52 חודשי מאסר לבני שבתאי על מטעני חבלה

שתף כתבה עם חברים

אחד ממייסדי כנופיית פרדס כץ הורשע בהכנת מטען חבלה והנחתו בחנייה של גורם עסקי אשר תמך באחים דוד ומשה אברג'ל, שניסו לפגוע בדור שמש, החבר הטוב של שבתאי ג'וניור, מור, השפוט לעשר וחצי שנים על הריגת הנער יוסף זוהר 

בוגר פרדס כץ. בני שבתאי

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, בני שגיא, הרשיע את בנימין שבתאי ודור שמש בקשירת קשר וביצוע עבירות נשק במסגרת הסדר טיעון.

בהתאם להסדר נשפט שבתאי ל-52 חודשי מאסר בפועל ואילו שמש ל-32 חודשים. על שני המורשעים הוטלו גם מאסרים על תנאי של 16 חודשים, והם חוייבו לפצות את המתלוננים ב-7500 שקל כל אחד.

תזכורת: בשלהי 2015 חשפו חוקרי משטרת מרחב איילון סכסוך בין עבריינים עם הגשת כתב אישום נגד האחים התאומים משה ודוד אברג'יל (36) מראשון לציון וחולון (קרובים רחוקים של משפחת אברג'ל). השניים הואשמו בקשירת קשר לביצוע פשע, ייצור נשק ועבירות נוספות בנשק. לפי כתב האישום, הם ייצרו מטעני חבלה ורכשו מערכות הפעלה, הניחו מטען חבלה (שהתגלה על ידי עובר אורח, 1.9) ופיצצו מטען חבלה אחר (9.9). היעד, אמרו אז במשטרה, היה סכסוך כספי בין שני האחים לבין דור שמש, 20, תושב חולון וחברו הטוב של מור שבתאי (20), אסיר המרצה עשר וחצי שנות מאסר ובנו של העבריין הבכיר בתיק, שבתאי.

מור שבתאי. הריגת הנער יוסף זוהר

כדי להבין את הדינמיקה של התיק הזה צריך להכיר את בני שבתאי, עבריין מפרדס כץ שהשתייך בעבר לחבורה המייסדת של הכנופייה המפורסמת, מי שהיה אז חברם הטוב של אמיר זכריה, סער אזולאי ודוד פרלה המנוחים, וייבדלו לחיים אבי רוחן, נתן חנן ואחרים. מאז מלחמת החיסולים בין כנופיות עמידר ופרדס כץ עזב שבתאי את פרדס כץ ועבר להתגורר עם משפחתו בחולון, אלא שהוא לא חדל מפעילות עבריינית חמורה, להיפך.

בשנת 2003 שבתאי נשפט לשש שנות מאסר יחד עם חברו אלירן לוי מחדרה, על נסיון לירות טיל לאו לעבר העבריין חני ג'רבי מחדרה, שלו ייחסו אז את החיסול של אלון לוי אחיו של אלירן. בתגובה לנסיון החיסול של ג'רבי אלירן לוי נדקר בכלא על ידי העבריין נעים סורי, באמצעות סכין שבדיעבד התברר כי הוברחה לכלא על ידי עורך דין שהיה יועץ משפטי של יוסי מוסלי, אז, שותפו של ג'רבי. נסיון החיסול הזה והמאסר לא מנע ממנו להישאר בקשרים טובים עם ראשי ארגון מוסלי, משפחת חייא, משפחת אקנין מחולון ועוד.

 אפיון המטענים של שבתאי במשטרה

מאז המעבר של שבתאי לחולון הוא התמקצע ברכיבה מקצועית על אופנועים אימתניים, ובהכנת מטעני חבלה. מסביבו נאספה חבורה של עבריינים צעירים מחולון והסביבה אשר מוכנים לעשות הכל עבורו. בראש החבורה הצעירה עומד בנו מור שבתאי אשר נשפט לעשר וחצי שנות מאסר על רצח הנער יוסף זוהר בן ה-14 בשנת 2015 בחולון (ייצוג עו"ד קובי בן שעיה). סמוך למועד הרצח נעצר גם האב בחשד לשיבוש החקירה במסגרת נסיון לסייע לבנו לחמוק מהרשעה.

מתוך הסביבה הזו נוצר ככל הנראה התיק הנוכחי, שבו פעל שבתאי בן ה-47 לסייע לחבר של בנו, שמש, שהסתבך עם התאומים אברג'ל. לפי כתב האישום נגד שניהם, בערב ה-10 לנובמבר דווח למשטרה על מטען חבלה בחניית בית ברחוב מבצע סיני בבת ים. ב-23 בנובמבר נעצרו שמש (21) ושבתאי (45) בחשד להטמנת המטען, כחלק מנסיון לפגוע באדם שהיה מקורב עסקית לתאומים.

לאחר המעצר נחשפה בביתו של שבתאי מעבדה משוכללת להכנת מטעני חבלה, מעבדה שלפי החשד שימשה כבר להכנה של מספר מטענים. בחיפושים אחרים נתפסו במתחם הבית של שבתאי גם רחפנים שהיייעוד שלהם לא הובהר עד תום.

רכיבי המעבדה שנתפסו בבית משפחת שבתאי

נגד השניים הוגש כתב אישום, שהתבסס על ראיות שונות ובכלל זה די-אן-איי על סרט דביק שעטף את חלקי המטען. לפי כתב האישום המקורי, שהוגש על ידי פרקליטות מחוז תל אביב, השניים ייצרו את המטען, וב-10 בנובמבר נשאו והובילו אותו לעבר בניין המגורים בבת ים, שם הם הניחו את המטען בחנייה השמורה לרכב של היעד שלהם. ב-16:15 הגיע יעד הפיצוץ לחנייה וברכב היה בנו הקטן, אולם הנהג הבחין במטען והזעיק את המשטרה.

נגד שבתאי נטען עוד, כי הוא ייצר מטען צינור מאולתר עם תערובת נפץ והחזיק בו במשך תקופה מסוימת, עד שהוביל אותו לרחוב הקוממיות בחולון, סמוך לאצטדיון העירוני, שם הוא הוסלק בסבך הצמחייה. חקירת המשטרה העלתה כי בין שני המטענים היה דמיון מוחלט וכי הם הורכבו מרכיבים דומים לאלה שנמצאו במעבדת מטעני החבלה שנתפסה בבית משפחת שבתאי. בשני המקרים (המטען המאולתר, ומטען הצינור) טענה הפרקליטות כי מדובר במטענים שבכוחם לגרום למותו של אדם.

הסנגורים, עורכי הדין קובי בן שעיה ואתנה אדרי הגיעו להסדר טיעון עם הפרקליטות. לפיכך שבתאי הורשע בעבירות של קשירת קשר לפשע, שתי עבירות של ייצור נשק, שתי עבירות של נשיאת והחזקת נשק, החזקת חומר נפיץ, איומים ומעשה פזיזות  ורשלנות. שמש הורשע  בעבירות של קשירת קשר לפשע, ייצור נשק, נשיאת והובלת נשק, החזקת חומר  נפיץ ואיומים. העונשים, בין 32 ל-52 חודשי מאסר בעבירות אמל"ח חמורות המוגדרות כבר במשטרה כמכת מדינה, נכפו על הפרקליטות חרף הראיות הטובות יחסית, בעיקר עקב דרישת קורבנות העבירה להימנע ככל שניתן ממתן עדות בבית המשפט. 

עורכי הדין בן שעיה ואדרי מסרו בתגובה: "על אף האישומים החמורים גילתה הפרקליטות פתיחות והבנה לקשיים שהתגלו ולאחר משא ומתן ארוך נאותה לחתום על הסדר טיעון". 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות