מיכאל טנסקי ומאבטחיו נאשמים בסחיטה של הסוכן הסמוי וחברתו

שתף כתבה עם חברים

פרשת הסוכן הסמוי ניקיטה: טנסקי והמאבטחים נאשמים שסחטו בהתמדה את הסוכן שהסתבך בחוב של 400 אלף שקל עקב עסקאות קנאביס כושלות. בין היתר נטען כי טנסקי חטף את חברתו של הסוכן ואיים לקבור אותה בדיונות של פארק לכיש

מיכאל טנסקי בעת הארכת מעצרו בבית המשפט (צילום: פוסטה)

לקראת סוף ספטמבר דיווחה המשטרה על הצלחה ממשית במלחמתה נגד ארגוני הפשיעה. זה קרה כאשר היחידה המרכזית של משטרת מרחב לכיש עצרה 16 חשודים, המוכר מביניהם הוא מיכאל טנסקי (38), הנחשב לאחד מהדמויות הבולטות בשנים האחרונות – הן בערי השפלה והדרום, רחובות ואשדוד, והן בבתי הסוהר, עת ריצה עד לאחרונה מאסר של מספר שנים ומסביבו התגבשה קבוצה גדולה שמיררה את החיים לאסירים יריבים אבל גם לשירות בתי הסוהר.

המשטרה הודיעה כי עבריין שחצה את הקווים ומכונה "ניקיטה" גויס על ידי הימ"ר כסוכן סמוי, הוחדר לארגון של טנסקי והפליל אותו ובכירים בכנופייה, אבל לא רק אותם, אלא גם חברי כנופיות וארגונים אחרים מהחברה הערבית, שפעלו בקואליציה אחת עם הכנופייה של טנסקי.
נדמה היה כי מדובר בהצלחה כל כך גדולה, עד אשר אפילו המפכ"ל, רנ"צ קובי שבתאי הגדיר את מבצע המעצרים כ"תוצאה מרשימה", ואילו השר לביטחון פנים עמר בר לב, התבטא בראיון טלוויזיוני כי "המשטרה פירקה ארגון פשע שנקרא המאפיה הרוסית".

מעצרם של החשודים הוארך מעת לעת. נגד עצורים מסוימים בפרשה כבר הוגשו כתבי אישום, ובסופו של דבר הצליחה הפרקליטות לגבש תשתית ראייתית גם נגד טנסקי ושני מאבטחיו האוקראינים – דמיטרי צ'רבינסקי (27) ו-ולדיסלב קוזצ'וק (23).

בכתב אישום שהוגש כעת באמצעות הפרקליטות נגד השלושה, מיוחסים להם שלושה אישומים על עבירות סחיטה באיומים, סחיטה בכוח, חבלה בכוונה מחמירה, חטיפה לשם סחיטה ועוד – כולן עבירות שבוצעו כלפי הסוכן, וגם כלפי חברתו. בכתב האישום שהוגש באמצעות עו"ד חן עסיס לביא נטען כי בשלוש הזדמנויות סחטו הנאשמים באיומים ובכוח את הסוכן, על מנת לקבל ממנו כספים שלטענתם הוא חייב לטנסקי.

לפי האישום הראשון, החל משנת 2018 (בטרם גויס הסוכן) הוא היה מעורב בעסקי הסחר בקנאביס ובשלב מסוים נקלע לחובות כבדים של 400 אלף שקל. מכתב האישום עולה כי בשלב מסוים במהלך שנת 2020 פנה אליו ו"ד, שעוסק בהלוואות בשוק האפור יחד עם טנסקי, והציע לכסות את חובותיו יחד עם טנסקי. נטען כי ו"ד הציע שהוא וטנסקי יהפכו להיות בעלי החוב ואילו הסוכן ישלם להם ריבית חודשית עד להחזרת הקרן.

video

סוכן עירום בשירותים
בכתב האישום נטען כי הסוכן הסכים והחל לשלם לטנסקי את תשלומי הריבית, עד שבשלב מסוים התבקש לשלם בכל חודש גם ריבית וגם חלק מהקרן, ובהמשך 15 אלף שקל נוספים בכל חודש, על חלקם של טנסקי ו-ו"ד כשותפים בקו שתפעל הסוכן למכירת הסמים.
הסוכן, כך נטען, לא הצליח לעמוד בהחזרים החודשיים, ובהמשך התחמק פעם אחר פעם מבקשותיו של ו"ד לבצע עבורו ועבור טנסקי משימות שונות.

לפי הפרקליטות, ו"ד יצא מהארץ בדצמבר אשתקד ומאז לא שב ארצה. לפי כתב האישום, בתחילת 2021 הוא התקשר מחו"ל לסוכן ואמר לו להגיע למשרדו של טנסקי ברחוב האורגים באשדוד. סמוך לחצות הגיע הסוכן לפגישה, כשבאותה עת שהו במשרד גם שני הנאשמים האחרים. טנסקי, כך נטען, ניגש לסוכן ולקח מידיו את שני הטלפונים הניידים שהחזיק. אחר כך הניח אותם בחדר אחר, הושיב את הסוכן על כיסא, חנק אותו וכעס על שלא מילא אחר המשימות שקיבל מ-ו"ד. כמו כן נטען כי הורה לו להביא לו עוד באותו היום את כל הכסף שהוא חייב, תוך שאיים כי במידה ולא יעשה זאת לא – "אתה מת".

עוד נטען, כעבור זמן קצר שחרר טנסקי את החניקה, הוביל את הסוכן לשירותים, הורה לו לפשוט את בגדיו, שלף סכין מתקפלת, אמר לסוכן "לחשוב טוב טוב מהיכן להשיג את הכסף",  לקח את בגדיו, יצא מהשירותים ונעל את הדלת מבחוץ. הסוכן, לפי האישום, נותר נעול עירום בשירותים כ-20 דקות עד שטנסקי פתח את הדלת, מסר לסוכן את בגדיו והורה לו להתלבש.

בהמשך, לפי האישום, טנסקי הושיב את הסוכן עם אחד מעובדיו והורה לו להגיע איתו להסדר תשלומים חדש. העובד אמר לסוכן כי בגלל שפיגר בתשלום, עליו לשלם 10,000 שקל נוספים. בתגובה, הסוכן אמר שאינו יכול לעמוד בתשלום. לפי האישום, העובד אמר "זה לא מעניין אותי", ואילו טנסקי נכנס שוב למשרד וצרח על הסוכן: "זה מה שנסגר". אחר כך הורה לו לכאורה לצאת מהמשרד.
בכתב האישום נטען כי בשל פחדו של הסוכן, הוא המשיך לשלם לטנסקי באמצעות אחרים את התשלומים החודשיים ואת הסכום הנוסף שנדרש לשלם.

מעצרו של אחד החשודים בפרשה (צילום: משטרה)

מכות רצח וחטיפה ב-ב.מוו
באישום שני נטען כי ב-27 בפברואר התקשר טנסקי לסוכן וביקש לפגוש אותו בדחיפות. הסוכן הגיע לדירה באשדוד, שם הנאשמים חבטו בו במקל פעם אחר פעם, היכו באגרופים בפניו וגרמו לו לשברים, והטיחו אותו ברצפה עד שאיבד הכרתו.
בכתב האישום נטען כי טנסקי קרא לסוכן "בוגד", ואיים שאם לא יעשה את מה שהוא אומר לו, הוא יפגע במשפחתו ובכל מה שיקר לו. הפרקליטות טוענת כי חברתו של הסוכן שחיכתה לו ברכב פינתה אותו לבית החולים "אסותא" באשדוד, שם הוא נותח ואושפז לאחר שהתברר כי סובל משברים בשיניו, בעצמות האף ובידו. שוטר שהגיע לבית החולים לתשאל את הסוכן וחברתו בנוגע לנסיבות פציעתו, נתקל בסירוב לשתף פעולה.

מכתב האישום עולה, כי לאחר שהסוכן שוחרר מבית החולים התקשר אליו ו"ד מחו"ל, ואמר לו שהוא מאחר בתשלום. מספר ימים לאחר מכן, כשלא היה לסוכן את הסכום לשלם, התקשר אליו ו"ד שוב ואמר לו שאם לא ישלם – יבואו להוציא אותו מהבית. הסוכן המפוחד נמלט מביתו ועבר להתגורר במלון ווסט (west) באשדוד למשך מספר ימים. במהלך שהותו במלון הצליח לגייס סכום מסוים במזומן ומסר אותו לטנסקי באמצעות אדם אחר – כך לפי האישום.

לפי האישום השלישי, בסוף מאי 2021 הפסיק הסוכן לשלם לטנסקי עבור החוב וניתק עמו קשר. נטען כי ו"ד התקשר שוב לסוכן מחו"ל והורה לו להיפגש עם טנסקי כדי "לסגור את העניינים", אך הסוכן שחשש לחייו סירב, ואילו ו"ד הרגיע אותו ואמר לו שלא יאונה לו כל רע.
בלית ברירה הסכים הסוכן ונפגש עם טנסקי בדירה ברובע יא' באשדוד, שם סוכם כי ישלם לטנסקי 30 אלף שקל כל חודש. מחקירת הימ"ר עלה כי בכל פעם שהסוכן איחר בתשלום, טנסקי נהג לאיים עליו כי ירצח אותו ואת משפחתו.

הפרקליטות טוענת כי בסוף מאי 2021 הפסיק הסוכן לשלם לטנסקי, ובמהלך מאי 2021 התקשר טנסקי לחברתו של הסוכן וביקש לשוחח עימה. היא הציעה שישוחחו בטלפון, אך טנסקי סירב ודרש להיפגש.
עוד טוענת הפרקליטות, כי חברתו של הסוכן הסכימה לבסוף להיפגש עם טנסקי ב-24 במאי בקניון בתחנה המרכזית אשדוד. במפגש זה, לפי האישום, טנסקי אמר לה כי בן זוגה "משחק משחקים" ושאל מתי הוא מתכוון להחזיר לו את הכסף. לפי האישום, היא השיבה שאינה יודעת דבר ואמרה לטנסקי לדבר עם הסוכן.

לאחר ה-23 במאי התקשר ו"ד מחו"ל ואמר לסוכן כי לו ולטנסקי אין יותר זמן, ודרש שירשום הערת אזהרה על בית אמו עד אשר החוב יוחזר. בהמשך, בתחילת יולי 2021, שלח ו"ד הודעה לסוכן בווטסאפ, בה הודיע כי קבע לו ולאמו פגישה במשרד עורכי דין באשדוד, לשם טיפול ברישום הערת האזהרה. הסוכן לא הגיע לפגישה שנקבעה ל-6 ביוני .

לאחר מכן, כך נטען, טנסקי התקשר לסוכן, שבתגובה ביקש להגיע להסדר חוב. טנסקי, לפי האישום, אמר שאינו מעוניין לשמוע אותו, והתעקש שאחותו או אמו של הסוכן יתקשרו אליו עוד באותו היום ויסדירו את החוב, או שיילכו לעורך דין ויחתמו על שטר חוב.

ב-27 ביוני באישון לילה, לאחר תיאום מראש, פגשה חברתו של הסוכן אדם אחר סמוך למשכן לאומניות הבמה באשדוד. אותו אדם הגיע למקום ואסף אותה ברכב ב.מ.וו. במהלך הנסיעה עצר אותו אדם את הרכב על מנת לקנות סיגריות, וחברתו של הסוכן נותרה לבדה ברכב. הפרקליטות טוענת כי הנאשמים ששהו בקרבת מקום הגיעו למקום אף הם ברכב ב.מ.וו ונכנסו לרכב בו ישבה חברתו של הסוכן. אחר כך, לפי האישום, הם חטפו אותה ותוך כדי נסיעה אמר לה טנסקי: "באנו לחפור לך קבר". נטען כי הם הסיעו אותה לדיונות בפארק לכיש, שם טנסקי אמר לה שהם יישארו במקום עד שימצאו את הסוכן.

מכתב האישום עולה כי בשלב זה לקח טנסקי את הטלפון מחברתו של הסוכן, בדק את ההתכתבויות בינה לבין הסוכן וניסה להתקשר אליו מספר פעמים, עד שהסוכן חזר אליו והשניים שוחחו. לטענת הפרקליטות, הסוכן אמר לטנסקי שחברתו אינה קשורה לעניין, ושהוא צריך זמן על מנת לגייס את הכסף. הסוכן אף התחנן בפני טנסקי שישחרר את חברתו, וזה דרש בתגובה 450 אלף שקל, והציע שאחותו תערוב לחוב. בהמשך הציע טנסקי שהסוכן יביא אדם שייכנס בנעליו וישלם את החוב במקומו, והוסיף ואמר כי גם אם הסוכן ימות – הוא לא יוותר על הכסף ויגיע למשפחתו. עוד שתמצא אדם כזה, אמר לו טנסקי לפי האישום, החוב יהיה שני מיליון שקל.
הפרקליטות טוענת כי לאחר שרכבם של הנאשמים התחפר בחולות במקום, הגיע למקום רכב אחר שהסיע את הנאשמים ואת חברתו של הסוכן מהמקום.

video
בסרטון: טקס סיום מבצע המעצרים
בחזרה לדירת ההימורים
התשתית הראייתית נגד הנאשמים מתבססת על עדויות מפורטות של הסוכן, הקלטות, ותעודות רפואיות מבית החולים שם אושפז הסוכן. כמו כן, ישנם בתיק חומרי חקירה מפשיטה על בית הימורים בו עוכב טנסקי, שהיה ממוקם בדירה בה הסוכן לכאורה הותקף. עדות חברתו של הסוכן, דוחות איתורן, הודעות טקסט והודעות קוליות מהטלפונים של הסוכן וחברתו משלימים את תיק החקירה יחד עם פלטי שיחות, איכונים וראיות נוספות.

יש לציין כי הנאשמים שמרו בחקירותיהם על זכות השתיקה. לצד כתב האישום, הוגשה נגדם בקשה למעצר עד תום ההליכים, בה צוין כי באמתחתו של טנסקי הרשעות קודמות בעבירות אלימות, רכוש, סמים והימורים. ביחס לשני הנאשמים הנוספים מציינת הפרקליטות כי יש חשש להימלטותם לחו"ל בשל היותם אזרחי אוקראינה.

סנגורם של הנאשמים, עו"ד עידו פורת, מסר בתגובה: "מבלי להמעיט באמור בכתב האישום ניתן לומר שההר הוליד עכבר. כל סיפורי היחידה החוקרת על הכנסת סוכן לארגון שמנהל הנאשם ירדו לטמיון. אין סוכן יש רק מתלונן, ואין ארגון פשיעה. צר לי שהפרקליטות החליטה להאמין למתלונן שהוא עבריין ואני בטוח שכתב האישום הזה לא יחזיק מים כשישמעו הראיות בתיק".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות