין קיים חשש לשלום הקטינות לנוכח מצבה הנפשי של האם. לדבריו, לא ייגרם כל נזק אם המפגשים ימשיכו להתקיים בפיקוח סבן וסבתן של הקטינות.
מנגד טענה עורכת הדין המייצגת את אימן של הקטינות, כי ההחלטה התקבלה על סמך עמדת גורמי המקצוע המוסמכים, בהתאם לחומרים הנמצאים בתיק, ולכן יש להותירה על כנה.

האפוטרופא לדין אמרה בדיון זה, כי הבנות נהנות מאוד מהמפגשים עם אימן, אך היו רוצות לבלות איתה גם בנפרד ללא פיקוח. האפוטרופא גם הציעה פתרון: "אחת לכמה זמן אחד מהמפקחים ילווה עד לקניון ובתוך הקניון או הקולנוע, עד לסיום סרט או סיום המסעדה, האם תוכל להיות עם הבנות. במקום ציבורי יש את הפיקוח ואז הבנות ירגישו שיש להן את הבילוי עם האמא בלי שעוד צד אחד איתן… זה ייתן (מענה, א.ז) לאם מבחינת הרצון לבילוי בלי נוכחות הסבתא וגם את רצון הבנות".

בזמן שעו"ד סגל הסכים למתווה – לפיו ניתן להסיר את הפיקוח כל זמן שהאם תהיה עם בנותיה במרחב ציבורי –  דווקא עורכת-דינה של האם התנגדה לכך וביקשה להסיר את הפיקוח לגמרי.

השופטת פלאוט ציינה בהחלטתה כי קיוותה שהתסקיר שהוגש לה יפתור את ההתלבטויות, אלא שלדבריה מדובר בתסקיר קצר ולאקוני, ולכן צודק עו"ד סגל "הסבור כי אין להסתפק בתסקיר זה ויש לאפשר עיון בפרוטוקול שנערך במסגרת ועדת התסקירים או חקירת עורכת התסקיר או המשתתפים בוועדה".
עם זאת ציינה השופטת כי מאחר שהחלטתה מתייחסת רק לערעור של האב ומהווה החלטת ביניים – "כאשר התביעה העיקרית תלויה ועומדת" בבית המשפט לענייני משפחה  – "מקומה של החקירה במסגרת התביעה ולא במסגרת דיון בערעור".
לבסוף החליטה השופטת לקבל את המתווה שהציעה האפוטרופא לדין. השופטת ביטלה את ההחלטה להסיר את הפיקוח, וקבעה כי האם תוכל אחת לשבועיים לבלות עם בנותיה בקניון או בקולנוע למשך שעתיים וללא פיקוח, כאשר ההסעה למקום הבילוי ובחזרה ממנו יהיו בפיקוח הסבא והסבתא.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות