של"צ ללא הרשעה לרס"ר משמעת לשעבר שנתפס עם קוקאין בדרך למסיבה

שתף כתבה עם חברים

השופטת קיבלה את עמדת הסנגורים לפיה הרשעה עשויה לפגוע באפשרויות תעסוקה עתידיות של הנאשם וברצונו להוציא רישיון לנשק אישי על רקע המצב הביטחוני בארץ

הנאשם הביע חרטה עמוקה (אילוסטרציה)

שוטרים שהיו בפעילות שגרתית בכביש 90 ב-25 במרס 2018 עצרו רכב שעשה דרכו לאילת ובו מספר גברים. על יושבי הרכב נערך חיפוש, וברשות אחד מהם נתפסו סמים: יותר מ-1.5 גרם קוקאין, וכ-0.2 גרם קנאביס.
נגד החשוד הוגש כתב אישום לבית משפט השלום באילת, שייחס לו החזקת סמים לצריכה עצמית. בדיון שהתקיים ב-8 בפברואר אשתקד, הנאשם הודה במיוחס לו והורשע. לאחר מכן נשלח לשירות המבחן לצורך הכנת תסקיר, כדי שיבחן בין היתר אפשרות לסיים את התיק ללא הרשעה.

שירות המבחן תיאר את הנאשם כנורמטיבי שזוהי לו הסתבכותו הראשונה עם החוק, תוך שסקר את קורות חייו, בין היתר כאיש צבא קבע לשעבר אשר שירת כרס"ר משמעת. מאז מעצרו הספיק להינשא ולהפוך לאב, ובימים אלה אשתו בהריון והוא מצפה לילד נוסף. כמו כן נכתב בתסקיר כי בדיקות שמסר הנאשם נמצאו נקיות, וכי הסביר את החזקת הסמים בכך שהיה בדרכו למסיבה באילת ורצה להתנסות בחוויה חדשה. "היה זה שיקול דעת מוטעה", אמר הנאשם לקצינת המבחן, והביע חרטה עמוקה.

כך או כך, שירות המבחן המליץ על עבודות של"צ ללא ביטול ההרשעה, בנימוק שלא הוצגו ראיות לכך שהרשעה תפגע בתעסוקת הנאשם.
גם התביעה התעקשה כי ההרשעה תיוותר על כנה, אולם סנגורו של הנאשם, עו"ד בנימין מלכא  אמר כי הרשעה עלולה לפגוע באפשרויות תעסוקה עתידיות שלו. כמו כן צוין כי הנאשם עובד כיום בחברת תקשורת מוכרת, ובמסגרת עבודתו מגיע לתחומי הקו הירוק. הוא מעוניין להוציא בעתיד רישיון לנשק אישי על רקע המצב הביטחוני בארץ בכלל ובאזורים אלה בפרט, והרשעה עלולה לפגוע בהוצאת רישיון כזה.
בנוסף הדגישו הסנגורים את הודאתו המהירה של הנאשם אשר חסכה זמן שיפוטי, ואת חלוף הזמן מאז ביצוע העבירות – כארבע שנים.

השופטת ליאורה אדלשטיין ציינה בפסק הדין (8 יוני): "אני סבורה כי בעניינו של הנאשם קיימות נסיבות חריגות המצדיקות את בחינת האפשרות לוותר על ההרשעה, שבעטיין אמנע מהרשעתו". היא ציינה בין היתר כי מדובר בעבירה ראשונה ויחידה של הנאשם, והוסיפה: "אין מדובר בעבירה כה חמורה עד כי מקבילית הכוחות והאינטרס הציבורי נוטים לעבר הרשעה בכל מקרה".

לפיכך, השופטת קבעה כי הנאשם יבצע עבודות של"צ בהיקף של 60 שעות בלבד, ויחתום על התחייבות של 3,000 שקל שלא לבצע עבירת סמים בשנה הקרובה.
עו"ד מלכא מסר בתגובה: "לשמחתי, אחרי שנתיים ויותר של מאבק משפטי, בהליך שהחל בהחזקת סם מסוג קוקאין שלא לצריכה עצמית, הסתיים ההליך בביטול הרשעה. אגב, זאת בניגוד להמלצת שירות המבחן אשר המליץ להותיר ההרשעה על כנה. ציינתי לפני בית המשפט כי אין חובה להראות נזק ממשי מהרשעה ודי להראות סיכוי לנזק שייגרם כתוצאה מההרשעה. מברך על ההחלטה וגאה בה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות