בעל צ'יינג' שהלבין חצי מיליארד שקל ישלם בחילוט במקום במאסר

שתף כתבה עם חברים

נותן השירותים הפיננסיים ויקטור ברנס נתן שירותי הלבנת הון לסוחרי זהב מוברח מהשטחים. ההסדר: חילוט של 5 מיליון שקל ותשעה חודשי עבודות שירות.

כמויות גדולות של זהב (צילום ארכיון להמחשה: משטרה)

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה כתב אישום נגד ויקטור ברנס (34) מנתניה ונגד קבוצת ברנס – נותני שירותים פיננסיים לשעבר (צ'יינג') ברמת אביב, עקב מעורבותם בהלבנת הון של סחר בזהב מוברח בהיקף של חצי מיליארד שקל. לפי הסדר הטיעון שהושג בשימוע מול הסנגור, עו"ד ערן ערבה, מברנס יחולטו נכסים בחמישה מיליון שקל – אחוז אחד משווי העבירות – והוא צפוי לבצע תשעה חודשי עבודות שירות.
בספטמבר אשתקד הוגש כתב אישום נגד דמות מרכזית בפרשה – סוחר התכשיטים חנוך פרוינד (48) מפרדס חנה, על סחר בזהב מוברח לכאורה משטחי הרשות הפלסטינית, בהיקף של למעלה מ-500 מיליון שקל, תוך מתן כסות חשבונאית כוזבת ועבירות מס והלבנת הון. הפרקליטות טענה כי פרוינד רכש את הזהב בשטחים באמצעות גיא רודניצקי, מנהל מפעל זיקוק מתכות בפתח תקוה ואחרים, תוך "הלבנת" הזהב והכשרתו בישראל באמצעות חשבוניות פיקטיביות שרכש לכאורה מסוחר אחר, ולרי ישראילוב.
עוד נטען כי פרוינד מכר את הזהב ליצואנים שמכרו אותו לבלגיה וסינגפור. יצואני הזהב דרשו וקיבלו מרשויות המס את החזרי המע"מ ששילמו לפרוינד, וכל המעורבים בשרשרת המסחר התחלקו לכאורה ברווח הנקי, נטול המס.

כספי העתק ממכירת מאות ק"ג של הזהב המוברח הופקדו ונמשכו על ידי פרוינד באמצעות הצ'יינג' של האחים ברנס. לפי כתב האישום נגד בעלי הצ'יינג' שהוגש בסוף השבוע לבית המשפט המחוזי בתל אביב (27 במאי), פרוינד העביר לחשבון האחים ברנס 561 מיליון שקל בשנים 2016-2017, ומקורם של כספים אלה לכאורה במכירת "הזהב השחור" מהשטחים. ברנס משך כספים אלה במזומן, לרוב במטבע חוץ בניכוי עמלה, ומסר אותם בחזרה לפרוינד, או על פי הוראתו לשותפים ישראילוב או רודניצקי.

הנאשם משך כספים במזומן, לרוב במטבע חוץ (צילום ארכיון להמחשה: משטרה)

כמו בפרשות דומות מסוג זה, נותן השירותים הפיננסיים מכחיש ידיעה על כך שמקור הכספים ב"רכוש אסור", והוא מורשע לבסוף בשל דיווחים כוזבים נקודתיים. לפי כתב האישום בו ברנס מודה, הוא פעל בניגוד לחובותיו כנותן שירותים פיננסיים ומסר לרשות איסור הלבנת הון דיווחים כוזבים וחסרים אודות מקבלי השירות. לעתים רשם את פרוינד וישראילוב, והחסיר את רודניצקי כמקבל הכספים. במקרים אחרים רשם איש קש במקום פרוינד.

במקרה אחר, סייע ברנס לרודניצקי להלבין מיליון וחצי שקל שהאחרון הפקיד בחשבון הבנק שלו, כשמקורו של סכום זה היה לכאורה במסחר בזהב ללא תיעוד חשבונאי וללא דיווח לרשויות המס. רודניצקי חשש כי הבנק לא יאשר העברת הכספים, ולפיכך ברנס מסר לרודניצקי לבקשתו הסכם הלוואה פיקטיבי לכאורה ש"הכשיר" את מקור הכסף. ברנס ביצע העברה בנקאית, בעוד שרודניצקי הציג את הסכם ההלוואה לבנק והשיג את אישורו. על כן יוחסו לברנס עבירות של סיוע לקבלת דבר במרמה ומניעת דיווח או דיווח כוזב לרשות איסור הלבנת הון. התיק נגד האח, רן ברנס, שהיה שותף בניהול הצ'יינג' נסגר.
התובעים המטפלים בתיק הם עורכי הדין ניר מסורי ורועי ברק מפרקליטות מיסוי וכלכלה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות