כפר קרע: מנהל בבנק הפועלים גנב מיליונים מעמיתי גמל ופנסיה

שתף כתבה עם חברים

לפי החשד הבנקאי ואחרים זייפו מסמכים של מוטבי קרנות פנסיה והשתלמות על מנת לשחרר קופות שברשותם ללא תשלום מסים, ולגנוב חלק מהכסף לחשבונות פרטיים

אילוסטרציה: Signature Pro מאתר Unsplash

בנקאי מבנק הפועלים בכפר קרע ושותפיו חשודים כי גנבו מיליוני שקלים מלקוחות הבנק וממאות עמיתי קופות גמל, פנסיה ובתי השקעות, באמצעות זיוף מסמכים תוך הונאת הלקוחות, הבנק, חברת ההשקעות מנורה מבטחים ורשות המסים.
שוטרי מפלג ההונאה במחוז חוף עצרו אתמול ארבעה חשודים, ביניהם סגן מנהל המחלקה העסקית לשעבר בבנק הפועלים בכפר קרע, בחשד לעבירות של קבלת דבר במרמה, התחזות, הלבנת הון וזיוף – כל אחד על פי חלקו.

לפי החשד, המעורבים שחררו קופות פנסיה וקרנות השתלמות מבתי השקעות עבור לקוחותיהם, ללא ידיעתם וללא תשלום מסים, תוך שעל פי החשד זייפו אישורי פטור מתשלום מס המוטל על שחרור קרנות שלא במועד. המשטרה טוענת כי החשודים גנבו מהמוטבים-הלקוחות חלק מכספי הקופות, שלשלו אותו לכיסם והעבירו כספים לחשבונות אחרים על מנת לטשטש את עקבותיהם.

במסגרת חקירה סמויה שהתנהלה כשנה וחצי נגבו עשרות עדויות מלקוחות שעבורם בוצעו הפדיונות, ומעובדי רשות המסים שהעידו כי המסמכים ששימשו את החשודים זויפו. החשודים הובאו להארכת מעצר בבית משפט השלום בעכו:
מועיד חיט (41) מטירה. שימש כסגן מנהל המחלקה העסקית כאמור בבנק הפועלים, כפר קרע. לפי בקשת המעצר, חשוד כי גנב מאות אלפי שקלים מחשבונות לקוחות הסניף, וכן היה מעורב בזיוף מסמכים באמצעותם שוחררו ונגנבו כספי קופות לעמיתי קרנות גמל ופנסיה של מנורה מבטחים, תוך שהוא מלבין לכאורה את כספי העבירה באמצעות העברת כספי המוטבים לחשבונות של שני אחייניו. החשוד מיוצג על ידי עו"ד יוסף סמארה, שמסר כי חשוד מכחיש את החשדות ומוסר גרסה לחוקריו. השופטת ג'ני טנוס האריכה את מעצרו עד יום חמישי (24 מרס).

אחמד שלבי (40) מטירה. מוגדר כחשוד העיקרי. לטענת המשטרה, זייף מאות מסמכים ביחד עם אחרים ובידיעת חיט בארבע השנים האחרונות, באמצעותם נמשכו ונגנבו על פי החשד למאות עמיתי בתי השקעות בארץ כספי קרנות פנסיה, גמל והשתלמות, תוך שהכספים משוחררים ללא תשלום מס למדינה. זאת בעוד שעל שחרור קרן פנסיה שלא במועד חל מס בגובה של 35-48 אחוז. לפי החשד, העבירה בהיקף של מיליוני שקלים. בנוסף שלבי חשוד כי פתח חשבונות בנק במרמה תוך התחזות בשם אחרים, ובחשבונות אלו שלשל לכיסו מאות אלפי שקלים. לשלבי אין הרשעות קודמות. מייצג אותו עו"ד פיראס עבד מטעם הסנגוריה הציבורית.
סאמר דעאס (26) ותמים פדילי (23) מטירה. מדובר באחיינו ובגיסו של הבנקאי מבנק הפועלים. לפי החשד כספים של מוטבי הקרנות הועברו במרמה לחשבונותיהם אשר קלטו את כספי העבירה ובכך לכאורה היו שותפים להלבנת ההון. עו"ד יהודה עמר המייצג את דעאס אמר בבית המשפט כי מדובר בבחור צעיר שלומד סיעוד. לדבריו, בשנת 2019 הוא ודודו פתחו יחד חשבון עבור פתיחת עסק של מסעדת קינוחים, לצורך כך לקחו הלוואה של 80 אלף שקל וקנו ציוד. מאז היתה קורונה, הם מכרו את הציוד, ולטענת הצעיר הוא לא עשה כל פעולה בחשבון מאז. פדילי מיוצג על ידי עו"ד אוהד מגורי.
מעצרם של ארבעת החשודים הוארך על ידי השופטת טנוס עד 24 במרס. עדכון (23.3): שני חשודים, דעאס ופדילי, שוחררו בתנאים למעצר בית של שבוע.

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: "הבנק מברך על ההתפתחויות בחקירת המשטרה ומעצר החשודים. מדובר באירועים שאירעו לפני מספר שנים ואותרו על ידי הביקורת הפנימית של הבנק. הבנק הגיש תלונה מיידית למשטרת ישראל, בגינה נפתחה חקירה בנושא. אחד העצורים הינו עובד בנק לשעבר שעבד במחלקה העסקית, והוא עזב את עבודתו בבנק זמן קצר לפני חשיפת האירוע. נדגיש כי הבנק עדכן את הלקוחות הרלוונטיים שקיים חשד כי בחשבונם בוצעה פעילות בלתי תקינה על ידי עובד הבנק לשעבר. הפעילות הבלתי תקינה שבוצעה על ידי העובד לשעבר ביחד עם אחרים, בוצעה גם ביחס לגופים פיננסיים נוספים. ככל ויש למי מלקוחות הבנק צורך בבירור נוסף, הם מוזמנים לפנות לסניף לקבלת המידע הרלוונטי".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות