הותר לפרסום: רועי חיון חשוד בעבירות הלבנת הון ב-200 מיליון שקל

שתף כתבה עם חברים

לפי בית משפט המחוזי, מה שנראה כחיקור דין על עבירות בגרמניה מתברר כעת יותר כחקירה פלילית של ימ"ר תל אביב על עבירות מס בישראל * עקב היעדרותו הממושכת מהארץ מאז חשיפת הפרשה, השוטרים הגרמנים עזבו את ישראל מבלי שהוא נחקר

רועי חיון. חקירה חדשה בישראל (צילום: יחסי ציבור)

בית המשפט המחוזי בתל אביב התיר לפרסום כי רועי חיון חשוד בביצוע עבירות מרמה והלבנת הון בשווי 200 מיליון שקל, כך נודע ל"פוסטה" (24 אוקטובר).
מדובר בחשד לביצוע עבירות מסים והלבנת הון בישראל, חקירה בישראל שנפתחה בהמשך לחקירה המתנהלת על ידי הרשויות בגרמניה בחשד לעוקץ משקיעים מגרמניה בפלטפורמות מסחר ואופציות בינאריות.
במקביל להתרת הפרסום, שופט בית משפט המחוזי שמואל מלמד דחה את בקשתו של רועי חיון לשחרור רכוש בבעלותו בשווי עשרות מיליוני שקלים, שהוקפא ונתפס על ידי המשטרה בהליכי חילוט מאז 10 באוגוסט.
במסגרת הליכי החילוט, הוקפאו חשבונות בנק של חיון, ארבעה כלי רכב, כסף מזומן, תכשיטים ושעונים, וניתן צו הקפאה ועיקול על מגרש עליו בונה חיון את ביתו בהרצליה פיתוח, לפי הבקשה שהגיש חיון עלות חוזי הבנייה היא 12 מיליון שקל.

החקירה הגלויה נפתחה ב-10 באוגוסט, כאשר במקביל להקפאת הרכוש נערך חיפוש במשרדי חברת ביט-טק מרמת גן אשר חיון חשוד כבעל השליטה הסמוי בה.
עשרות עובדים בחברה נחקרו במשרדי ימ"ר תל אביב הן על ידי משטרת ישראל והן על ידי חוקרים גרמנים, במסגרת חיקור דין של משטרת גרמניה בחשד לעוקץ משקיעים.
החקירה הישראלית העצמאית נפתחה במקביל, בחשד להלבנת הכספים שנעקצו לכאורה בחו"ל ואי דיווח על הכספים לרשויות המס.

בהקשר זה פורסם אז על ידי משטרת מחוז תל אביב באוגוסט כי "היחידה המרכזית בשיתוף הרשות לאיסור הלבנת הון ורשות המסים ניהלו חקירה סמויה, בליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה ופרקליטות סייבר, עם קבלת דיווח בדבר חשד לתרמית פיננסית רחבת היקף המבוצעת כלפי תושבי גרמניה, על ידי מספר ישראלים. עם התפתחות החקירה הסמויה עלה החשד, כי מספר ישראלים תושבי המרכז הקימו בגרמניה חברות המשווקות ללקוחות פוטנציאלים אופציה להשקיע כספים, תוך מצג שווא כי מדובר בהשקעה רווחית ללא סיכון, בעוד הסכומים אשר שולמו על ידי הלקוחות נכנסו ישירות לכיסי החשודים מבלי שהתבצעו כלל השקעה או מימוש רווחים, ובהמשך אף הועברו הכספים לישראל לצורך הלבנה והסתרת מקורם".
עוד צויין כי במסגרת הליך החילוט הזמני, הוקפא רכוש בשווי של יותר מ-50 מליון שקל – נדל"ן, כלי רכב, חשבונות בנק וכסף מזומן.

במועד פתיחת החקירה חיון שהה בחו"ל וחזר לישראל רק לפני כשבועיים. עד למועד חזרתו נחקרו עובדים בחברת ביט-טק, ואילו פרקליטיו של חיון, עורכי הדין רונן רוזנבלום ומיכל רוזן עוזר הגישו בקשות לשחרור הנדל"ן והרכוש שבבעלותו. לצד הבקשות לשחרור התפוסים הגישו הסנגורים בקשות לאיסור פרסום שמו של חיון, שהתקבלו באופן זמני במעמד צד אחד עד לאישור הפרסום על ידי שופט בת משפט השלום, בנימין הירשל דורון ב-29 ספטמבר, ולאישור הסופי שניתן על ידי השופט המחוזי מלמד ב-24 אוקטובר.

השופט מלמד הדגיש בהחלטה שלו, כי מלבד הבקשה המנומקת לחיקור דין של הגרמנים, חיון עצמו לא נחקר על העבירות שבוצעו לכאורה בגרמניה, בין היתר משום שהוא לא היה בארץ במועד חיקור הדין הגרמני, והעבירות המיוחסות לו הן עבירות הלבנת הון ומרמה במדינת ישראל, ובגינן נתפסו לו נכסים בשווי 50 מיליון שקל.
"החקירה בישראל היא עצמאית לחלוטין, במובן זה שהיא כוללת חומרי חקירה המצמיחים עבירת מקור לעניין הלבנת הון", כתב השופט מלמד. "חומרי חקירה אלו כוללים הודעות שנגבו ממספר רב מאוד של אנשים וכן מסמכים הקשורים בביצוע עבירות בישראל ועל פי החוק הישראלי, שקשורים הן בעבירות מסים והן בעבירות מרמה ועבירות כלכליות הקשורות בהלבנת הון".

השופט הבהיר, כי "לאחר עיון בתיק החקירה אני קובע כי קיימות ראיות לכאורה… לחשד כי העבירות שביצע המשיב הן בסכום גבוה בהרבה מהסכום שנתפס". השופט ציין כי "העורר הוזהר לגבי החשדות ושמות החברות באמצעותן בוצעו העבירות בישראל ואף הקשר של העורר לאירועים. העורר בחר להשיב להרבה שאלות, כי הוא אינו יודע או אינו זוכר".

הימורים וזירות מסחר
רועי חיון, בן 39 כיום, מרמת גן במקור, מוכר היטב מתחום ה"בטים" באינטרנט – ההימורים בספורט.
בשנת 2010 הוא הורשע בעבירה של סיוע לשוחד בתחרויות ספורט, על כך שהציע שוחד כספי לשחקן כדורגל במכבי שקמה רמת חן תמורת הטיית משחק כדורגל נגד קבוצתו, בהתאם לאינטרסים של קבוצת המהמרים. עקב גילו הצעיר אז, ומאחר וזו היתה הרשעה ראשונה שלו, הוא חמק ממאסר בפועל.

בהמשך דרכו הוא נכנס לתחום של רכישת מניות מתחומים שונים, אנרגיה, נדל"ן מניב וזירות מסחר אינטרנטיות.
על פי ההרשעה נוספת מ-2016, את חלק מהעסקים האלו הוא ניהל תוך הסתרת חלקו ושליטתו בזרם ההכנסות והרווחים, ותוך הטמעת רכוש שמקורו בעבירות פליליות, ברכוש לגיטימי.
בהסדר טיעון בתיק הזה חיון נשפט למאסר של 28 חודשים על ארגון הימורים באתרים בינלאומיים, הלבנת הון בשוק ההון ועבירות מס.

בדומה לעבירות המיוחסות לו כעת, אחד העסקים המרכזיים בהם מושקע חיון מזה שנים, הוא זירות מסחר ואתרי פורקס למשקיעים בשוק הבינלאומי.
בתיק מ-2016 הוא הורשע בעבירות עקב ניהול מערך של חברות זרות, שאותו הקים לצורך ניהול אתר מסחר מקוון באופציות בינאריות בשם 24OPTION.
חיון היה המשקיע ובעל המניות העיקרי, הסמוי, בחברה שנרשמה באיי הבתולה הבריטיים. כדי להתחמק מתשלום מס בישראל הוא נקשר עם חברה קפריסאית שסיפקה לו מנהלים ודירקטורים "קופים". לצורכי תפעול, הוא הקים גם חברה ישראלית, שנרשמה כמספקת "שירותי פרסום ותמיכת לקוחות" בלבד לחברות הזרות.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות