אישום קובס ואח': בימ"ר ציפו לנסיון רצח, בפרקליטות הסתפקו בקשירת קשר

שתף כתבה עם חברים

כתב האישום שהוגש לבית משפט המחוזי בחיפה מלמד כיצד נראית חקירה של מניעת פשע חמור עם כ-100 חוקרים, ללא אש דם ופירוטכניקה, ועדיין נותרה שאלה אחת פתוחה: מדוע הבלשים שעקבו אחרי החבורה פשטו עליה טרם היציאה לביצוע לכאורה של הרצח?

כאן הכל התחיל. הרכב של קובס (בתמונה הקטנה) אחרי הפיצוץ בחודש מרס בקריית חיים

פרקליטות מחוז חיפה הגישה כתב אישום "רזה" נגד שי קובס ועוד שבעה נאשמים, כך, במקום ניסיון רצח כפי שציפו במשטרה, בפרקליטות הסתפקו בעבירות קשירת קשר לביצוע פשע, נשיאה, הובלה והחזקת נשק (8 יולי).
הנאשמים הם:
שי קובס, 41 מקריית מוצקין
אחמד עתאבא, 23 מעכו
אשר בוסקילה, 24 מחיפה
זאיד עוואד, 23 מטמרה.
ראג'ב דבס, 26 מג'דיידה מכר
עבדאללה חליפה, 22 מג'דיידה מכר
מוחמד חליל, 20 מג'דיידה מכר
עבד אלהאדי איוב, 22 מעכו

בכתב האישום מצויין כי למעלה מ-100 בלשים, שוטרים, חוקרים, אנשי מז"פ וטכנולוגיות השתתפו בחקירה המורכבת, שהסתיימה ללא שפיכות דמים אמנם אבל גם ללא התוצאה שקיוו לה מבחינת סעיפי העבירות.
בדברי הרקע שבפתח כתב האישום מתואר כי ב-11 מרס בעת שקובס נסע ברכב שלו ברחוב אח"י אילת בקריית חיים, התפוצץ מטען חבלה שהוצמד לרכבו. כתוצאה מהפיצוץ הוא נפצע והובהל למרכז הרפואי רמב"ם, שם הוא אושפז מספר ימים.
בעקבות האירוע הזה, נטען, קובס החליט לבצע פעולת נקם באנשים בהם חשד כי היו מעורבים בהנחת המטען ברכבו. במהלך חודש מאי ועד 1 יוני, נטען, קובס ועתאבא נסעו ברכב מזדה שכור ברחבי הקריות, בחיפה ובנשר, במטרה לאתר כתובות מגורים של האנשים בהם חשדו, לזהות כלי רכב שלהם ולאסוף מידע על מקומות בהם הם נוהגים לשהות.
עוד נטען בהקדמה, כי נאשם 1 קובס הנחה אחרים לבצע תצפיות ומעקבים אחר אותם "חשודים" ולעדכן אותו אודותם, והיו אלה הנאשמים בוסיקילה ועוואד שפעלו למימוש ההנחיה וקידום הקשר.
במהלך אותה התקופה, נטען, עתאבא וקובס יצרו קשר עם אחרים שזהותם אינה ידועה על מנת שיספקו להם מידע על "החשודים", וכדי שיספקו להם מכשירי טלפון מבצעיים, מכשירי עיקוב (GPS) וכלי נשק לצורך ביצוע מעשה רצח.

בכתב האישום נטען, כי בלשי הימ"ר שחשדו בהתנהלות הזו התקינו בכלי רכב של קובס ושל אחרים מהחבורה מכשירי עיקוב משלהם והאזנות סתר ללא ידיעת הנוסעים, ותיעדו אותם משוחחים אודות מקומות בהם יש לבצע את הרצח, תוך שהם שוקלים נתיבי הגעה ומילוט.
כך למשל, ב-12 מאי, נטען, בשעות הצהריים נסעו עתאבא וקובס ברכב ובוסקילה שנכנס לרכב נשמע מעדכן אותם בנוגע למגוריו של אחד היעדים.
ב-14 מאי בשעות הערב, נטען, בוסקילה קובס ועתאבא נסעו ברחבי הקריות, חיפה ונשר ונשמעו משוחחים בטלפון עם אחרים שזהותם אינה ידועה, בנוגע להצטיידות במכשירי GPS והטמנתם ברכבים של היעדים, ובנוגע לנתיבי נסיעה ומילוט מזירות אפשריות לביצוע הרצח.

הריטואל הזה חזר על עצמו שוב ושוב, וכלל רמזים ועדכונים של הנאשמים בנוגע ליעדים, כלי רכב, אמצעי לחימה וכדומה.
ב-21 מאי, נטען, קובס, עתאבא וזאיד נסעו מקריית אתא לגרנד קניון בחיפה ובמהלך הנסיעה נטען שעוואד עדכן אותם כי הוא ראה את אחד היעדים בקריית אתא, ומסר להם את מספר הרכב שלו. השלושה, נטען, מיהרו ליסוע מהגרנד קניון בכרמל לקריית אתא תוך שהם משוחחים אודות הצורך להצטייד בקטנוע טימקס.
לפי כתב האישום, השלושה לדירה בה לן באותה העת הנאשם עוואד בקריית אתא, והם שוחחו ביניהם בנוגע למסלול הנסיעה מהדירה בקריית אתא לשכונת אפקה בקריית ביאליק, שם מתגוררים כמה מהיעדים, ותכננו את נתיב המילוט, את המקום להסתרת הקטנוע וכלי הנשק בהם יעשו שימוש.

חלפו שלושה ימים, ב-24 מאי, נטען, קובס ועתאבא נסעו ברכב ודברו עם בוסקילה על האפשרות להחביא את הקטנוע שקובס רכש כדי שישמש לביצוע הרצח. הם נסעו לעכו, נטען, ושם עתאבא יצא מהרכב ולקח את הקטנוע, וכל השלושה נפגשו בקריות שם בוסקילה קיבל את הקטנוע והסתיר אותו.
ב-25 מאי, נטען, בשעות הערב קובס עתאבא ועווד זיהו את אחד היעדים בבית עסק בקריית ים וביצעו תצפית במשך מספר דקות כאשר קובס מנסה לשוחח בטלפון עם אחרים כדי לתכנן איתם את ביצוע הרצח בטווח המיידי, אולם התוכנית לא יצאה לפועל.

פריטים שנתפסו על ידי המשטרה בפשיטה לדירה בקריית מוצקין (דוברות המשטרה)

ב-29 מאי, נטען, קובס עתאבא ובוקסילה חיפשו דירה להשכרה בקריות, כדי שתשמש כבסיס התארגנות לפעולה, ובוסקילה שכר דירה למשך מספר ימים ברחוב יששכר בקריית מוצקין. השלושה שוחחו בינהם לגבי המידע העדכני הקיים, נטען, ובאותו אחר הצהריים קובס ועתאבא רכשו מחנות למוצרי תקשורת בעכו מכשיר טלפון ושני כרטיסי סים.
ב-30 מאי, נטען, קובס נשמע מודיע על ההחלטה כי מעשה הרצח יבוצע כלפי אחד היעדים שמתגורר בקריית חיים, והנאשמים נערכו להוציא את התכנית לפועל. חלק מהנאשמים, נטען, וידאו איפה בדיוק גר היעד, וחזרו לרחבת החנייה בדירת המסתור.

ב-31 מאי, נטען, קובס ועתאבא נסעו ברכב לאזור הבית של היעד וחפשו את הרכב שלו, ללא הצלחה.
בשעות הערב קובס ועתאבא קבעו עם דבס, חליל, חליפה ואיוב להגיע לדירת המסתור, ובמקביל שוחחו עם אחר שזהותו אינה ידועה ובקשו ממנו שיכין את הנשק עם המחסניות. הם עוד הספיקו ליסוע לחנות הטלפונים בעכו, כדי להשמיש את הטלפונים שלהם ושל הכנופייה השנייה, לצורך תיאום ביניהם, וחזרו לקריות שם הם הכניסו את כרטיסי הסים למכשירים.
סמוך ל-21:55, נטען, קובס ועתאבא נסעות לקריית ים שם הם פגשו את בוסקילה שנשא עליו אקדח פראבאלום 9 מ"מ, ועוד אקדח חצי אוטומטי עם מחסנית בכל אקדח. בוסקילה מסר את האקדחים לעתאבא ברכב והשניים נסעו לרחבת החניה ליד דירת המסתור ויצאו עם הנשקים לדירה.
בשלב הזה הגיעו לדירה דבס, חליפה, חליל ואיוב, נטען, ושם הם קבלו מקובס ועתאבא את האקדחים. במקביל הגיע לרחבת החניה נהג עם פורד טרנזיט, שבתוכה היה קטנוע טימקס, הנהג תושב ג'דיידה מסר להם את קטנוע ועזב את המקום.

בשלב הזה, כאשר הנשקים הוסלקו בחצר של דירת המסתור, וחברי החוליה מג'דיידה המתינו בתוך הדירה, קובס ועתאבא עזבו את המקום. בשעה שלוש לפנות בוקר החליטו בלשי הימ"ר לפרוץ לדירה ולעצור את הנוכחים בה דבס, חליל, חליפה ואיוב, שברשותם נתפסו טלפונים מבצעיים, שני שכפצים, שתי קסדות ופרטי לבוש שונים, כלי הנשק נתפסו כאמור רק בחצר הצמודה.

רשימת הראיות
מדוע הבלשים שעקבו אחרי החבורה פשטו עליה טרם היציאה לביצוע לכאורה של הרצח? התשובות יידרשו בהמשך. בינתיים, בבקשת המעצר עד תום ההליכים מפורט עברם הפלילי של השמונה והראיות שנאספו נגדם.
תיעוד וידאו ואודיו של מצלמה זעירה אשר הותקנה ברכב המזדה השכור בו השתמשו קובס ועתאבא. המצלמה הותקנה ב-8 מאי ופעלה עד 1 יוני, ונקלטו בה שיחות של השניים בינהם ועם אחרים. נהשיחות עולה בבירור, טוענת הפרקליטות, שמטרת הקשר היתה לבצע רצח.

ראיות אחרות:
תיעוד של שוטרים ממחלק העיקוב אשר עקבו אחר הנאשמים בתאריכים הרלוונטיים.
שיחות שנקלטו בעמדת האזנת הסתר למכשירים סלולרים של חלק מהנאשמים.
מצלמות אבטחה מאתרים שונים בהן תועדו הנאשמים במעקבים ותצפיות אחרי היעדים שלהם.
דוחות פעולה של השוטרים ודוחות תפיסה על הפריטים שנתפסו.
חוות דעת מעבדת נשק, וטביעת אצבע של עתאבא על השקית בה נמצאו האקדחים.
מחקרי תקשורת ואיכונים.

האקדחים שנתפסו מוסלקים בחצר דירת המסתור בקריית מוצקין, עם טביעת אצבע של הנאשם עתאבא

לפי הפרקליטות בבקשה, קובס היה ראש הקנוניה ובצמוד אליו פעל עתאבא.
לבוסקילה מייחסים, שהיה שותף בגיבוש התוכנית ומסר להם את הנשק.
לזאיד עוואד מייחסים, שביצע מספר מעקבים ותצפיות.
לשאר הנאשמים, שנעצרו בדירה, מייחסים שהיו אמורים להיות "חוליית החיסול".
לגבי חקירות של הנאשמים, קובס מסר פרטים אישיים בחקירתו הראשונה ושמר על זכות השתיקה באופן גורף לאורך כל חקירותיו.
עתאבא, בוסקילה, עוואד וחליפה שמרו על זכות השתיקה בכל חקירותיהם. (בעל הדירה מסר כי בוסקילה היה זה ששכר את הדירה).
ראג'ב דבס טען בחקירה הראשונה כי הוזמן למקום בו נעצר על ידי הנאשמים, אך הכחיש כל קשר לחשדות ולכל החפצים שנתפסו. בהמשך חקירותיו שמר על זכות השתיקה.
מוחמד חליל טען בחקירתו הראשונה כי הוזמן על ידי עבדאל אלהאדי איוב לשהות עימו בצימר. לדבריו, חברתו הסיעה אותו לשם אך הוא לא היה מוכן למסור את פרטיה, וגרסתו נסתרה על ידי השוטרים העוקבים.

עבר פלילי
לקובס יש שמונה הרשעות קודמות: סחר בסמים, החזקת סמים והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. לבוסקילה יש ארבע הרשעות קודמות תקיפה והתפרצות.
לעוואד יש הרשעה אחת בחמישה תיקי משטרה שונים, חבלה, סחר בסמים, הפרעה לשוטר.
לראג'ב דבס יש שתי הרשעות בעבירות נשק.
לשאר הנאשמים אין הרשעות קודמות.

תגובות:
עו"ד זהר ארבל שמייצג את קובס ואחרים מסר בתגובה: "למן הרגע הראשון טענו שאין ליחס לנאשמים את עבירת ניסיון הרצח. המשטרה הציגה תיזה שאינה עולה בקנה אחד עם המציאות. במהלך ימי החקירה העלתה המשטרה טענות מופרכות ביחס לניסיונות חיסול נוספים. התנהלות מוזרה זו יצרה סכסוכים חדשים והעמידה בסכנה חיי אדם. במישור המשפטי אין ולא יכולה להיות מחלוקת, שחקירת דגל של ימ"ר חוף במהלכה הועלו תיאורים שלקוחים מסרטי פעולה, הובילה לכתב אישום מינורי".

עו"ד רויטל סבג שקד שמייצגת את עתאבא ובוסקילה מסרה בתגובה: "כפי שהיה ברור למן היום הראשון, עבירת ניסיון הרצח התפוגגה כלא היתה, נלמד את חומרי החקירה ונבצע את מלאכתנו בבית המשפט"

עו"ד שאדי דבאח שמייצג את הנאשמים דבס, איוב, חליפה וחליל מסר בתגובה: "מהרגע הראשון טענו בבית המשפט כי הנחת העבודה והפרספקטיבה של המשטרה אינה עולה בקנה אחד עם הנתונים העובדתיים בתיק. מרשיי כופרים בכל המיוחס להם בכתב האישום. אין כל ראיה שקושרת אותם לנשק, ואין להם שום היכרות עם השמות שהוזכרו בחקירה. מהרגע הראשון טענו שבסופו של יום התזה של המשטרה בתיק הזה לא תעמוד במבחנים של בית המשפט".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
5 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות