מתי כדאי להתייעץ עם עורך דין צבאי

שתף כתבה עם חברים

עורכי הדין קורדונר

העולם הצבאי המשפטי הוא עולם ייחודי הטומן בתוכו הרבה מאוד פרטים המוכרים בעיקר למי שנמצא בשירות צבאי לאורך שנים רבות, חי ונושם צבא. מערכת החוקים הצבאית בנויה מהוראות, נהלים, פקודות מטכ"ל, החוק הישראלי וחוק השיפוט הצבאי התשט"ו-1955.

מועמדים לשירות בטחון שמעו רבות על הצבא, אך עד שהם לא מתגייסים וחווים את הצבא "על בשרם" לא ברורה להם ההתמודדות, והשלכות מעשיהם, שיכולות אף להיות בעלות היבטים פליליים.

ההסתגלות לנורמות הצבאיות ולדפוסי ההתנהגות, אינה קלה עבור המתגייסים החדשים וגם עבור אלו הוותיקים יותר ולכן הרבה מהצעירים נתקלים בקשיים, מבצעים עבירות ומעשים שונים שאינם מקובלים במסגרת הצבאית, דבר הגורר לעתים משפטים, הגשת כתבי אישום ועונשים ברמות חומרה שונות.

עבירות צבאיות

חקירת מצ"ח – כשמדובר בעבירות שבוצעו על ידי חיילים וחומרתן מקבילה לעבירות פליליות באזרחות, תיפתח חקירת מצ"ח [משטרה צבאית חוקרת] ולחיילים הצעירים די קשה להתמודד איתה. מדובר בסיטואציה קשה ולוחצת, ובמקרים כאלה מומלץ לבקש כבר בשלב הראשון את הזכות להתייעץ עם עורך דין מיומן שעיקר עיסוקו המשפטי הוא בתחום הצבאי והוא מכיר אותו על בוריו, מכל היבטיו ועל כל תקדימיו, על מנת לסייע לחייל לעבור את החקירה בצורה מיטבית, עם מינימום לחץ ומינימום נזקים עתידיים.

עריקים – העבירה השכיחה ביותר הנדונה בבתי הדין הצבאיים היא עבירת היעדר מן השירות: עריקות, השתמטות, עריקות בקו"ם ועריקות משירות סדיר. בגין היעדרות מהשירות ניתנים עונשי כליאה  הנגזרים מתקופת ההיעדרות ונסיבות המקרה. במקרים רבים חיילים מבצעים צעדים פזיזים ונעלמים מהיחידה ורק לאחר פרק זמן מסוים הם מתחילים לחשוב על פתרונות לבעיה בגינה ברחו. בכל מקרה כזה מומלץ להתייעץ עם עורך דין צבאי שיציג בפני כל חייל כמה אופציות לפתרון המצב אליו נקלע, כאשר קיימות אפשרויות הכוללות טיפול כבר במהלך העריקות ולא רק במהלך כליאה. בהתאם לרצון החייל ונסיבות המקרה ניתן לבקש לחזור לשירות בתנאים מקלים או לחילופין בקשה לפטור משירות מסיבות רפואיות, נפשיות ועוד.

תיקי מצ"ח – כשמדובר בחייל שנתפס על עבירות של גניבת רכוש, תחום השימוש סמים, הסחר בסמים, אלימות או עבירות מין, חייבים באופן מידי להתייעץ עם עו"ד צבאי כיוון שמדובר בנושאים סבוכים הכוללים גם פתיחת תיק פלילי הגורר רישום פלילי להמשך חיי החייל. במקרים כאלו כל צעד של החייל הוא אקוטי ולעתים יכול להיגרם נזק בלתי הפיך עקב פעולה שבוצעה ללא חשיבה מעמיקה. לכן ההמלצה החד משמעית היא לממש את הזכות לליווי משפטי, להמתין לעורך דין צבאי שילווה את החייל ויעביר לו את ההנחיות המתאימות. כל מקרה נבדק לגופו, אך עורך דין מנוסה יעשה כל שניתן כדי לבטל את כתב האישום ולהפוך אותו מתיק פלילי לדין משמעתי, להגיע להסכמה לגבי עונש מופחת או להפחית השלכות ר"פ [ר"פ מופחת].

ליווי משפטי בנקודות שונות הקשורות לשירות הצבאי

לפי אתר Yourlaw, קיימים כמה מהלכים מנהליים קדם צבאיים ובמהלך השירות שכדי לבצע אותם מומלץ להסתייע בייעוץ ובליווי של עו"ד צבאי כדי שימליץ על הטקטיקה הנכונה לביצוע המהלכים הללו בהצלחה.

לדוגמה, מועמד לשרות צבאי המעוניין לקבל פטור משירות צבאי מסיבות שונות, עורך הדין הצבאי יגיש בקשה מנומקת, מגובה במסמכים הרלוונטיים, המנמקת את הטעמים הנפשיים, הרפואיים, האישיים או המשפחתיים המצדיקים את פיטורי החייל משירות. קיימת אפשרות לקבלת פטור משירות אצל גורמי בריאות הנפש [קב"ן], וועדות התאמה, גחל"ת, וועדות מקא"מ ועוד.

במקרה של ערעור על פרופיל רפואי קיימת זכות ליווי וייצוג ע"י עו"ד בוועדה עליונה. עורך דין צבאי מנוסה ידע כיצד להביא את נתוניו של החייל ובקשותיו השונות בפני רשויות הצבא על מנת להגיע לפתרון לפני גיוס או במהלך השירות, בטרם הסתבכות החייל. ערעור על פרופיל יכול להיות לצורך בקשת פטור משירות בפרופיל 21 או העלאת פרופיל מ-21 לפרופיל כשירות לגיוס, לצורך גיוס לצה"ל.

רק עורך דין מנוסה מודע לאופן הרצוי שבו יש לפנות לגורמים הצבאיים, על מנת להגיע לתוצאה מיטבית.

תביעות נגד משרד הביטחון

במהלך שנות השירות הן כאנשי צבא, כאזרחים או כאנשי מילואים, עלולות להיגרם פציעות היוצרות שינויים מהותיים במצבם הרפואי של אנשים רבים. כל עוד מדובר בפציעה שנגרמה במהלך השירות הצבאי ועקב השירות הצבאי, יש להגיש תביעה נגד משרד הבטחון כדי למצות את זכויות החייל הנפגש. לצורך כך מומלץ להתייעץ עם עורכי דין צבאיים שינתבו עבורם את המסלול הנכון, להגעה באופן הנכון לוועדות הרפואיות. המטרה היא ראשית, הכרה כנכה צה"ל ובהמשך קביעת אחוזי הנכות ההוגנים על פי המקרה כך שיתקבל פיצוי חד פעמי ו/או קצבאות חודשיות ראויות לאור הנזק שנגרם במהלך השירות עבור המדינה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות