הבזק של רצח: פיענוח פשעים בעזרת זיכרון מודחק

שתף כתבה עם חברים

רצח הילדה סוזן נייסון ב-1969 בסן פרנסיסיקו יכול היה להישאר מסתורי לנצח, עד ש-20 שנה אחרי עלה לאיילין פרנקלין-ליפסקר הבזק של זיכרון מודחק: אביה אנס ורצח את חברתה הטובה * סדרת דוקו חדשה שפשע להחמיץ

הזיכרון הגיע בחלקים, כמו בפאזל. איילין פרנקלין-ליפסקר (צילום מסך באדיבות 8HOT)

20 שנה אחרי שחזתה באביה רוצח את חברתה הטובה – כשהלבישה את בתה הקטנה – צץ לפתע ממעבה הזיכרון המודחק של איילין פרנקלין-ליפסקר, הבזק של רצח שהיתה עדה לו בגיל 8. מאותו רגע שנפרמים תפרי הזיכרון הטראומתי לרווחה ממעמקי התת-הכרה, הוא הופך לכדור שלג מקפיא דם שמתגלגל למשפט רצח סנסציוני, כמתואר ב"הבזק של רצח": סדרת דוקו מצמררת בת ארבעה פרקים שתעלה בראשון הקרוב ב-8HOT.

הסדרה מתחילה בהקלטת צלצול טלפון לתובע המחוזי של סאן מטאו, קליפורניה, שבו מודיע בארי ליפסקר, בעלה של איילין פרנקלין-ליפסקר, שאשתו ספרה לו על רצח ואונס שראתה במו עיניה בגיל 8. היא גם מכירה היטב את הרוצח: אביה – ג'ורג' פרנקלין, והקורבן – סוזן נייסון.

מאותו הרגע בנובמבר 1989 כשהסיפור התפוצץ בקול נפץ עז ותפס כותרות ראשיות בכל העיתונים הכי נפוצים באמריקה, ופתח מהדורות חדשות ברשתות הטלוויזיה הכי נצפות, הפכה עדותה של איילין פרנקלין-ליפסקר נגד אביה, לא רק לסיפור לוהט בזכות עצמו, אלא גם למשפט תקדימי, חריג בכל קנה מידה בתולדות המשפט האמריקאי לדורותיו: תיק רצח ראשון בארה"ב שבו היה מעורב זיכרון מודחק; כשסטיב וגסטאף, התובע המחוזי שהחליט על פתיחת החקירה המחודשת, מציף את השאלה המתבקשת: "אם הזיכרון יהיה ההוכחה היחידה, האם זה יספיק להרשעה. זאת לא עדות רגילה במקרה רצח, וגם לא עדות בשום קייס אחר".

מצד שני, רצח מזעזע של ילדה בסן פרנסיסקו ב-22 בספטמבר 1969, יכול היה להפוך לרצח מסתורי לנצח, אלמלא הזיכרונות שרדפו את חברתה הטובה. 70 יום נמשכו החיפושים הקדחתניים אחרי סוזן נייסון בת ה-8, שגופתה נמצאה באזור טרשים קוצני 18 ק"מ ממקום מגוריה, העיירה פוסטר סיטי, שיושבת על חצי האי בין סן פרנסיסקו לסן חוזה.

20 שנה העלה תיק רצח סוזן נייסון אבק במרתפי התובע המחוזי. אבל כשהוא התעורר לתחייה, גויסו למשימה שני החוקרים הטובים ביותר, בוב מורס ובריאן קסנדרו ("באטמן ורובין של מחלק הרצח של השריף המקומי"), שטסו לאל.איי והתחילו להפוך כל אבן. הם ידעו שזיכרון אינו ראיה, אבל זאת בהחלט התחלה של חקירה מסקרנת במיוחד. עכשיו צריך לְגַבּוֹת את הזיכרון בראיות, והמידע שאיילין סיפקה היה זהה למקרה הרצח כמעט אחד לאחד.

מפלצת בערפל. ג'ורג' פרנקלין (צילום מסך באדיבות 8HOT)

כשהחוקרים הגיעו לג'ורג' פרנקלין, כבאי בפנסיה בן 50, תגובתו היחידה הייתה: "האם דברתם עם בתי?". על פי התובע המחוזי וגסטאף, היתה זו "הודאה בשל העדר הכחשה". בנוסף, נמצאו בביתו של פרנקלין ראיות נסיבתיות חשודות בעליל, בדמות ספרים על פדופיליה, גילוי עריות, התנהגות מינית סוטה ופנטזיות מיניות אסורות, כמו גם צעצועי מין.

הזיכרון חזר לאיילין בחלקים, כמו בפאזל. אך כשהתיישבה על דוכן העדים, היתה שלמה עם עצמה לגמרי, וזכרה כמעט כל פרט מאותו יום מר ונמהר בספטמבר 1969, שבו נסעה עם אביה בוואן לבן, שאסף על הדרך את סוזן נייסון וביחד נסעו השלושה למקום לא נודע הרחק מביתה.
היא גם זכרה, ברזולוציה גבוהה, איך אנס אביה את סוזן, ולאחר מכן אחז בה בכוח, יצא לשטח הפתוח ורוצץ את גולגלתה עם סלע חד.
היא גם זכרה היטב איך אמרה לאביה: "אתה לא יכול להשאיר שם את סוזן. היא תישאר לבד וקר לה". והוא אמר לה בזעם: "אם תעזי לספר למישהו, אאלץ להרוג גם אותך".
היא גם זכרה את הטבעת עם אבן-חן על ידה של סוזן (ואכן, בין הראיות שנאספו בזירת הרצח בזמן אמת, נמצאה טבעת מעוכה נטולת אבן חן).

אלא שסוגיית אמינות הזיכרון המודחק, שצץ לפתע אאוט-אוף-דה-בלו ועשה "ריסטארט", נותרה תלויה על כף המאזניים. עכשיו הכול תלוי בחבר המושבעים, שלמשימת שכנועו גויס ה-DSM: המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות, הנחשב ל"תנך של הפסיכיאטרים". מתברר שעל פי הפסיכיאטריה, זיכרון מודחק מוגדר כדבר שקיים. לאדם יש קשיים בזיכרון האירוע הטראומתי.

"אתה לא יכול להשאיר אותה לבד". סוזן נייסון (צילום מסך באדיבות 8HOT)

נושא ההדחקות והדיסוציאציה היה קיים תמיד בפסיכיאטריה. הדיסוציאציה (בעברית: היפרדות או ניתוק), מתארת קשת מצבים בין ריחוק עד לניתוק המודע מרגשות, תחושות, זיכרונות ומסגרות מחשבתיות. במהלך פגיעה דיסוציאטיבית, קיימת פגיעה באינטגרציה בין אחד או יותר ממרכיבי המודעות: זהות, התנהגות, רגש, תחושות וידע. הטראומה משבשת את המוח, הנפש והגוף, שיוצרים כקונטרה אפשרות להדחיק דברים ולהרחיקם מהתודעה המיוסרת. זאת תגובה טבעית. המוח מעבד מידע וצריך להגן על עצמו ממה שקורה. אתה זוכר רק חלקים מהדבר השלם. זהו זיכרון מודחק, המוגדר גם טראומת בגידה. "אהבתי את אבי ולכן לא יכולתי להעיד", העידה איילין על דוכן העדים, ושכנעה שהדחיקה את הזיכרון כחלק ממנגנון הישרדותי.

וגם במהלך החקירה הנגדית, כשאיילין פרנקלין-ליפסקר מודה שהפכה בגיל 20 לזונה, טענה התובעת איילין טיפטון להגנתה כי "רוב עובדות המין עברו התעללות מינית בילדותן. זה הכלל. זה לא יוצא מן הכלל"; ואיילין מוסיפה: "בתור שורדת גילוי עריות, אני מתאימה לפרופיל. השתמשתי בסמים קשים ועבדתי בזנות. נעצרת על זנות והודיתי באשמה. חששתי שאם מעצרי יתגלה כאם, זה יצלק את הילדים שלנו. אבל הסתרת רצח סוזן נייסון חמור יותר מזה שיידעו שהיה לי עבר רע, נעצרתי כמה פעמים ויש לי תיקים פליליים".

"רוב עובדות המין עברו התעללות מינית בילדותן". התובעת, איילין טפטון (צילום מסך באדיבות 8HOT)

ואכן, איילין הג'ינגית, שתווי פניה המנומשים נחרטים חזק בתודעה, משכנעת לאורך כל "הבזק של רצח" בעדותה האמיצה נגד אביה המפלצת, שאנס גם אותה וגם את אחותה ג'ניס בילדותן, כשבמשך עשרות שנים הסתתר מאחורי מסכה של כבאי חביב, שחי לכאורה חיים מהוגנים עם אשתו וחמשת ילדיו בפרבר קליפורני טיפוסי, אך מתחת לפני השטח רחש שם בית מהגיהינום, ספוג סטיות אפלות ושדים מפלצתיים.

לא נעשה לכם יותר מדי ספוילרים. נרמוז רק כי פרשת הרצח הסנסציוני ששוחזר באמצעות זיכרון מודחק, הפכה מהר מאוד את איילין פרנקלין-ליפסקר לסלבריטאית אמריקאית לוהטת במיוחד, כולל סרט קולנוע, "זיכרונות קטלניים" (1992), שבו מגלמת שלי לונג ("חופשי על הבר") את דמותה של איילין; ספר רב-מכר ("חטאי אב"); אינספור ראיונות ברשתות הכי גדולות, כולל אצל לארי קינג ואופרה ווינפרי; ועכשיו – סדרת המופת "הבזק של רצח" ("BURIED"), שסוגרת את כל המעגלים, הפינות והקצוות הפרומים.

כרזת הסדרה "הבזק של רצח" (באדיבות 8HOT)

משפט פרנקלין פתח  גם התפרצות של עדויות על בסיס זיכרונות מודחקים, כשב-1989 מדינת וושינגטון העבירה חוק לפיו אתה יכול לתבוע על סמך זיכרון מודחק. ושנתיים אחר כך, קליפורניה הלכה בעקבות וושינגטון.
לסיכום: "הבזק של רצח" היא סדרת דוקו-פשע חריגה באיכותה, מצמררת, מרתקת, גדושת אינספור טוויסטים פוערי פה, שומטי לסתות ולופתי גרונות, מהשנייה הראשונה עד האחרונה. "מלחמות הזיכרון" – השם שניתן לוויכוח המומחים על תוקפם המשפטי של זיכרון מודחקים – עדיין נמשכות.

"הבזק של רצח": סדרת דוקו בת 4 פרקים.
פרק 1 – "זיכרון צץ", ראשון, 28.11, 22:00. 8
HOT, ו-HOTVOD

 

 

 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות