גל יוסף נעצר כחשוד בהלבנת הון בפרשת פורקס בינלאומית

שתף כתבה עם חברים

ביאחב"ל חוקרים פרשת פורקס-קריפטו מסתורית, ועוקץ עשרות מיליוני דולרים ע"י שרשרת חברות בישראל וחו"ל שלפי החשד קשורות לעבריינים בכירים. איש צוות החקירה: "יש פעולות חקירה ברמה הבינלאומית ולא רק בישראל, ואי אפשר להגיד את השמות"

גל יוסף. חשד שקיבל נתח של שני מיליון שקל

חוקרי יאחב"ל להב 433 עצרו היום שני חשודים חדשים בתיק הפורקס הבינלאומי, במסגרתו בוצעו מעצרים בשבועיים האחרונים, בחשד לעקיצות בהיקף עשרות מיליוני דולרים. היום נעצרו איש השוק האפור גל יוסף, ונותן השירותים הפיננסיים (צ'יינג') אבי סולטנה מבני ברק.

מעצרם של יוסף וסולטנה בא בהמשך למעצרם של החשוד המרכזי, דימה (דמיטרי) לייכטמן מהרצליה, החשוד בהלבנת הון מעסקאות קריפטו ופורקס בינלאומיות, לפי החשד, בקשר עם עבריינים מוכרים. מלבד לייכטמן נעצרו בפרשה גם כמה משותפיו אשר שוחררו בינתיים. מעצרו של לייכטמן, העצור מזה שבועיים, הוארך עד יום ראשון הבא (29 במאי).

עסקאות פורקס בעשרות מיליוני דולרים

לפי החשד, חברות של דימה לייכטמן ואחרים, משמשות כפלטפורמה להלבנת הון מעסקי פורקס – שיווק השקעות אינטרנטיות פיקטיביות. לפי החשד הן קשורות לחברות אחרות בשליטת עבריינים ישראלים מוכרים השייכות לאותה רשת, המבצעות עקיצות פורקס מלקוחות בחו"ל, בין היתר ממוקדי שיווק בבולגריה.
בחברות הפורקס האלו מציעים ללקוחות זרים בדרך כלל להשקיע בשוק ההון ובמטבע כולל מטבע וירטואלי – קריפטו (ביטקוין ואחרים). החברות הישראליות ברשת, אלו שרשומות על שם לייכטמן ואחרים, מציגות עצמן כחברות שעוסקות רק ב"שיווק לידים" של לקוחות, או ב"פיתוח טכנולוגיות ופלטפורמות" לסליקת כספים ברשת (פינטק) ולהשקעות בשוק ההון, עבור חברות אחרות שהן אלו שבפועל מנהלות את הקשר עם המשקיעים בחו"ל, שלפי החשד משקיעים כספים ונעקצים.

מדובר בשרשרת חברות בישראל וחו"ל שפועלת חמש-שש שנים לפחות. החקירה מנוהלת מתחילתה ביאחב"ל , עקב מידע מודיעיני על קשר של החשודים בפרונט של החברות לעבריינים ישראלים בכירים, או על סחיטה של אותם עבריינים בכירים, שגובים נתחים מהכסף. ביאחב"ל עדיין לא קשרו את כל הקצוות, לכן מזה שבועים החקירה מתנהלת והמשטרה עדיין לא הוציאה שום הודעה על הנושא. יצוין כי חלק מהערפל האופף את הפרשה, מתבטא גם בכך שלפחות חלק מדיוני המעצר של לייכטמן נוהלו בדלתיים סגורות.

מהארכות מעצר של העצורים הקודמים, לייכטמן ושותפיו לפי החשד רן פלד ומייק זצר, עלה כי בין היתר הם נחקרים על הלבנת הון מעוקצים פיננסיים, והעברות כספים במיליונים לישראל, שביצעו לפי החשד בביטקוין דרך ארנקים אלקטרוניים. מעצרו של לייכטמן כאמור הוארך, פלד שוחרר היום לאחר שבועיים במעצר.

פקד ארטיום גוטניק מצוות החקירה של יאחב"ל אמר באחד הדיונים היום כי הפרשה עדיין לא נחשפה במלואה, ויש לה היקף גלובלי וגם מקומי משמעותי: "יש הרבה שמות של חשודים שנעצרו, ויש שטרם נעצרו, ויש פעולות חקירה ברמה הבינלאומית ולא רק בישראל, ואני לא יכול להגיד את השמות", אמר פקד גוטניק.
העצורים החדשים של היום, יוסף וסולטנה, חשודים שקיבלו חלק מהכספים שהתקבלו אצל לייכטמן ושותפיו בעסקאות הפליליות.

גל יוסף והעסקים הפיננסיים שלו נמצאים באופן קבוע על כוונת המשטרה. לפי אנשי יאחב"ל, הוא נעצר בעקבות התפתחות בחקירה שקושרת אותו לפי החשד לקבלת שני מיליון שקל מעסקה של דימה לייכטמן עם אדם נוסף, עסקה שהיתה לפני כשנה.
ביאחב"ל אמרו כי חומרי החקירה, עדין לא מעמידים את יוסף במרכז הפרשה, ו"סכום הכסף לגביו הוא מעורב – שני מיליון שקל – עדיין קטן יחסית לעומת היקף כל החשדות הכספיים (בעניינם של כלל המעורבים) בעוקץ הפורקס הבינלאומי.

בנוגע לאבי סולטנה, נטען כי הוא ניכה צ'קים ונתן שירות פיננסי לאדם נוסף שעשה עסקאות הלוואה עם לייכטמן, הדמות המרכזית בפרשה. ליוסף וסולטנה מיוחסות עבירות הלבנת הון, השמטת הכנסות במזיד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, וקשירת קשר להונות.

גל יוסף שומר על זכות השתיקה. סנגורו עו"ד תמיר סננס ממשרד נוי סננס שפרלינג חצרוני מסר: "כלל לא ברור טיב החשד. מרשי לא ביצע עבירה ואנו מקוים כי העניין יסתיים במהרה". שופט בית משפט השלום בראשון לציון ארז מלמד האריך את מעצרו של יוסף עד יום שני 30 במאי.
אבי סולטנה טוען כי הוא שורבב לפרשה, וכי צ'קים שהציגה לו המשטרה ממהלך עסקיו עם אחד המעורבים שהיה בקשר עם לייכטמן, כלל לא נוכו במשרד שלו. מעצרו של סולטנה הוארך היום ביממה בלבד, וסנגורו עו"ד שי נודל מסר: "כולי תקוה שהיחידה תמלא אחר מצוות בית המשפט ומחר ישתחרר".
עדכון: סולטנה שוחרר בתחנה.
עו"ד אורי גולדמן המלווה את סולטנה ביעוץ שוטף בענייני ציות מסר: "למיטב ידיעתי הוא ממלא את חובותיו כנש"פ חוקי על פי הדין".

היום שוחרר לאחר שבועיים במעצר רן פלד, שהוגדר מנהל בכיר בחברה של לייכטמן, שלפי המשטרה "מגלגלת עשרות מיליוני שקלים בחודש" ועומדת במוקד. פלד נחקר על העברות כספים וקריפטו במיליונים. סנגורו הוא עו"ד שחר חצרוני. פלד שוחרר בהסכמה למעצר בית של 15 ימים בהפקדת ערבות של 200 אלף שקל במזומן.

בשבוע שעבר שוחרר לאחר שמונה ימי מעצר חשוד אחר, מייק זצר, שלו יש חברת פינטק (טכנולוגיה פיננסית) אחרת בהרצליה. סנגורו של זצר, עו"ד רונן רוזנבלום אמר כי זצר אינו עובד עם לייכטמן כבר ארבע שנים, וכי החברה הנוכחית שלו אינה קשורה לעבירות הנחקרות.

דימה לייכטמן מיוצג על ידי עו"ד יובל זמר. ללייכטמן הוקפא במסגרת החקירה רכוש הכולל דירות, רכבי יוקרה ריינג' רובר וטסלה וחשבונות בנק.

עדכון 29 מאי: גל יוסף, כמו גם דימה לייכטמן שוחררו.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות