שמונה חודשי פסילה לנהג שהתנגש ברכב אחר ועזב את זירת התאונה

שתף כתבה עם חברים

כתב האישום בטענה לעבירת הפקרה הוגש רק אחרי שנתיים, ואז התברר כי המשטרה חקרה את הזירה רק בחלוף חצי שנה מיום התאונה. כמו כן עלה ספק האם הנאשם הוא אכן זה שנהג ברכב בעת התאונה. הכשלים הללו ואחרים הובילו להסדר טיעון

סמוך לשעה שמונה בבוקר ה-6 בפברואר 2016 נהג פורסאן מחאמיד (25) מהכפר מועוויה בשדרות ההגנה בחיפה והתקרב לדרך צרפת. ברמזור בצומת עמד רכב אחר שבו נהג ד'. כאשר הרמזור התחלף לירוק, ד' החל לפנות שמאלה. מחאמיד אמנם נעצר ברמזור, אולם עוד לפני שאור ירוק הופיע ברמזור בכיוון נסיעתו, הוא החל לנסוע והתנגש ברכבו של ד'.

כתוצאה מהתאונה נגרמו לד' כאבים בצוואר, בעוד שרכבו של מחאמיד ניזוק וחלקים נפלו ממנו. למרות זאת, מחאמיד המשיך בנסיעה מבלי לעצור. לכן הוגש נגדו כתב אישום שייחס לו הפקרה – עבירה שהעונש עליה הוא עד שבע שנות מאסר – כמו גם נהיגה ללא רישיון בתוקף, נהיגה ללא ביטוח, גרימת נזק לאדם ולרכוש, ואי ציות לרמזור אדום.

סנגורו של הנאשם, עו"ד אמיר מסארווה, מצא בתיק קשיים ראייתיים ומחדלי חקירה. בין היתר, הסנגור גילה כי המשטרה חקרה את זירת התאונה רק לאחר כחצי שנה. גם כתב האישום עצמו הוגש בשיהוי ניכר – רק בחלוף שנתיים מיום התאונה. אבל הקושי הראייתי העיקרי היה זה: עו"ד מסארווה טען כי קיים ספק האם מחאמיד היה זה שנהג ברכב, וכי יתכן שאדם אחר נהג ברכב בעת התאונה הקטלנית.

הקשיים הראייתיים הללו הוצגו באמצעות עו"ד מסארווה לתביעה, והובילו להסדר טיעון שבמסגרתו הוגש כתב אישום מתוקן, אשר ייחס למחאמיד נהיגה ברמזור אדום ונהיגה בחוסר זהירות ורשלנות, בנימוק ל"אי עמידה על תוצאות התאונה", והעובדה שהנאשם עזב את הזירה מבלי שהשאיר את פרטיו. עבירה על אי עמידת תוצאות תאונה, יש לציין, גוררת בעקבותיה מתחם ענישה של 4-18 חודשי פסילה ומאסר מותנה בלבד.

עו"ד אמיר מסארווה

בדיון הטיעונים לעונש, התביעה ציינה כי הנאשם מחזיק ברישיון משנת 2012 ולחובתו 11 עבירות תעבורה קודמות, כמו גם עבירה פלילית אחת – ניסיון גניבה של מתקן תשתיות והיזק לקווי תשתית. לכן ביקשה התביעה עונש של 8-30 חודשי פסילה, לצד מאסר על תנאי.

הסנגור, מנגד, ביקש להתחשב בכך שרישיונו של הנאשם נפסל מנהלית ל-60 יום והוא ריצה את הפסילה במלואה. עו"ד מסארווה הוסיף, כי לנפגע לא נגרמו נזקים גופניים משמעותיים, וכי בעקבות הודאת הנאשם נמנעו הליכים משפטיים מסובכים.

השופטת כרמית פאר גינת מבית משפט השלום לתעבורה בחיפה קבעה כי על הנאשם יוטלו שמונה חודשי פסילה בפועל, בניכוי 60 ימי הפסילה המנהלית, 2,000 שקל קנס, מאסר על תנאי, ופסילה על תנאי.

עו"ד מסארווה מסר בתגובה: "עברנו כברת דרך משפטית, עד אשר הצלחנו להביא לתיקון כתב האישום, לקולא, באופן משמעותי, וכנגזרת מכך, גם העונש שהושת בסופו של יום, תוצאה שלא הייתה מובנת מאליה, בתחילת ההליך"

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות