איטליה מבקשת הסגרת שלושה ישראלים חשודים בהונאת פורקס וניהול ארגון פשיעה

שתף כתבה עם חברים

דניאל כהן, עמוס ברזילי ודניאל קורדיאן הם העצורים החדשים ברצף של תיקי הסגרה וחקירות בינ"ל נגד ישראלים החשודים בעוקץ פיננסי ברשת. המוקדים הטלפוניים נוהלו בפולין, הקרבנות אזרחי איטליה והכספים הועברו לסיישל

אילוסטרציה

משטרת ישראל וגופי האכיפה ממשיכים בשיתוף פעולה הולך וגובר עם מדינות נוספות, בחשיפה של חברות פורקס ועוקץ פיננסי שמופעלות על ידי ישראלים, בדרך כלל ממדינות מזרח אירופה.

לפי מספר בקשות ההסגרה שהוגשו בדגש על השנה האחרונה, מדובר בתעשייה של ממש, אחד מענפי היצוא הבולטים של ישראל – אתרי אינטרנט שפונים למשקיעים פרטיים באירופה, בשפות שונות, ומציעים השקעה פיננסית בשוק ההון, מניות/מט"ח, ומפנים למוקדים טלפוניים בניהול ישראלי במזרח אירופה, המשמשים כמוקדי עוקץ ללא ידיעת המשקיעים התמימים.
מרבית הקורבנות לפי החשד הם אזרחים ממדינות אירופה העשירות, כמו גרמניה ואיטליה, לעתים גמלאים, המתפתים לפרסומי אינטרנט על אותן חברות השקעה, ויוצרים קשר עם המוקדים הטלפוניים שבהם יושבים אנשי מכירות ישראלים ממולחים ומשוכללים, שמתחזים למנהלי השקעות ואינם חושפים את זהותם האמיתית (הלאומית והפרטית).

היום הגישה המחלקה הבינלאומית בפרקליטות לבית משפט המחוזי בירושלים בקשה חדשה, להסגרתם של שלושה ישראלים לאיטליה:
דניאל כהן (41) יליד איטליה. לפני שנים "עשה עלייה", קיבל אזרחות ישראלית ומתגורר בהרצליה פיתוח.
עמוס ברזילי (66)
דניאל קורדיאן (38)
במקביל, אביו של דניאל כהן, אבר כהן בן ה-83 נעצר באיטליה כבר לפני מספר חודשים, בגין מעורבות בפרשה, וכיום שוהה במלון ברומא עם אזיק אלקטרוני.

איטליה מבקשת את הסגרת השלושה מישראל לשם העמדתם לדין בעבירות של פעילות בארגון פשיעה לכאורה, מרמה בנסיבות מחמירות, פעילות פיננסית בלתי-חוקית והלבנת הון, בנסיבות מחמירות של פשיעה בינלאומית.
המבוקשים נעצרו אתמול (15 יוני) בידי מפלג ההונאה של מחוז תל אביב, על בסיס צו המעצר שהוצא נגדם. זאת לאחר שבחקירה בינלאומית נמצא כי שימשו בתפקידים בכירים לכאורה במיזם, שברשתו על פי הנטען נפלו עשרות קורבנות באיטליה ובמדינות נוספות.

לפוסטה נודע כי שלושת המבוקשים להסגרה מסוכסכים ותביעות כספיות מתנהלות ביניהם.
לפי בקשת ההסגרה, חברי הקבוצה הפעילו רשת של אתרי אינטרנט באיטלקית, שנחזו כזירות לגיטימיות למסחר במוצרים פיננסיים. המוקדים הטלפוניים של המיזם היו בפולין, ואנשי המכירות הטלפוניות הבטיחו ללקוחות שהתקשרו תשואות גבוהות.
נטען כי בפועל לא נערך כל סחר עבור המשקיעים, שהתפתו להעביר לידי החברות את כספם. הכספים שהתקבלו מהקורבנות, נאמדים בסכום כולל של לפחות 12 מיליון אירו.

לפי בקשת ההסגרה, בראש ההתארגנות עמד לכאורה כאמור דניאל כהן (41), ושותפיו המרכזיים היו עמוס ברזילי ודניאל קורדיאן.
מהתלונות שנגבו באיטליה עולה כי כאשר ביקשו הלקוחות למשוך את רווחי השקעתם, הם נתקלו בתירוצים של אנשי המכירות. חלק מהמתלוננים התבקש להמתין בין 20 ל-25 ימים עד להעברת הרווחים, וחלקם נדרשו להעביר תשלום מס על הרווחים כתנאי למשיכתם. בכל המקרים, נטען, אנשי המכירות נעלמו, מבלי שהקרבנות קבלו את כספם בחזרה.
הכספים שעקצה ההתארגנות הועברו לחשבונות בנק מתחלפים של חברות קש שהוקמו בפולין, צ'כיה, בולגריה, גיאורגיה, ובמקלטי מס באיי סיישל ואיי ואנואטו ממזרח לאוסטרליה.

נטען כי החברות פעלו באיטליה ללא קבלת רשיון לפי החוק האיטלקי,  וחלקן רשומות על שם אנשי קש. כלל תזרים הכספים לחשבונות הבנק של הקבוצה עמד על 36 מיליון אירו. עוד נטען כי בוצעה העברה של 1.5 מיליון אירו בוצעה לחברה ישראלית, שהחשודים היו בעלי המניות שלה.
בשנת 2019 הוקם צוות חקירה משותף של איטליה ופולין, שאיתר חברה "פולנית" שהפעילה את המוקדים הטלפוניים במדינה. בהמשך צורפה לחקירה ישראל.

את שלושת החשודים בהליך ההסגרה מייצגים עורכי הדין שחר חצרוני ותמיר סננס ממשרד נוי סננס שפרלינג חצרוני, עו"ד אלון דוידוב ועו"ד גל לברטוב, ששימש בעבר מנהל המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, האחראי על ההסגרות.
את הפרקליטות מייצגות עורכות הדין רותי פאוזנר ושרון הורביץ.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
3 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות