עיריית ת"א "מוחקת" חורשת עצים לטובת הקמת בריכה לגלישת גלים

שתף כתבה עם חברים

העירייה כבר קיבלה רישיון מפקיד היערות לכרות 150 עצים מהחורשה הפסטורלית בפארק דרום ולהעתיק ממקומם 120 עצים אחרים. פעילות איכות סביבה: "תוכנית הזויה". העירייה: "מדובר בפרויקט חשוב וחדשני"

לאחר הפרסום באתר "פוסטה" על העבודות שהחלו בשכונת יד אליהו – במהלכן נכרתה חורשת עצים – מסתבר כי חורשה נוספת צפויה "להימחק" בקרוב באזור כפר שלם, והפעם מדובר בעבודות לטובת הקמת בריכת גלים מלאכותית.

בסוף חודש יולי הוציאה עיריית תל אביב, באישור פקיד היערות, רישיון לכריתת עצים, שייכנס לתוקף מחר (12 אוגוסט). גם במקרה זה מדובר בחורשה פסטורלית המהווה ריאה ירוקה בפארק דרום (פארק מנחם בגין), באזור שכונת הארגזים בכפר שלם.

פארק מנחם מגין הוקם בשנת 1988 ותחילה נקרא פארק דרום בשל מיקומו הגיאוגרפי. הפארק משתרע על פני כ-1,000 דונם ומורכב מחורשה טבעית שבמרכזה פועל מזה מספר שנים אגם ללימוד סקי מים בכבלים. בהמשך לאטרקציה זו, הכוונה היא להקים מתחם בריכת גלים כאמור, שישמש לגלישת גלים. בעתיד, פארק מנחם בגין אמור להשתלב עם פארק אריאל שרון.

הרישיון לכריתת העצים נכנס לתוקף ב-12 באוגוסט ויהיה תקף למשך שלוש שנים, שבמהלכן תהיה העירייה רשאית לכרות 150 עצים ולהעתיק למיקום אחר 120 עצים נוספים. הפעילות למען העצים בתל אביב, ביניהם שרה מילוא ואוסנת בנימין, מתכוונות להגיש ערר נגד הכריתה. "קשה לי להאמין שיצליחו להעתיק 120 עצים", אומרת מילוא ומסבירה כי לא פעם עצים שנעקרים פשוט מתים במהלך הניסיון להעתיק אותם למיקום אחר: "בשביל להעתיק עץ בוגר שהשורשים שלו הגיעו עמוק, צריך להשקות אותו במשך שבועיים שלושה לפני, לאחר מכן צריך להוציא את שורשיו כדי לא ייכרתו. אם מעתיקים את העץ בצורה לא טובה, לאחר כחודש הוא מת. איזה היגיון יש לעיריית תל אביב לעשות מעשה שהתועלת שלו נתונה בספק? מדובר בתוכנית הזויה כי לא מדובר במגורים. כמה צעירים כבר גולשים על הגלים?".

בריכת גלישת גלים בחו"ל (צילום להמחשה מתוך יוטיוב)

פעילה אחרת, אסתר קוסוביץ, אמרה לאתר "פוסטה": "פארק דרום הוא חלק מפארק אריאל שרון. זו בעצם ריאה ירוקה ולכן צריך לדאוג לשימור העצים. אם רוצים לעשות בריכת גלים, לא צריך לעשות אותה על חשבון עצים שייכרתו, כי לפחות 50 אחוז מהעצים ילכו לאיבוד. הם הולכים לכרות עצים מסוג פיקוס בנימינה, שהם בעלי ערך גבוה. אם עיריית תל אביב שותלת עץ חדש – הם שותלים עצי מחט של עץ בגובה 10 מטר. מדובר בעץ נוי שלא נותן תועלת. אי אפשר לנטוע מחדש עץ כמו פיקוס, כי זה עץ שלוקח לו לפחות 30-40 שנה להגיע לתועלת. אלו עצים שקיימים מקום המדינה".
מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "מדובר בחורשה זמנית שהורכבה מעצים שהועתקו ממתחמים אחרים בעיר. מעבר לכריתת העצים אשר אושרה על ידי פקיד היערות ונדרשת לצערנו הרב, יש לציין כי 126 עצים יועברו למקום אחר בפארק וכ-30 עצים יושארו במקומם. נוסיף כי מדובר בפרויקט חשוב וחדשני להקמת בריכת גלים, ממנו ייהנו בראש ובראשונה תושבי שכונות דרום העיר".

פארק מנחם בגין

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות