3.5 שנות מאסר וחילוט לבכיר במשרד השיכון שהורשע בשוחד והטיית מכרז

שתף כתבה עם חברים

מתכנן פרויקטים רשם לטובתו צ'קים במסעדה, ומפקח על קבלנים קיבל ממנו כספי מזומן בתיק: מנהל במשרד השיכון קיבל שוחד והעביר מיליונים במזומן לקרובי משפחה ומקורבים

גדי רייבוך (צילום: פוסטה)

גדי רייבוך (66), בכיר לשעבר במשרד השיכון, הורשע על פי הודאתו בארבע פרשות שוחד והטיית מכרזים, במסגרת הסדר טיעון לאחר הליך ארוך של שמיעת הוכחות.
הפרקליטות וההגנה יבקשו בצוותא לגזור עליו 44 חודשי מאסר ו-5.6 מיליון שקלים יחולטו מתוך רכושו. החילוט כולל מיליון דולר ו-700 אלף שקל שנתפסו אצלו ואצל קרובת משפחה בכספת, במזומן. על נכסים נוספים של רייבוך בשווי עשרה מיליון שקלים, נרשמו צווי עיקול של רשות המסים במסגרת הליכי גבייה אזרחיים.

רייבוך עבד במשרד השיכון 22 שנים, והתקדם עד לתפקיד מנהל החטיבה הטכנית במחוז מרכז. הוא היה אחראי על התשתיות הציבוריות, כבישים, גשרים ופיתוח שכונות מגורים חדשות, משלב התכנון, דרך פרסום וביצוע המכרזים, פיקוח על חברות ההנדסה והקבלנים ועד אישור חשבונות. במסגרת עבודתו השתתף רייבוך בבחירת הקבלנים בוועדות המכרזים, ולאחר מכן ניהל עמם קשר שוטף בשטח.

מאריה גלבר, בעלים של חברת הנדסה שנבחרה לתכנון פרויקטים בראש העין ובגדרה, לקח רייבוך שוחד ארבע פעמים, במסעדה. בכל אחת מהפעמים, נפגשו רייבוך וגלבר במסעדה במרכז הארץ, וגלבר מסר לו צ'קים פתוחים בשווי כולל של 40 אלף שקל.
בשתי פרשות אחרות הודה רייבוך כי נתן שוחד למפקחים שתחת אחריותו, כדי שיפעלו למתן "הנחות" לקבלנים עליהם הם מפקחים ולאישור חשבונות מנופחים שלהם.

אחד מעדי התביעה היה אלכס אוסטרובסקי, מנהל חברה חיצונית שמונתה על ידי משרד השיכון לפיקוח על קבלני הביצוע. על פי כתב האישום, רייבוך הורה לאוסטרובסקי לסייע לקבלנים בהפחתת עלויות עבודתם – כלומר לסייע לקבלנים בהונאה של משרד השיכון איתו חתמו על חוזים.
רייבוך והמפקח אוסטרובסקי נפגשו ביחידות לפחות עשר פעמים, במשרד השיכון בתל אביב או במשרדו של אוסטרובסקי באתר הבנייה ביבנה. בכל אחת מהפעמים הכניס רייבוך לתיקו של אוסטרובסקי כסף מזומן בסכום כולל של כ-200 אלף שקל, על מנת שאוסטרובסקי יסייע לקבלנים "לעקוץ" את משרד השיכון.

בפרשה נוספת הורשע רייבוך בהטיית מכרז לבחירת יועץ לפרויקט פיתוח תשתיות בשכונה חדשה בראש העין. לפי כתב האישום, רייבוך הדליף למתמודד במכרז המקורב אליו את פרטי ההצעה של המתחרה המרכזי, ואמר לו איזה אחוז הנחה הציע המתחרה, על מנת שהמקורב יציע מחיר אטרקטיבי יותר. המקורב אכן נבחר במכרז לאחר שקיבל את מידע הפנים והציע את המחיר הזול ביותר. בפרשה זו הורשע רייבוך במרמה והפרת אמונים.
עוד הורשע בכיר משרד השיכון בעבירות הלבנת הון. לפי כתב האישום המתוקן, הוא העביר שלושה וחצי מיליון שקלים – כסף שחור, מזומן שקיבל ממאן דהוא ואחרים, למכריו ולקרובי משפחה. תנועות המזומנים בוצעו במהלך כמה שנים, 2010-2016. המקורבים והמקורבות לרייבוך, שקיבלו ממנו את הכספים במזומן, החזירו לו חלק מהכספים בתנועה סיבובית, בהעברות בנקאיות, שפוצלו בין שישה חשבונות שונים – הכל כדי שהכסף ייחזה ככסף לגיטימי ועל מנת שרייבוך יוכל להשתמש בו. בנוסף, מכרה של רייבוך הפקידה עבורו 900 אלף דולר במספר צ'יינג'ים.

רוב החילוט במזומן (צילום ארכיון להמחשה: משטרה)

חוקרי יאל"כ להב 433 אספו ראיות נגד הבכיר במשך תקופה ארוכה: בין היתר נשמע רייבוך בהאזנות סתר מתכנן יחד עם האחראי על המכרז בראש העין, את הטייתו לטובת המהנדס המקורב. עוד העידו בתיק נותני ומקבלי השוחד (קבלן ומפקחי משרד השיכון הכפופים לרייבוך) שהפלילו אותו, והועמדו לדין בנפרד. נאספו גם הראיות על העברות הכספים האינטנסיביות בין רייבוך לכמה ממכריו.
הסדר הטיעון עם סנגוריו של הנאשם – עורכי הדין יצחק יונגר, עופר רחמני ועוז קינן – נחתם אחרי מתן העדויות של כל עדי התביעה, ואחרי מתן עדות הגנה של הנאשם עצמו.
כתב האישום תוקן, לאחר שבתחילה ייחס לרייבוך עבירות הלבנת הון בסכומים גדולים אף יותר. בסופו של דבר נקבע כאמור כי יחולטו 5.6 מיליון שקל שלו (רובם במזומן) שנתפסו במסגרת החקירה, וכי הצדדים יבקשו מבית המשפט, בדיון הטיעונים לעונש שייערך מחר (11 יולי), לגזור על רייבוך 44 חודשי מאסר.
את התיק ניהלו עורכי הדין אופיר פחימה, עמית לוין ומיכאל סטופ מפרקליטות מחוז מרכז.

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות