הקונסיליירי, ופרקליטת המדינה שלו

שתף כתבה עם חברים

מנדלבליט יוצא מגדרו, נציב שירות המדינה חושש לגורל הפרקליטות, עו"ד מיכה גבאי על פספוס האיכויות של מומי למברגר, עו"ד ישראל קליין על הראש הפתוח של אורלי בן ארי, עו"ד דניאל חקלאי בעד מנדלבליט, אלי כהן ואייל בסרגליק מפרגנים, ורק אוחנה לא רואה בעיניים * "פוסטה" על החלטת שר המשפטים למנות ממלאת מקום לפרקליט המדינה

מנדלבליט לאוחנה על מינוי בן ארי: "לצערי החלטת לבחור לתפקיד מועמדת שאינה מקרב הדרג הבכיר ביותר בפרקליטות המדינה"

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע לשר המשפטים אמיר אוחנה כי המינוי של עו"ד אורלי בן ארי-גינזברג לתפקיד ממלאת מקום פרקליט המדינה, "חורג באופן קיצוני ממתחם הסבירות וקיימת מניעה משפטית באישורו… לצערי החלטת לבחור לתפקיד, על משמעותו הדרמטית לאכיפת החוק, מועמדת שאינה מקרב הדרג הבכיר ביותר בפרקליטות המדינה ואינה עונה לעמדתי על אמות המידה הנדרשות".

מנדלבליט, שהזהיר את אוחנה מפני המינוי של בן ארי והמליץ על מינויו של המשנה לפרקליט המדינה עו"ד שלמה מומי למברגר, שהיה גם פרקליט מחוז תל אביב וגם פרקליט מחוז דרום, יצא באופן חריף נגד מינויה של בן ארי שלא הגיעה לדרגים הללו. עו"ד בן ארי התמודדה שלוש פעמים על תפקידים מהדרג הבכיר ביותר, אך לא נבחרה.. יש להעדיף לתפקיד את מי שקודם שימש כמשנה לפרקליט המדינה, או לכל הפחות פרקליט מחוז… עו"ד למברגר עולה על עו"ד בן ארי בפער גדול ומשמעותי בהתאמה לתפקיד, נוכח מגוון התפקידים הניהוליים הבכירים שביצע… ויכולתו להבטיח רציפות מקצועית, ניהולית ומנהיגותית בתקופה הלא קצרה שיכולה לחלוף עד מינוי פרקליט מדינה קבוע".

היועמ"ש ציין עוד, כי בנסיבות החריגות כאשר ראש הממשלה אמור לעמוד לדין וענייניו מתערבים בהכרזת מלחמה על מערכת המשפט, ועל רקע ממשלת המעבר, "יש להקפיד כי ההשפעה הפוליטית על מינוי ממלא מקום לפרקליט המדינה תהא מצומצמת והליך הבחירה יבטיח עצמאות מקצועית ואת אמון הציבור בטוהר השיקולים". מנדלבליט דרש לפיכך התחשבות מקסימלית בעמדתו אף שמדובר במינוי ממלא מקום, אלא שהשר אוחנה טוען כי מדובר בסמכותו הבלעדית.

 

"טוהר השיקולים" (פלאש 90)

גם נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ, איש ימין מובהק, הצטרף לעמדת מנדלבליט. "עו"ד בן ארי אינה נמנית עם הדרג הבכיר בהיררכיה הארגונית, דבר שעלול לערער את תפקודה התקין של הפרקליטות", אמר והציע להטיל את התפקיד על פרקליט מהדרג הבכיר ביותר, המוסכם על היועמ"ש. ללא הועיל.

עו"ד בן ארי-גינזברג (54) משמשת משנה לפרקליטת מחוז מרכז משנת 2012. פעמיים התמודדה לתפקיד פרקליטת המחוז, ב-2012 מול רונית עמיאל וב-2018 מול רחל אבישר, ופעמיים הפסידה. עו"ד בן ארי היא תובעת ותיקה העומדת בראש הפורום המקצועי (מוקד ידע) לעבירות בטחון בפרקליטות המדינה. בנוסף משמשת כראש הרכב בבית הדין הארצי של לשכת עורכי הדין.

 

ניפגש בבג"צ (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90)

אוחנה מטהר את הפרקליטות

העובדה שבן ארי-גינזברג כמשנה לפרקליטת מחוז התברגה בין המועמדים המובילים לתפקיד העלתה מהרגע הראשון הערכות כי דווקא היא הפייבוריטית של אוחנה. השר אינו מתאמץ להסתיר כי מדובר בהחלטה אסטרטגית, חלק מהכרזת העצמאות של המערכת הפוליטית מהמוסד של היועץ המשפטי לממשלה. השר הזמני הביע בנאומיו הפומביים רצון עז לטהר את "הפרקליטות שבתוך הפרקליטות" – שם קוד לאנשי הדרג הבכיר במערכת שהיו מזוהים מדי עם פרקליט המדינה היוצא שי ניצן.

"שוכנעתי כי מכלול תכונותיה, סגולותיה ואופיה של אורלי, נסיונה העשיר במגוון תחומים ובעיקר בתחום הפלילי, הופכים אותה למועמדת המתאימה ביותר, אשר תתרום לחיזוק אמון הציבור במערכת", אמר אוחנה. כך, שר המשפטים נכנס לעימות חריף עם היועץ המשפטי לממשלה, והעימות בין שר המשפטים לצמרת המקצועית במשרדו שלו מגיעה לשיא חדש. כעת צפויות עתירות לבג"צ, שבהן היועמ"ש אפילו יתייצב שם נגד שר המשפטים.

"אין מומחה לפלילים טוב יותר מלמברגר"

עו"ד מיכה גבאי
חיבוק הדוב של מנדלבליט

הסנגור הפלילי עו"ד מיכה גבאי סבור שדוקא מנדלבליט אחראי לאי מינויו של המועמד המוביל. "מושכלות יסוד הן שלתפקיד כזה רם וקריטי ממנים את הכי טובים… כמי שמכיר את עו"ד מומי למברגר מתפקידו כפרקליט מחוז דרום, אין מומחה לפלילים טוב ממנו. הוא הכי ראוי. עברו אצלו תיקי ארגוני פשיעה ונבחרי ציבור, והכל בנועם מבלי שהוא הצליח 'להרגיז' ולו נאשם אחד. מה שהכריע את הכף לרעתו, ומי שלמעשה פעל לאי מינויו היה דוקא היועמ"ש הנוכחי שחיבק אותו חיבוק דב והציב אולטימטום לשר אוחנה… כאשר היועץ המשפטי חושב שהוא מעל הנבחרים, נופלים גם הטובים ביותר קורבן על מזבח האגו".

 

"מגיעה לעבודה על אופניים"

עו"ד ישראל קליין
הריחוק מהקליקה של שי ניצן

עו"ד ישראל קליין סבור כי לטובתה של עו"ד בן ארי המוערכת, פעל אותו ריחוק שלה ממוקדי הכוח של שי ניצן ומה"קליקה הירושלמית" בצמרת פרקליטות המדינה – כל מה שסימל לשר המשפטים את האויב. "מי שיבחן אותה לעומק יתרשם מחדות מחשבה. היא עקשנית, קשוחה, חדורת מטרה. פרקליטה 28 שנים, שמגיעה לעבודה על אופניים", מספר עו"ד קליין, שפגש בבן ארי לא מעט במשאים ומתנים על הסדרי טיעון, כממונה בפרקליטות המחוז. "אני מניח שהיא הצליחה לשדר אצל השר אוחנה פתיחות לרעיונות חדשים, ופחות מחויבות לראשים האחרים".

 

"חשש מהחלטות שר המשפטים" (צילום: מוטי קמחי)

עו"ד דניאל חקלאי
האינטרסים של אוחנה, והכשרון של בן ארי

"אכן ראוי שנציג הדרג הנבחר ימנה ממלא מקום בתפקיד כה בכיר, אלא שבמקרה הזה מדובר בשר משפטים זמני, במסגרת ממשלת מעבר. לכן היה ראוי שימנה מועמד שמקובל על היועץ המשפטי. חמור מכך: מדובר בשר משפטים זמני שמונה בידי ראש ממשלה הנאשם בעבירות פליליות חמורות… ראש הממשלה העלה טענות קשות ומופרכות נגד היועץ המשפטי לממשלה ומערכת אכיפת החוק, וקיים חשש עמוק שהחלטות שר המשפטים מושתתות על רצון עמוק לרצות את ראש הממשלה בו הוא תלוי לחלוטין לצורך קידומו הפוליטי.

"בנסיבות הללו גובר הצורך למנות מועמד בו תומך גם מנדלבליט, מה שהיה אמור להניח תשתית למינויו של למברגר, המנוסה ביותר מבין המועמדים. משפטן פלילי מעולה, הגון, ישר ומקצועי מאין כמוהו. ההחלטה לבחור בעורכת הדין בן ארי, בניגוד לדעתו של מנדלבליט, מצטיירת כהחלטה שנועדה להעמיק את העימות ולצייר את השר אוחנה בעיני ראש הממשלה ותומכי הליכוד כמי שנלחם במערכת שנגדה הם יוצאים בתקיפות. ולאחר כל זאת, ועל אף שהשר אוחנה עצמו הוא מינוי בעייתי ביותר,ראוי להדגיש שעורכת הדין בן ארי עצמה היא פרקליטה מוערכת, מעמיקה מאד, יסודית, ישרה וראויה".

 

"משוכנע שתצליח בתפקידה"

עו"ד אייל בסרגליק
תובעת מעולה, ישרה והגונה

יו"ר (משותף) הפורום הפלילי בלשכת עורכי הדין, עו"ד אייל בסרגליק מברך את בן ארי: "מינוי ראוי ומצוין. מדובר בתובעת מעולה, ישרה והגונה שאני משוכנע שתצליח בתפקידה נוכח המטלות העומדות בדרכה".

 

"מסירות ויעילות"

עו"ד אלי כהן
נבונה, חרוצה, משפטנית מעולה

עורך הדין אלי כהן אמר ל"פוסטה" כי הוא מכיר את בן ארי מעשרות שנים של הופעות משותפות בבתי המשפט ובמשרדי הפרקליטות. "מדובר בפרקליטה נבונה, חרוצה, משפטנית מעולה ובהחלט ראויה. לעניות דעתי תמלא התפקיד במסירות וביעילות".

 

עו"ד הילה יחזקאל
עוד פריצה בתקרת הזכוכית הפטריארכלית

"כאשה  ועורכת דין אני סבורה כי אוחנה שבר השבוע את תקרת הזכוכית ופתח צוהר בעולם משפטי פטריארכלי, שלא באמת פתח את שעריו בפני נשים חזקות במערכת המשפט. אוחנה מכיל מגדרים, שוני, שוויון ומתן הזדמנות לשונה, ובהקשר הזה לשונה גם ממה שמדינת ישראל התרגלה לו. בניגוד לעמדתו של מנדלבליט, נפלא בעיניי למנות מועמדת שאינה מקרב הדרג הבכיר של פרקליטות המדינה, שכן  בניגוד ל"אנשי העניבות" אשת שטח כמו אורלי בן ארי תדע מהם מכאובי הציבור (אמון במערכת בעיקר) ומה התמורות שאנו בעולם המשפט צריכים בעבודת היום יום – יעילות, שקיפות, מענה משפטי מקצועי".

 

"אחת משלנו, מקצועית, ישרה, נעימת הליכות"

עו"ד אורית חיון
מאוד גאה באוחנה על אורלי בן ארי

עו"ד אורית חיון מספרת כי היא נפגשה עם אורלי בן ארי בפגישות עבודה רבות, ניהלה מולה תיקים ועבדה איתה משני צדי המתרס שנים רבות ביחס מכבד, חברי ראוי, ותמיד עם אוזן קשבת וחברית. בפוסט שהעלתה לפייסבוק היא כתבה על המינוי: ‎"הפרקליטה המנוסה אורלי בן ארי גינזברג הנה מינוי ראוי. היא לא רק מינוי ראוי אלא תקוה של כולנו לשינוי אמיתי. סיום עידן ה׳חבר מביא חבר׳. אורלי הנה פרקליטה שצמחה מלמטה. אחת משלנו, ישרה, נעימת הליכות, מקצועית וצנועה. כמה העם זקוק לשינוי מרענן שכזה. המערכת, המשפטית זקוקה לשינוי מרענן למי שיאיר את ממסדרונות הפרקליטות מהאפלה הכבדה אשר שכנה בהם שש שנים ולמעלה מכך. לטעמי ומהיכרותי רבת השנים עם אורלי, הפרקליטות כגוף חייבת לצאת בהצהרת תמיכה במינוי שכן אורלי בן ארי, יש בכוחה להחזיר את אמון הציבור במערכת אכיפת החוק, בפרקליטות. לא מכתבו של שי ניצן הפונה לפרקליטים לשעבר ושופטים לצאת להתראיין לטובתו הוא מה שיחזיר את האמון, אלא בחירה נקייה מאינטרסים, מקצועית ועניינית. כל הכבוד לשר אוחנה, אי אפשר היה לעשות בחירה טובה מזו ועל אפו וחמתו של מנדבליט, שמעוניין לשבץ לתפקיד את מומי למברגר, יד ימינו של שי ניצן ומקורבו, מי שהיה ממשיך את הקו שהביא את הפרקליטות לפשיטת רגל ציבורית וסיכן את הדמוקרטיה. ובנוסף, ולא רק, במינוי אישה לתפקיד כה בכיר יש תרומה לשוויוניות החברה מה שמצדיק קריאות תמיכה של ארגוני הנשים, וכל מי שתומך בשוויון חברתי באשר הוא. אני גאה בך אוחנה".

 

עורכי דין נוספים המעוניינים לפרסם את דעתם על המינוי של אמיר אוחנה או עו"ד אורלי בן ארי – מוזמנים לשלוח לפוסטה: info@posta.co.il

 

 

 

 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות