בעקבות עתירה מנהלית: המכון הרפואי לבטיחות בדרכים חשף חומר של מבחן

שתף כתבה עם חברים

נהג שנכשל במבחני אישיות של המרב"ד ביקש לחשוף את תוכן וחומר הגלם של הבחינות, ואת פרטי הפסיכולוגים ומתרגמי הבחינה לערבית. במכון סירבו, אבל בעקבות העתירה הגיעו הצדדים להסכמות

חומר המבחן והתוצאות יועברו לנבחן (אילוסטרציה: Helloquence מאתר Unsplash)

בית המשפט המחוזי בתל אביב הורה למכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד) להעביר שורה של מסמכים לנהג אשר נכשל במבחן כשירות לנהיגה.

הנהג (40) נפסל לתקופה של למעלה משנתיים בשנת 2011, לאחר שהורשע בנהיגה בשכרות, ובשנת 2016 נתפס נוהג ללא רישיון והורשע גם בגין עבירה זו. בשל הרשעתו, הוא נאלץ לעבור מבחני אישיות פסיכולוגיים במסגרת המרב"ד, ולאחר מכן גם שיחה "בארבע עיניים" עם פסיכולוג. בסיומן של הבחינות נקבע על ידי המרב"ד כי הנהג אינו כשיר לנהוג ואף מהווה סיכון משמעותי. נמסר לו בהתאם לנהלים, כי כמו כל אחד שנכשל בבחינה של המרב"ד – הוא יוכל בחלוף שנה להיבחן שוב.

הנהג פנה לעו"ד אמיר מסארווה, שביקש מהמכון לחשוף בפניו את הבחינות עצמן כפי שתורגמו לערבית, כולל חומר הגלם, כמו גם דרישה לחשוף תעודות ומסמכים ושל הפסיכולוגים שבדקו את העותר, לרבות פרטי המכרז שנאלצו לעבור לפני קבלתם לעבודה בשירות המרב"ד. המכון סירב לספק את המידע, ולכן עו"ד מסארווה פנה לממונה על חופש המידע. מאחר שגם שם סירבו לבקשה, עו"ד מסארווה עתר לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים. מאחר שלפי חוק חופש המידע אין חובה לחשוף את הסיבה לבקשת המידע, עו"ד מסארווה לא פירט את הסיבות לבקשת המידע.

בתשובה לעתירה השיבה המדינה באמצעות הפרקליטות, כי המידע אודות פסיכולוגים נמצא באופן גלוי באתרי האינטרנט, ולכן אין צורך להציג את תעודותיהם. לפי המדינה, באתר המרב"ד אפשר למצוא מידע על הפסיכולוגים, לרבות מספר רישיון, סוג מומחיות ותואר. בנוסף נטען כי התעודות והתארים השונים מצויים בידי הפסיכולוגים עצמם ולא בידי הרשות, ולכן פרטים אלה אינם נכללים בחוק חופש המידע. כמו כן נטען, כי על מנת להגן על תוקף המבחנים, בעלי זכויות השימוש בהם נדרשים שלא לחשוף אותם כחומרי גלם, בהתאם לקוד האתי של הפסיכולוגים.

בדיון שהתקיים לפני כשבועיים (14.7), הצדדים הגיעו להסכמה, לפיה הפרקליטות תעביר לעו"ד מסארווה את חומרי הגלם של הבחינה, כולל את בחינת העותר עצמה. כמו כן סוכם על העברת פרטים נוספים, ביניהם שמות מתרגמי הבחינה לערבית, ותיאור תפקיד הפסיכולוג המומחה בעשור הקודם ועד שנת 2011.

השופטת אביגיל כהן לא פסקה הוצאות בתיק.

עו"ד מסארווה אמר לפוסטה: "המכון סירב בתוקף ושלא בצדק להמציא לנו את נוסח הבחינה, ובעתירה מכוח חוק חופש המידע, הצלחנו, בצדק, לאחר דין ודברים, להשיג הסכמה לקבלת נוסח הבחינה. עם קבלת הבחינה ובחינת התנהלות המכון, נכלכל את צעדינו בהתאם".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות