תכירו את יפו ד' החדשה – אושר השדרוג לתוכנית פינוי בינוי בשכונה

שתף כתבה עם חברים

מהנדס העיר הצטרף לעמדת חברת האופוזיציה שדרשה תוספת דיור בר השגה בפרויקט בו שבעה בנייני שיכונים יוחלפו בשבעה בניינים חדשים בני 10-15 קומות. ועדיין, חוות דעת: "העלייה הצפויה בעלויות התחזוקה עלולה לפגוע בדיירים מאוכלוסיות "פגיעות"

הדמיית התוכנית (צילום מתוך ישיבת ועדת המשנה לתכנון ובנייה)

ועדת המשנה לתכנון ובנייה בתל אביב אימצה את המלצתה של חברת מועצת העיר מהאופוזיציה, שולה קשת, והחליטה להרחיב את היקף השטחים שיוקצו לטובת דיור בר השגה בפרויקט פינוי בינוי בשדרות ירושלים ביפו.

הדיון בוועדה עסק בנושא תוכנית הפינוי בינוי בשדרות ירושלים ביפו ד' (קהילת קנדה). מדובר בפינוי שבעה בנייני שיכונים והחלפתם בשבעה בניינים חדשים בני 10-15 קומות.
יפו ד' היא אחת השכונות הדרומיות ביותר בתל אביב וגובלת בבת-ים וחולון. השכונה נחשבת לשכונה חלשה, שבעבר היתה מוכת פשע. חלק ניכר מאוכלוסיית השכונה הם עולים חדשים וכ-30 אחוז מהתושבים נתמכים על ידי מערכת הרווחה.

לפי העירייה, פרויקט הפינוי בינוי נועד להכניס אוכלוסיות חזקות יותר לשכונה. ואולם, בדצמבר אשתקד טענה קשת כי יש להקצות יותר דירות בפרויקט לדיור בר השגה. מהנדס העיר אודי כרמלי הצטרף לקשת ומסר חוות דעת לפיה ניתן להוסיף 40 יחידות דיור בר השגה לפרויקט, והדבר עדיין יהיה כלכלי עבור היזם.
עו"ד מיטל טויסטר שייצגה את היזם במהלך הדיון טענה בתגובה כי "מדובר ביפו ד'. זה לא כדאי כלכלית כמו בשאר תל אביב".

קשת וסגנית ראש העיר והממונה על תיק התחבורה, מיטל להבי, מחו במהלך הדיון על כך שהליך שיתוף הציבור בנוגע לפרויקט, ובעיקר בנושא צפיפות הבנייה, לא הושלם. בתגובה אמרו גורמים מקצועיים מהעירייה, כי נקבע תאריך לשיתוף הציבור אבל "הנוכחות היתה מאוד דלה ועיקר ההתעניינות היתה לגבי השטח הציבורי".

"בניגוד להיגיון בריא, החליטו לאשר את הפקדת התוכנית בלי התייעצות עם הציבור, בגלל תירוץ הקורונה, ועכשיו יש תירוצים אחרים", אמרה קשת בתגובה, "בעיניי – ובעיני אנשים אחרים – אני חושבת שזה חריג ומעורר אצלי דאגה. הליך ההתייעצות לא הושלם למרות שהוועדה קבעה שזה צריך להיות. זה כשל חמור… אני רוצה לברך את מהנדס העיר שהגיש התנגדות לגבי דיור בר השגה. למרות הברכות, אני רוצה להדגיש ש-40 דירות זה לא מספיק".

קשת גם צירפה חוות דעת של הקליניקה המשפטית מאוניברסיטת תל אביב, לפיה "התוכנית מתעלמת מהעלייה הניכרת הצפויה בעלויות התחזוקה השוטפת, הנובעת מהעובדה שמדובר בבנייה גבוהה של 15-10 קומות. המשך ההתעלמות מהפגמים האמורים, יגרום לפגיעה באוכלוסיות פגיעות המתגוררת בפרויקט, ועומד בסתירה למדיניות העירונית כפי שגובשה במסגרת מסמך המדיניות להתחדשות עירונית לכלל העיר, ובפרט לשיכוני דרום יפו".

להבי הוסיפה: "כשעושים תנאים להפקדה, צריך להראות שהם מתמלאים. אנחנו רוצים אוכלוסייה מגוונת, כולל זוגות עם ילדים, ולא רק סטודנטים".
גורמים מקצועיים מהעירייה אמרו בהתייחס לדברים אלה כי "דיור בר השגה יהפוך להיות רכוש פרטי ויהיה מחסור בדיור (דיור בר השגה – מעין שכירות בדמי מפתח, ד.א). צריך לעשות פחות דירות ושיהיו לצמיתות".
יו"ר הוועדה, דורון ספיר, אמר: "אנחנו כל הזמן מוסיפים מבנים".

בסופו של דבר אושרה התוכנית פה אחד.
קשת אמרה לאתר "פוסטה": "ההפקדה נעשתה ללא התייעצות עם התושבים… זה מאוד חריג שאין התנגדויות מתושבות ותושבים. לא קיבלנו שום אסמכתא שהתהליך הושלם לאחר הדיון של ההפקדה. זה אומר שהם (היזם והעירייה) לא עמדו בתהליך של ההפקדה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות