אירוע הירי בהרצליה – מסתמן: בלשים שלא הזדהו ירו בגבו של חשוד שנמלט

השופט בארי הורה לשחרר את החשוד ונזף במשטרה המתגוננת שמיהרה להגיש ערר לבית המשפט המחוזי, אבל נדחתה גם שם
גברה שוכב על הרצפה עם הגעת מד"א אל המקום (צילום: פוסטה)

אתמול (שני, 16.9) סמוך לשעה 12:30 בצהריים התקבל במשטרה דיווח על אירוע דקירה וירי ליד עסק למכירת פלאפל ברחוב סוקולוב בהרצליה. עם קבלת הדיווח הוזעקו למקום כוחות גדולים של מד"א ומשטרה. בזירת האירוע אותר שחר גברה, צעיר בן 23 מפתח תקווה, מוכר למשטרה, כשהוא שרוע על הקרקע וממלמל: "מה עשיתי, איך הסתבכתי?". לאחר טיפול ראשוני הוא פונה לבית החולים במצב קל-בינוני.

לפוסטה נודע כי מעט קודם לכן שוטרים שהיו בתצפית על בניין סמוך הבחינו בגברה ובשני חשודים נוספים וניגשו לבדוק אותם. השלושה החלו לברוח, כאשר לפתע גברה הסתובב לאחור, שלף סכין וניסה לדקור את אחד השוטרים, שלא נפגע. בשלב הזה, מי מהשוטרים ירה לעבר גברה ו"נטרל אותו", כהגדרת גורמים במשטרה. שני החשודים האחרים הצליחו להימלט.

בחלוף זמן קצר נעצרו שני חבריו של גברה, צעירים בני 26 ו-22 מבני ברק, בחשד שהיו יחד עם גברה בעת התקרית. אלא שמה שנראה היה למשטרה כמעצר מוצלח ומהיר מבחינת המשטרה הפך עד מהרה להפך הגמור: בדיונים שהתקיים היום (שלישי, 17.9) בבית משפט השלום בתל אביב, השופט דניאל בארי מתח ביקורת קשה על התנהלות כחולי המדים והורה לשחרר את גברה ממעצרו, בעוד ששני החשודים האחרים שוחררו בהסכמת המשטרה.

המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם של החשודים בשמונה ימים. תחילה התקיים דיון בעניינם של חבריו של גברה, שיוצגו על ידי עורכי הדין תמר נבו ונס בן נתן. הסנגורים הכחישו את המיוחס למרשיהם, שמסרו טענת אליבי לפיה כלל לא היו במקום. "שני החשודים חפים מפשע", אמר עו"ד בן נתן. "אנו סבורים שהמשטרה עצרה אותם בטעות". במהלך הדיון, המשטרה שינתה את בקשתה והסכימה לשחרר את שני החשודים למעצר בית עד 20 בספטמבר.

גברה, שנפצע בכתפו כתוצאה מהירי לעברו, הובא לאחר מכן לדיון נפרד, במהלכו התברר כי השוטרים שרדפו אחריו ואחרי שני החשודים האחרים היו בלבוש אזרחי בעץ התקרית. סנגורו של גברה, עו"ד רונן רבי, טען כי גברה, לו יש סכסוכים עם אחרים, חשש לחייו. "השוטר לא הזדהה בתור שוטר", אמר הסנגור, " מהפחד (גברה) נמלט והסתובב". עוד טען עו"ד רבי, כי השוטר לא אמר לחשוד "עצור, משטרה", אלא רק "עצור". עו"ד רבי: "בא אדם, שיורד אליו מישהו בלבוש אזרחי בפתאומיות וצועק עליו לעצור, אז הוא בורח. לא היה לשוטר פריט מזהה כלשהו הקשור בכך שהוא שוטר".

כאשר הסנגור שאל האם השוטר היה בסכנת חיים, נציג המשטרה השיב כי התשובה מצויה בחומרי החקירה שהוגשו לעיונו של השופט. "זה אדם שמעולם לא נקט באלימות", הוסיף עו"ד רבי,  "הלך ברחוב, פתאום קפצו מתוך רכב לנד קרוזר תוך חריקת צמיגים והחלו במרדף אחריהם. צעקו לו לעצור, לא היו מזוהים כשוטרים, לא אמרו שהם במשטרה. לאדם הזה יש בעיות עם אנשים אחרים שהם לא נחמדים, הם לא שוטרים. הוא נס על חייו. אין לו דרך אחרת לעשות את זה. במסגרת המנוסה הוא ניסה להרתיע את אותו רודף. הם נראו כמו עבריינים, היה בטוח שפגעו לפגוע בו. ורק כשהוא ברח מהמקום ולא היתה סכנת חיים לאף אחת – הוא מקבל ירייה במקום שהיה יכול לקטול אותו, ואת זה הרופאים אמרו. כמה סנטימטרים מעמוד השדרה. לא כיוונו לפני כן לרגליים, כיוונו ישר למקום מסוכן".

הסכין שנתפסה (צילום: פרטי)

השופט בארי בחן את חומרי החקירה ולאחר ששמע את טיעוני הצדדים החליט כאמור לשחרר את גברה למעצר בית, תוך ביקורת נוקבת על המשטרה: "התיק הזה הוא בעייתי, ספק גדול אם היה מקום להביא את המשיב להארכת מעצר. מדובר בחשד בסבירות נמוכה לגבי קשירת קשר לביצוע פשע, וכן מדובר במרדף אחרי שלושה אזרחים על ידי שוטרים בלבוש אזרחי. מן התיק עולה כי השוטרים לא הזדהו כשוטרים, ועל כן היה מקום לכל אלה שנמלטו להתנגד לעיכוב ומעצר".

השופט התייחס גם להתנהלותו של גברה: "לחשוד לא היתה זכות כדין להחזיק סכין ברשותו. טענתו כי עשה כן בגלל חשש לחייו, אין זו הצדקה להחזקת הנשק. יחד עם זאת, החשש שלו מפני אדם שרודף אחריו היה חשש ממשי, והניסיון שלו להרתיע את אותו אדם הוא ניסיון שלא ניתן לראות בו עבירה". מיד לאחר מכן, השופט שב והתייחס להתנהלות המשטרה: "גם הירי לעבר אדם שנמלט כשגבו אל האדם שיורה הוא בעייתי, ויש להניח שדברים ייבדקו על ידי מח"ש".

למרות הביקורת, ואולי דווקא בגללה, המשטרה מיהרה להגיש ערר על החלטת השחרור לבית המשפט המחוזי בתל אביב, שם חשפה פרטים נוספים על האירוע: "בזמן שהחשוד הולך ביחד עם אחרים ברחוב, עצרו על ידם שוטרים ברכב וביקשו מהם לעצור. בתגובה לכך, החשודים החלו בבריחה, כאשר אחר החשוד גברה רדפו שני בלשים. בשלב מסוים החשוד הסתובב ודקר את אחד הבלשים באזור המותן והשוטר לא נפגע מכך בנס".

לטענת המשטרה בערר, "בתגובה להחזקת הסכין והדקירה כלפי השוטר, הוא ביצע ירי מבוקר כלפי החשוד ובלש נוסף ביצע גם כן ירי מבוקר כלפי החשוד אשר נפגע מכדור אחד באזור כתף ימין".

עוד ציינה המשטרה בבקשת הערר, כי "בבית החולים, החשוד סירב לקבל טיפול ונאמר לו כי לא נשקפת סכנה לחייו, ולכן חתם על ויתור ועזב את בית החולים מרצונו החופשי".

ביחס לטענת החשוד כי לא ידע שמדובר בשוטרים, נכתב בערר: "מדוח הפעולה של השוטרים ניתן לראות כי נאמר להם שהם שוטרים". עוד ציינה המשטרה: "החשוד טען כי הוא מסוכסך וזו הסיבה שמסתובב עם סכין, וכי יש לו סכסוכים בהרצליה ועל כן קיימת תהייה מדוע בחר להגיע במיוחד לעיר הרצליה ולהסתובב ברחוב ראשי".

בכל הנוגע להצדקת הירי, צוין בערר: "נושא זה נמצא בטיפול מח"ש ועל כן שגה בית המשפט כי מצא את הירי כבעייתי, כאשר נושא זה נמצא עדיין בבירור במח"ש ולא נקבע דבר בנושא".

היחידה החוקרת הוסיפה כי לגברה עבר פלילי עשיר בעבירות אלימות, וכי הוא שוחרר לפני חודשים בודדים ממאסר. במשטרה הוסיפו כי "החשוד שיתף פעולה אך ורק בנושאים שהיו לו נוחים, אך בחר שלא לשתף פעולה בנושאים אחרים, כדוגמת השאלה עם מי היה בהרצליה בזמן האירוע וכן לא ציין דבר בנוגע לכך שהגיע להרצליה על מנת לבצע גבייה של חוב".

סוגיה נוספת אליה התייחסה המשטרה בערר קשורה למעורבים נוספים. לפי המשטרה, שני חשודים נוספים טרם אותרו, מה שמאשר את העובדה ששני החשודים הנוספים שנעצרו ושוחררו אינם קשורים לאירוע.

עו"ד בן נתן מסר בתגובה: "מדובר במעצר שווא, שלא היה לו מקום מלכתחילה ואנחנו נשקול צעדינו בהמשך".

עדכון (18.9)

בית המשפט המחוזי דחה את הערר של המשטרה, קבע כי לא נפלה שגגה בהחלטת בית משפט השלום והשאיר את החלטת השחרור על כנה.

3 תגובות

  1. דוד הדוקר הגב

    דוד הדוקר מבתים : אצלי עבריינים בשטח במצבה לא עושים מה שבא להם אורחים חייבים לכבד בשטח שלי רק אני דוקר אוויר ומשתלט על מקומות שוממים

  2. אלי הגב

    המשטרה עובדת בשיטת "מצליח",

  3. דור הגב

    משטרה שעובדת בשיטת ניסוי ותהייה

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט