הרשות להגנת הפרטיות על סכנות השימוש בקורקינטים משותפים

שתף כתבה עם חברים
צילום להמחשה: מרים אלסטר, פלאש 90

הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים מפרסמת מסמך המלצות לשימוש בטוח, תוך שמירת על פרטיות המשתמשים בקורקינטים שיתופיים. על פי הרשות, בשימוש בכלי תחבורה חשמליים שיתופיים גלומים אתגרי פרטיות משמעותיים, הנובעים בעיקרם מהעברת נתוני מיקום על אודות המשתמשים, וזאת לצד יתרונותיהם, בין היתר, בהגברת הניידות, הפחתת גודש התנועה והפחתת זיהום האוויר.

הרשות ניתחה את מסמכי מדיניות הפרטיות ותנאי השימוש של אפליקציות המרכזיות המשמשות את חברות הקורקינטים השיתופיים בישראל, וגיבשה סדרה של המלצות לשימוש בטוח ומאוזן תוך שמירת על פרטיות המשתמשים.

תופעת השימוש בכלי תחבורה זעירים שיתופיים הפכה נפוצה מאוד בישראל בשנים האחרונות, בוודאי בזמן חופשת הקיץ במהלכה נעשה שימוש רב בכלי תחבורה חשמליים שיתופים על ידי תלמידים רבים. מבין אמצעי התחבורה הללו, קורקינטים חשמליים הם הנפוצים ביותר בקרב המשתמשים, וזאת בשל היותם ניידים ופשוטים לתפעול, באופן המאפשר השתלבות בתנועה עירונית בקלות ובזריזות, ובשל יכולתם להגיע ליעדים קרובים יחסית שהתאימו בעבר להליכה. לכלי תחבורה אלה יתרונות, כנו למשל, הגברת הניידות, הפחתת גודש התנועה, הפחתת זיהום אוויר, אפשרויות תשלום נוחות למשתמשים ועוד.

ברשות מציינים כי "אחד החששות לפרטיות כתוצאה משימוש בכלי תחבורה מסוג זה הוא שמידע אישי ונתוני מיקום הנשמרים במאגרי המידע של החברות המפעילות את הקורקינט השיתופי, יזלגו לידי צדדים שלישיים, או שייעשה בהם שימוש שחורג מן המטרות אשר לשמן נאסף המידע האמור".

מטרת המסמך היא להציב זרקור על התופעה, לסקור את דרישות הדין ולהציע המלצות להתנהלות נכונה לשם צמצום הפגיעה בפרטיות המשתמשים. המסמך אינו מבקש למנוע את השימוש בקורקינטים חשמליים שיתופיים אלא לתת כלים להתנהלות נכונה של המשתמשים בהיבטי פרטיות.

לשם צמצום הפגיעה בפרטיות המשתמשים, ממליצה הרשות להקפיד על בדיקת הגדרת הפרטיות של האפליקציה, להימנע מלקשר, לשתף או להתחבר לאפליקציה באמצעות שירות צד שלישי ולהעניק גישה למיקום רק בעת השימוש בה. כמו כן, ממליצה הרשות כי במהלך השימוש באפליקציית הקורקינט השיתופי, להקפיד על הטמעת עדכוני אבטחה שמפרסם מפעיל האפליקציה על מנת להבטיח הגנה מפני סיכוני אבטחה חדשים, לעקוב אחר הרשאות הגישה של האפליקציה ולאחר השימוש בכלי ממונע שיתופי כשאין כוונה להשתמש שוב בשירות, למחוק את החשבון.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות