אשתו של עו"ד פינק היא גם קורבנו?

שתף כתבה עם חברים

"הייתי מוכנה להיות חסרת כל ולגור באוהל, רק שהדבר הזה לא היה נופל עלי", אמרה דליה אבידני פינק, אשתו של עו"ד יעקב פינק, שגנב מלקוחותיו ונשפט לחמש שנות מאסר, בעקבות בקשת אחד הלקוחות לעקל את הדירה הרשומה על שמה

gnevat kesef 
 הפרקליט גנב במשך 15 שנים (אילוסטרציה)

"חרב עליי עולמי. אני דמות מוכרת בירושלים, חינכתי דורות של ילדים. איך אסביר את מעשיו של אדם שהיה איתי המון שנים ולא הכרתי". כך אמרה דליה אבידני פינק, אשתו של עו"ד יעקב פינק, שהודה בגניבת 13 מיליון שקל ונשפט לחמש שנות מאסר, בעדות שנתנה בבית משפט השלום בירושלים בעקבות בקשה של אחד מנפגעי עורך הדין להוצאת צו עיקול זמני על דירה הרשומה על שמה.

האיש, יוסף לב טוב מירושלים הגיש תביעה אזרחית נגד בני הזוג פינק, על סך 708 אלף שקל, בשל הלוואה שנתן לעו"ד פינק ולטענתו לא הושבה לו. במסגרת התביעה ביקש לעקל מחצית מדירה השייכת למשפחה, בה מתגוררת אחת הבנות, והרשומה על שם דליה בלבד. בתביעה שהגיש עו"ד דרור שוסהיים, נטען כי התובע הוא עולה מאירן שהכיר את פינק, שנחשב לעורך דין מוביל בתחום המקרקעין, ונעזר בו פעמים רבות בעניינים משפטיים, סמך עליו לכל אורך הדרך והילווה לו כספים רבים, בין היתר כספים של אחיו המתגוררים עדיין באירן. בנובמבר 2011 הוא הילווה לפינק 500 אלף שקל בהסכם שנעשה בנוכחות עורך דין נוסף. פינק התחייב לפרוע את ההלוואה בתוך שלושה חודשים ושיעבד כעירבון את אותה דירה הרשומה על שם אשתו.

לאחר שחלף מועד ההחזר, ביקש פינק אורכה לתשלום, ובינתיים שילם רק ריבית. גם לאחר מכן המשיך לב טוב, לטענתו, להלוות סכומים נוספים לעורך הדין, עד שב-18 באוגוסט האחרון, כמעט שלוש שנים לאחר מועד תחילת ההלוואה ושבועות ספורים לפני שפינק הסגיר עצמו למשטרה, הוא הזמין את לב טוב למשרדו ושכנע אותו לחתום על הסכם חדש. בהסכם, שצורף לכתב התביעה, נקבע כי יתרת החוב בסך 600 אלף שקל תוחזר ללב טוב בתוך חצי שנה, עם ריבית של שלושה אחוזים בחודש. עוד נאמר בהסכם, כי השעבוד על הדירה יימחק, ובמקומו ישעבד פינק לטובת החזר ההלוואה את משרדו בבניין מגדל העיר בירושלים. פינק "פעל בחוכמה רבה, כאשר ידע שהולכים לעוצרו", טוען לב טוב בכתב התביעה. “הוא ידע בוודאות את מצבו הכלכלי והפיל בפח את התובע, שהאמין לו באותה עת ולא עלה על דעתו שהנתבע עובד עליו בעיניים".

לטענתו, עו"ד פינק ניצל את העובדה שהוא אינו קורא עברית, ואת בטחונו בו – והסעיף לביטול השעבוד על הדירה הוכנס להסכם ללא ידיעתו. לדבריו, הוא אף גילה מאוחר יותר שפינק ביטל את הערת האזהרה שנרשמה על הדירה באופן חד צדדי, עוד קודם שהחתים אותו על ההסכם. “אני כל כך מאמין ליעקב, הוא אדם דתי, מתפלל מנחה וערבית, וחשבתי שאפשר לסמוך עליו. יש לי תשעה ילדים לדאוג להם. אם זה היה באירן, הוא היה מקבל 20 שנה בבית הסוהר", אמר לב טוב בדיון שהתקיים בבית המשפט.

מההליך הפלילי שנוהל נגד פינק עולה, כי הוא גנב כספים גם מדוד לב טוב, בנו של יוסף – 105 אלף שקלים מחשבון נאמנות בו הפקיד דוד כספים עבור רכישת בית. לפי כתב האישום בו הודה, הוא גנב כספים מלקוחות במשך 15 שנים, לאחר שהסתבך בהשקעות כושלות ולקח הלוואות בשוק האפור. במעמד גזר הדין הוא אמר כי הוא “מתייסר יום יום על מה שעשיתי לאנשים, על העוול שגרמתי. הייתי בטוח שאוכל להחזיר לאנשים את הכסף בלי לגרום נזק. מיד כשהבנתי שלא אוכל, הפסקתי את המעשים למרות שיכולתי להמשיך שנים לעשות את זה".

מי כאן הקורבן?

דליה פינק, מצדה, טענה בדיון האזרחי כי לא היתה מודעת כלל בשום שלב לכספים שלווה בעלה מלב טוב, ואף לא ידעה כי דירתה ממושכנת. לטענתה, בעלה לא התייעץ איתה וזייף את חתימתה פעמיים, בעת עשיית השעבוד והסרתו. "יש פה ייפוי כוח שנטען שאת חתומה עליו, מה יש לך להגיד על זה?”, שאלו אותה יוסף ובנו דוד שליווה אותו בדיון. “לא חתמתי. הייתי המומה כשראיתי את זה ומופתעת, זה שבר גדול מאוד”, היא ענתה להם. "כל השנים אני עוסקת בענייני חינוך ומחנכת לערכים של יושר. 17 שנים הייתי מנהלת בית ספר. דורות שלמים של תלמידים, שדיברנו על מה זה להיות אדם טוב ואדם ישר”. בשלב זה פרצה בבכי: "עכשיו אני מפקחת על בתי ספר. הייתי מוכנה להיות חסרת כל ולגור באוהל, רק שהדבר הזה לא היה נופל עלי".

לדבריה מודרה, או נכון יותר מידרה את עצמה, מעסקי בעלה ולא שאלה שאלות. "זו דירת שלושה חדרים שקניתי בכספים שקיבלתי מהוריי לפני הרבה שנים ובמשכנתה ששילמתי ממשכורתי. הרבה מאוד פעמים תמכתי בבעלי כי הוא לא הכניס משכורות ואמר שיש תיקים וייקח זמן”. למרות זאת, היא טוענת, "לא ידעתי שהוא מסובך, נתתי לו כבוד עצום לנהל את משרדו ולא התערבתי בענייניו. הרופא שלי נמצא דלת ליד המשרד, ובכל זאת כמעט אף פעם לא נכנסתי אליו. גוררים אותי למשהו שלא הייתי חלק בו. איך אצא מפתח ביתי? אני קורבן אמיתי ועד היום אני לא מבינה איך נגררתי לסיפור הזה, למעשים כאלה שהם בניגוד להשקפת עולמי".

דליה אבידני פינק מיוצגת על ידי עורכי הדין משה אביקם ויוסף וקנין.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות