החזרה בדלת האחורית של הלשכה

שתף כתבה עם חברים

עו"ד ד"ר חיים שטנגר מציע להניע תהליך חקיקה שישלול מוועדת האתיקה את הסמכות להחזיר רשיונות עריכת דין לעורכי דין שסרחו

אין חובה להחליט אם להשיב את רישיון העיסוק, ואף לא לפרסם מראש וברבים דבר הגשה של בקשה כזו

חוק לשכת עורכי הדין, שחוקק בשנות הששים של המאה הקודמת, העניק – וממשיך להעניק – זכויות יתר ללשכת עורכי הדין ולמוסדות האתיקה שלה, זכויות יתר שאינן מוענקות לגילדות וגופים מקצועים, דוגמת לשכת רואי החשבון ואיגודים מקצועים של בעלי מקצועות חופשיים אחרים, דוגמת ציבור הרופאים, השמאים, המהנדסים, המתווכים ועוד.

בעת חקיקתו של חוק לשכת עורכי הדין היוו עורכי הדין לפחות רבע ממניין חברי הכנסת, שכיהנו בכנסת ישראל (ללא כל קשר להשתייכותם הפוליטית).
כמו כל איגוד מקצועי אינטרסנטי – הדואג, ראש וראשונה, לאנשיו שלו – פעלו עורכי ועורכות הדין שכיהנו אותה עת כחברי כנסת להעניק בחקיקת חוק לשכת עורכי דין שפע של זכויות יתר לחברי ולחברות הלשכה.
כך נכללה בחוק לשכת עורכי הדין, היכולת הבלעדית של הלשכה להחליט להחזיר לעורכות ולעורכי דין, אפילו שרישיון עריכת הדין שלהם נשלל – ולצמיתות – להשיב לבקשתם את רישיון עריכת הדין ולאפשר להם לשוב ולעסוק במקצוע, לאחר 10 שנות שלילת עיסוק מעיסוק בעריכת דין.

הגם שחוק לשכת עורכי דין תוקן, באופן שהדיונים המשמעתיים, בבתי הדין למשמעת הפכו לדיונים שקופים ופומביים ושום גורם בלשכה אינו רשאי למנוע מהציבור להשתתף בדיוני המועצה הארצית של הלשכה (שהינה מקבילה, מבחינת חקיקה לשכתית, לכנסת), הרי אין מתקיים מצב דברים של שקיפות מוחלטת של דיונים אלה והם נעשים – עדיין – תחת מעטה עבה של חשאיות בלתי רשמית.
זאת ועוד. אין כל חובה מוגדרת, הן על מי שמבקשים את חידוש זכאותם והן על הוועדות בלשכה, להחליט אם ומתי להשיב את רישיון העיסוק במקצוע, ואף לא לפרסם מראש וברבים דבר הגשה של בקשה כזו.

השבוע פורסם כי שופטת השלום לשעבר, אתי כרייף, שהחשדה בביצוע עבירה פלילית לכאורה של השמדת ראייה ולא העמדה לדין פלילי, כפוף להתחייבותה להתפטר מכהונתה כשופטת שלום, מתכוונת לפנות ללשכת עורכי הדין כדי שזו תדון בבקשתה לאפשר לה לעסוק במקצוע כעורכת דין, על דרך של מקצוע ומשלח יד קבוע.

לאחרונה פורסם – בדיעבד ולאחר מעשה – כי קצין החקירות לשעבר בלהב 433 רב פקד ערן מלכה, עד המדינה נגד עורכי הדין רונאל פישר ורות דוד, שהתחלק בשוחד של מאות אלפי שקלים עבור הדלפת מידע חסוי מחקירות משטרה לחשודים, קיבל בחזרה את הרשיון שלו מלשכת עורכי הדין.
נכון לפרסום הבלעדי בעניין זה באתר "פוסטה" הוברר, כי ערן מלכה כבר עובד בחודשים האחרונים כעורך דין לפרנסתו.
בקצב הזה, לא מן הנמנע שגם רות דוד האלמותית ורונאל פישר המיוצג על ידי ראש הלשכה, יקבלו בקרוב את רשיונותיהם ויחזרו לאולמות בתי המשפט בראש מורם.

עו"ד ד"ר חיים שטנגר

בכל הקבוע הראוי, קיימת חשיבות ציבורית של ממש, כי הציבור הרחב יוכל להשתתף ולהביע את דעתו ועמדתו, כל אימת שעורכות ועורכי דין שסרחו (ובמקרים רבים עברו עבירות פליליות, בין אם 'בילו' הם זמנם, בתקופה השנייה זו, מאחורי סורג ובריח ובין אם לאו), מבקשים שיושב להם רשיונם, כדי שישובו לעסוק בעריכת דין פעילה.

לשם כך, בדרך של תיקון חקיקת חוק לשכת עורכי הדין יש להפקיע מידיה של לשכת עורכי הדין את הסמכות להחליט, אם להשיב לעורכות ולעורכי דין שסרחו ורישיון עריכת הדין נשלל מהם, ולהעביר את הסמכות לידי משרד המשפטים, כפי שנעשה הדבק בעניינם של רופאים ושאר בעלי מקצועות חופשיים אחרים, שסמכות השבת הרישיון מסורה אך ורק למשרד הממשלתי הרלוונטי אליהם ולא לאיגוד המיקצועי בו הם חברים.

הכותב עו"ד ד"ר חיים שטנגר הוא מנוי באינדקס עורכי הדין של אתר פוסטה 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות