אישום נגד בכירים בבית שמש: כך תפח "מוסד תורני" למגדלי מגורים ומסחר

שתף כתבה עם חברים

סגן ראש העיר, מהנדס העיר, יזמים ועורכי דין נאשמים במתן וקבלת טובות הנאה וקידום אישורים לפרויקט נדל"ן תוך התחמקות מתשלום מסים בעשרות מיליוני שקלים, כל אחד לפי חלקו

משה מונטג

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה (7 דצמבר) כתב אישום נגד בכירים בעיריית בית שמש, יזמים ועורכי דין, בגין ביצוע עבירות שוחד והפרת אמונים, מרמה וזיוף בנסיבות מחמירות, עבירות על חוקי תכנון ובנייה, עבירות מס והלבנת הון לכאורה.
על פי האישום, מדובר בפרשה שעניינה קשר מושחת שנרקם בין יזמים ועסקנים לבין בעלי תפקידים בעיריית בית שמש, במהלך השנים 2010 עד 2018, ובפעולות עברייניות לכאורה שבוצעו במהלך בניית פרויקט נדל"ן רחב-היקף על מגרש ברחוב שפת אמת בעיר. במסגרת  ההאשמות, נטלו הנאשמים מגרש שיועד לבניית "מרכז תורני", ובאמצעות פעולות מרמה לכאורה ושחיתות שלטונית, הקימו עליו קומפלקס בניה רב קומות, הכולל מרכז מסחרי בן 3 קומות ו- 3 מגדלים ובהם עשרות דירות מגורים, אשר נמכרו במחיר מוזל למשפחות מהקהילה החרדית – תוך התעלמות מחוקי התכנון ותוך ביצוע עבירות מס והלבנת הון לכאורה.

בין הנאשמים מצויים סגן ראש העיר משה מונטג המואשם בעבירות מרמה והפרת אמונים רבות, מהנדס העיר דני צרפתי הנאשם בקבלת שוחד מאחד היזמים, והיועץ המשפטי של הועדה המקומית עו"ד מוטי ברקוביץ, הנאשם במרמה והפרת אמונים.

נגד עובדי הציבור נטען כי אפשרו את תכנונו והקמתו של הפרויקט, אף שידעו כי מדובר בבניה למטרת מגורים, בניגוד לחוק. הנאשמים מבין היזמים שקידמו לכאורה את הפרויקט הם לייב ולדמן, מרדכי קניג, מיכאל בן דוד, מיכאל אוחיון ושני עורכי דין: שלמה אייזנשטיין ואירית מרציאנו. בנוסף, כתב האישום הוגש כנגד נאשמים נוספים, ובהם חברות הקשורות בפרויקט.

במקור, הוקצה המגרש בידי רשות מקרקעי ישראל לעמותת "בית ומנוחה", לשם הקמת "מוסד-מרכז תורני" עבור קהילת סאטמר, בגובה שלוש קומות, לתועלת הציבור. לפי כתב האישום, בסוף התקופה, כתוצאה מהעבירות שבוצעו לכאורה בידי הנאשמים, עומד כעת על המגרש שלד מבנה בגובה שמונה קומות, המיועד למרכז מסחרי ו-60 דירות, שנמכרו בידי ולדמן ואייזנשטיין לרוכשים שונים, כדירות מגורים, ללא קשר ל"מרכז תורני".

הפרקליטות טוענת כי הפער הדרמטי בין ייעודו המקורי של המגרש על פי התב"ע, לבין פרויקט הנדל"ן שהוקם, הושג באמצעות שורה ארוכה ומתוחכמת של מעשי מרמה. נטען כי הפרויקט נבנה תוך התחמקות מהליך לשינוי ייעוד המגרש, מתשלום מיליוני שקלים לרמ"י בגין השבחת הנכס, ומיתר הדרישות המוטלות על יזם למסחר ומגורים.

המרכז התורני שטפח בבית שמש (מתוך כתב האישום)

בנוסף נטען כי עובדי הציבור מונטג, צרפתי וברקוביץ פעלו תוך ניגוד עניינים ואישרו היתרי בניה לפרויקט בניגוד לדיני התכנון והבניה. עוד נטען כי מונטג, יו"ר הועדה המקומית, לא רק סייע לקידום הפרויקט במסגרת תפקידו הציבורי, אלא סייע ליזם אייזנשטיין, חברו הקרוב, למכור את הדירות בפרויקט, תוך שהוא מעמיד לכאורה הלוואות לרוכשי הדירות במסגרת "כובעו הפרטי" כמנכ"ל הגמ"ח המרכזי – העוסק במתן הלוואות לצרכי שיכון במגזר החרדי.

כמו כן צויין כי במהלך השנים 2018-2017, במהלך בניית הפרויקט קיבל מונטג מהיזם הנוסף ולדמן טובות הנאה שונות. במסגרת זו, נטען, תרם ולדמן ארון קודש מפואר, בשווי של כרבע מיליון שקל לבית הכנסת "משכן ישראל" הקרוי על שם סבו של מונטג. ועוד לפי כתב האישום, ולדמן תרם מיליון שקל להקמת בית כנסת ולקידום קמפיין הבחירות של מונטג לראשות העיר, והשניים ניסו לקדם יחדיו מיזם בנייה נוסף.

מהנדס העיר צרפתי נאשם כי קיבל טובות הנאה לכאורה ממאכער בשם יצחק רבר, וסייע לו בטיפול מול אגף ההנדסה. התיק נחקר על ידי היחידה למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ) בלהב 433, יחד עם רשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון. פרויקט הבנייה נתפס לפני השלמתו והמדינה תבקש את חילוטו.

עו"ד אייל בסרגליק

עו"ד אייל בסרגליק המייצג את הנאשמים מיכאל בן דוד ומיכאל אוחיון, יחד עם עו"ד דניאל אלבז ממשרדו מסר: "זה עתה קיבלנו את הודעתה המצערת של הפרקליטות בדבר הגשת כתב אישום חרף השימועים הארוכים שבוצעו והשלמת טיעון בכתב. אין לנו כל ספק ראייתית כי לא היה שום בסיס להגשתו. הפרקליטות מודעת היטב לכך שוועדות תכנון ובניה אישרו את הפרוייקט וגם בתי המשפט האזרחיים בערכאות משפטיות, ואנו נוכיח כי לא נפל רבב או חלקיק רבב במעשי מרשנו במסגרת התיק".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות