סוחרי התחנה המרכזית בת"א תובעים את חברת הניהול והמדינה

שתף כתבה עם חברים

אחרי סחבת של שנים ארוכות, במהלכן הופקעו זכויותיהם, הגיש ארגון הסוחרים את התביעה * מרבית התובעים לא זכו מעולם לקבל את החנויות עליהן שילמו כסף רב

התחנה המרכזית בתל אביב (צילום ארכיון: מרים אלסטר, פלאש 90)

ארגון בעלי העסקים בתחנה המרכזית בתל אביב, הגיש השבוע (2 ינואר) תביעה נגד התחנה המרכזית החדשה וחברת הניהול, וכן נגד רשם המקרקעין תל אביב (משרד המשפטים), תביעה בטענה לזכויות המגיעות לסוחרים במקרקעין שבמקום ולא ניתנו להם מעולם.

ארגון בעלי העסקים בתחנה המרכזית מייצג מאות בעלי חנויות במתחם. התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות עו"ד צבי שוב ועו"ד מוטי קניאל. אלה מבקשים להצהיר שכל השטחים המצויים במקרקעין ושאינם חלק מהחנויות או חלק ממסוף תחבורה הציבורית, מהווים רכוש משותף או נכס השייך לכלל בעלי הזכויות במתחם.

התביעה הוגשה על רקע הפינוי הצפוי של התחנה בעוד כארבע שנים. בעלי החנויות תובעים כי זכויותיהם בתחנה יוסדרו, לאחר עשרות שנים של סחבת ודחיקה, ודורשים את חלקם בכל תוכנית עתידית במתחם. כמו כן טוענים התובעים כי הם זכאים לחלק מזכויות הבניה העתידיות במתחם התחנה, לרבות אלו אשר צפויות להתקבל במסגרת תכנית תא/5000 (תכנית המתאר העתידית של תל אביב), וכל תכנית אחרת מכוח מזכויות הבנייה של התחנה.

תכנית תא/5000 קובעת כי ניתן לבנות בשטח התחנה המרכזית בניינים בני 25 קומות אשר יכללו 40% מגורים והיתר לתעסוקה ולמסחר. כן דורשים התובעים להורות לנתבעות ליזום ולקדם תכנית להסדרת זכויות הבניה במתחם.

במסגרת התביעה טוענים הסוחרים, חלקם כבר הלכו לעולמם, כי הם רכשו במיטב כספם לפני עשרות שנים חנויות בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב. מרבית התובעים לא זכו מעולם לקבל את החנויות ואינם יכולים לעשות בהן כל שימוש ואף לא לקבל תשואה בגינן, למרות שרכשו אותן בכסף רב וזאת כתוצאה מהתנהלות הנהלת התחנה המרכזית לאורך השנים. בתביעה נטען כי בשל מחדלי ההנהלה, אף אחד מהתובעים אינו רשום בלשכת רישום המקרקעין כבעל הזכויות בנכס, ולכל היותר נרשמו "הערות אזהרה". יש לציין כי במשך השנים נדרשו בעלי החנויות לשלם דמי ניהול בגין אותם שטחים שכיום טוענת התחנה המרכזית שהם שלה בלבד.

בנוסף, טוענים הסוחרים בתביעתם כי במשך השנים הם עשו כל מאמץ להידבר עם הנתבעות, לרבות רשם המקרקעין  ולהגיע עמן להסכמות, אולם הנתבעות לטענתם המשיכו ועודן ממשיכות להתעלם מזכויות התובעים, ואף לבצע באופן חד צדדי פעולות הפוגעות בקניינם של התובעים, וזאת במטרה להשתלט על זכויותיהם שלא כדין. במסגרת זאת נטען, הגדילו הנתבעות לעשות, כאשר טענו במכתבן מיום 2.5.2021, שכביכול התובעים אינם זכאים לזכויות ברכוש המשותף ובזכויות הבניה. כל זאת למרות הודאות בעל דין של הנתבעות דנן בהליכים קודמים, לפיהן קיימים במתחם התחנה שטחים ו/או זכויות אשר יחולקו באופן יחסי בין כלל בעלי הזכויות בפרויקט.

בשנת 1965 חברת כיכר לוינסקי בע"מ יזמה את הקמת התחנה המרכזית שנפתחה באופן סופי רק בשנת 1993. בהסתמך על מצגי הרשויות וההיתרים שניתנו ובפרט הצג באשר להיקף השטח המסחרי המאושר רכשו התובעים במיטב כספם וחסכונותיהם חנויות במתחם הנבנה תוך שחלק מהסוחרים מכרו חנויות ונכסים אחרים כדי לבצע את הקניה. באחד ממסמכי הרכישה שהוגש כנספח לכתב התביעה התחייבה חברת כיכר לוינסקי להקנות זכויות חכירה לבעל החנות למשך 999 שנה ולרשום את הנכס החנות שנקנתה בפנקס הבתים המשותפים.

כבר בשנות ה-70 בתחילת הקמתו של הפרויקט בוצעו בו חריגות בניה. במהלך השנים חברת לוינסקי נקלעה לקשיים כלכליים עד שמונה מפרק על ידי בית המשפט. במהלך השנים התחנה המרכזית עברה מספר בעלויות וכיום שייכת לחברת נצבא. ראוי לציין כי בעלי החנויות הגישו בעבר תביעות כספיות שבהם זכו בחלק מהכספים. מדובר בעיקר בבעלי החנויות שנמצאים בקומות התחתונות, קומות סגורות לאחר שהמסוף התת קרקעי הושבת בין היתר בגלל זיהום אוויר גבוה.

עורכי הדין שוב וקרניאל אמרו השבוע: "לאחר שנים שבהן ניסו בעלי החנויות ויורשיהם להגיע להסכמות ולהסדיר את זכויותיהם, ושנים שבהן התמח"ת מתעלמת מהם בשיטתיות על מנת לדחוק אותם החוצה ולרכוש את מירב השטחים בתחנה, לא נותר לבעלי החנויות מנוס אלא לדרוש את המגיע להם באמצעות בית המשפט. יש צורך לרשום ולהתאים את חלוקת הזכויות במתחם התחנה, באופן שהתובעים, אשר המתינו בעל כורחם במשך שנות דור עד למימוש קניינם, יקבלו סוף כל סוף את המגיע להם על פי דין, לרבות ביחס לחלקם ברכוש המשותף ובזכויות הבנייה – במסגרת הפעולות המבוצעות על ידי הנתבעות או מי מהן".

בתחילת השבוע (2 ינואר) קיימה שרת התחבורה מרב מיכאלי מסיבת עיתונאים בזום בעקבות חתימת הסכם הפינוי עם עיריית תל אביב. השרה חזרה על מחויבותה לסגור את התחנה לטובת מספר מסופים וכי הפינוי לא יתמסמס.

מחברת "נצבא החזקות" המנהלת את התחנה המרכזית החדשה בתל אביב לא נמסרה תגובה עד כה.

ממשרד המשפטים נמסר: "כתב התביעה טרם התקבל בפרקליטות. לאחר שנקבלו נלמד אותו ונגיב בבית המשפט כמקובל."

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות