החיים הטובים: "פירקו" מעל חצי מיליון שקל מעשרות כרטיסי אשראי

שתף כתבה עם חברים

עובדת לשעבר בבורסה לניירות ערך נאשמת שרכשה תכשיטים במאות אלפי שקלים בזהות מזויפת * בתיק נוסף: עבריין ותיק שסבל מ"התמכרות לאשראי" נעצר בתום מרדף של ארבע שנים

תכשיטים שנתפסו אצל עובדת הבורסה לשעבר

הנא ורדה (33) מקלנסווה, לשעבר עובדת הבורסה לניירות ערך, נאשמת בהונאות בשווי של 750 אלף שקל ב-146 עסקאות בכרטיסי אשראי גנובים ומזויפים.
לפי כתב אישום שהוגש בשבוע שעבר לבית משפט השלום בכפר סבא, ורדה "נוהגת באופן שיטתי וקבוע לרכוש חפצים יקרי ערך, תכשיטים ובגדים יקרים, כאשר יש ברשותה מאגר של ממש של מספרי כרטיסי אשראי בהם היא משתמשת".

התביעה המשטרתית טוענת כי בשנת 2018 עבדה ורדה בשוק ההון, ושמרה פרטי כרטיסי אשראי שקיבלה מלקוחות. בנוסף, נטען כי קיבלה מאדם שזהותו אינה ידועה פרטי כרטיסי אשראי ותעודות זהות של אנשים, שהושגו בהונאת פישינג. מדובר בהונאה שמבוצעת דרך קבלת פרטיהם של אנשים תמימים באינטרנט הלוחצים על קישור מזויף לאתר בנקאי או מוסד נותן שירות אחר, ומזינים בו את פרטיהם.

כתב האישום אליו נלווית בקשת מעצר עד תום ההליכים, כולל 16 סעיפי אישום.
לדוגמה: נטען כי בתאריכים 22-23-24 בינואר 2021, ורדה "פירקה" עשרות כרטיסי אשראי של אנשים שונים, במסע קניות בשווי 70 אלף שקל בחנות תכשיטים אחת בכפר קאסם.
כל הרכישות מבוצעות בווטסאפ; נטען כי ורדה שלחה לבעלת החנות צילום תעודת זהות של אשה אחרת באמצעותה הזדהתה, והחלה לבצע את ההזמנה, הכוללת צמידים, שרשראות, טבעות, תכשיטי זהב, שעוני ראדו לנשים ומכל טוב, כאשר כל מספר שעות לכאורה היא מגדילה את רשימת ההזמנה ו"משליכה" לרשימה כרטיסי אשראי חדשים.

לפי כתב האישום, לא מדובר ב"שגעון" יוצא דופן, שכן מוקדם יותר באותו חודש, הנאשמת ביצעה לכאורה הזמנות מחנות תכשיטים אחרת בטירה, בשווי 64 אלף שקל באמצעות שמונה כרטיסי אשראי שונים, אך בעלת החנות חשדה ברוכשת וביטלה את העסקאות.

עוד נטען, כי במרס 2020 ביצעה הנאשמת עסקאות בחנות תכשיטים בזמר, בשווי 288 אלף שקל בתוך שבועיים בכרטיסי אשראי זרים. בכל המקרים, לפי הנטען, היא עשתה שימוש גם בטלפונים "מבצעיים" להסוות את זהותה. לצד קניות נוספות, נטען כי היא השתמשה בכרטיסים המזויפים כדי לסגור חובות ולבצע תשלומים בעשרות אלפי שקלים – למכס, לעיריית תל אביב, למשרד התחבורה ולרשות האכיפה והגבייה.

היקף פעילות כה נרחב עורר חשד כי היא "קופה" של אחרים, אך ורדה היא הנאשמת היחידה בפרשה. הסנגור, עו"ד אשרף אבו ליל, ביקש מבית המשפט שהות ללמוד את חומר הראיות. החקירה נערכה ביחידת הונאה מרכז.

אילוסטרציה

מחבטי טניס עם חתימה של אנדי מארי
בפרשה אחרת בה קווים דומים לזו, בשבוע שעבר עצרו חוקרי מפלג ההונאה במחוז תל אביב עבריין הונאה מוכר בשם גיא עזיזה-עוז (42), בחשד לעבירות התחזות, זיוף ומרמה בכרטיסי אשראי בשווי של 640 אלף שקל.
המשטרה טוענת כי עוז ביצע את העקיצות במשך ארבע שנים, וכי ביקשה להוציא לו צווי מעצר מאז שנת 2017, אך עד השבוע שעבר לא הצליחה לאתרו. בשלב מסוים התברר כי עזב את הארץ, ולאחרונה התקבל מידע על שובו. העבירות המיוחסות לו הן מהשנים 2017-19, וגם עם חזרתו לארץ בחודשים האחרונים, כאשר היה תחת מעקב.

לפי החשד, בין היתר רכש עוז מכשירי טלפון, הזמין חופשות והתגורר בבתי מלון על חשבון אחרים. עם מעצרו בבית מלון בתל אביב, התברר כי הוא נשא עמו שני דרכונים ושניהם נושאים את תמונתו, אבל בכל דרכון מופיעים פרטיו של אדם אחר.
עוז ריצה כבר מספר מאסרים, מהאחרון שבהם השתחרר ב-2015. מפרטי התיק הקודם עולה כי הוא נהג להיכנס לבתי עסק ומשרדים, לגנוב כרטיסי אשראי מתיקים של אנשים ולצאת למסעות קניות מפנקים. כך, יום אחד הוא נכנס למשרדי עיתון מקומי ביקנעם, גנב כרטיס אשראי מתיק השייך לאחת העובדות, ועוד באותו יום רכש אופניים יקרים וכפפות רכיבה ב-6,000 שקל, נכנס לחנות משקאות וקנה חמישה בקבוקי שמפניה ו-וודקה בשווי 300 שקל הבקבוק.

במקרה אחר, הוא גנב כרטיס אשראי במשרד תיווך בתל אביב, ורכש תיק יוקרתי למחבטי טניס עם חתימה של הטניסאי אנדי מארי, נעלי נייק ועוד מוצרי ספורט. התובע בתיק התייחס לקניית המותרות ואמר כי "כל מוצר שאדם רגיל שואל עצמו כמה פעמים אם לרכוש או לא לרכוש – הלך הנאשם ופינק עצמו מנהג עשירים על חשבון המתלוננים".
הסנגור דאז טען כי מדובר ב"התמכרות לכרטיסי אשראי" וליתר דיוק – לגיהוץ כרטיסים אחרים, ואמר כי הנאשם זקוק לטיפול. שופט בית משפט השלום דאז, בני שגיא, כתב: "מדובר בנאשם הסוחב על עצמו קופת שרצים וניסיונות שיקום שלא צלחו".

עו"ד שי לוי

כאמור, החשד הוא שעוז שב לסורו. "בתקופה האחרונה חשבנו שהוא נמצא בצרפת, אולם לאחר מכן התברר לנו שהוא שהה במלון בתל אביב. יש לנו תצלומים שלו מהעת האחרונה שהוא שוב לכאורה מצלם כרטיסי אשראי של אנשים שמגיעים לעסקים שונים", אמר נציג המשטרה בדיון המעצר.
מעצרו של עוז הוארך עד 11 בפברואר. סנגורו, עו"ד שי לוי, מסר בתגובה: "החשדות כלפי מרשי נבדקים במחלקת הונאה של משטרת תל אביב. מרשי מכחיש את המיוחס לו וטוען לחפותו המלאה. המשטרה מנסה ליצור נרטיב לפיו מדובר בעבריין מתוחכם ומייחסת לו עבירות שונות ומגוונות אך לא מצביעה על ביסוס ראייתי. כשהחקירה תתקדם אוכל להתייחס לגרסתו באופן מפורט".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות