ראש הלשכה במפגש עם המפכ"ל: "אנחנו ממלכתיים, ואוהבים את המשטרה"

שתף כתבה עם חברים

במפגש שיזם עו"ד פיני פישלר הבטיח המפכ"ל שבתאי למסד לשכת קשר לעורכי דין באגף החקירות והמודיעין * המפכ"ל ציין את פגיעת אכיפת הקורונה בתדמית המשטרה והעלה על נס את הטכנולוגיות החדשות שירסקו את ארגוני הפשע בחברה הערבית * עו"ד עדי כרמלי ביקש לבטל את לשכות הסנגוריה הציבורית בתחנות המשטרה

"משטרת ישראל גוף חיוני וחשוב". מימין: עו"ד אבי חימי, המפכ"ל יעקב שבתאי, עו"ד עדי כרמלי, תנ"צ דדו זמיר ועו"ד רומי קנבל

מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי וארבעה קצינים בכירים מפיקוד המשטרה הגיעו למפגש ראשון עם בכירי לשכת עורכי הדין (23 ביוני).

את המפגש יזם ראש פורום משטרה בלשכה, עו"ד פיני פישלר הבלתי נלאה, אחד המבקרים המובהקים של צמרת המשטרה מאז סיים את שירותו כקצין ביחידה הארצית לחקירות הונאה. המפכ"ל שבתאי סיפר, שעם כניסתו לתפקיד גם הוא "חטף" מפישלר האיום, אז במקום להתנצח איתו הוא פשוט הזמין אותו לפגישה שבה הקשיב לביקורת שלו. המפכ"ל תיאר איך הפגישה ההיא הובילה לסדרת פגישות בינהם כאשר הוא, המפכ"ל, מדווח לו על שיפור הליקויים עליהם הצביע פישלר, ומאז החל "רומן" ביחסים בינהם, מה שהוביל למפגש הזה עם עורכי הדין באולם הכנסים של הלשכה.
"המפכ"ל הזה שמציגים אותו עם סכין בין השיניים, יש לו לב זהב ואוזניים קשובות לביקורת", סיכם פישלר את הסצינה. "הוא ספג ממני ביקורת והיה צמא לתקן ומאז שהוא נכנס לתפקידו אני מרגיש רוח שונה".

את המפגש פתח יושב ראש הלשכה, עו"ד אבי חימי, בהצהרות חד משמעיות, "בשנים האחרונות התפתחה במדינה תרבות של פגיעה בכל הסמלים והגופים הציבוריים, הפכנו לעם נרגן, אז אני רוצה לומר, אנחנו ממלכתיים!!! לשכת עורכי הדין תחת הנהגתי מאמינה כי משטרת ישראל היא גוף חיוני וחשוב, שוטרים בעשרות זירות שטח עושים את מיטב יכולתם 24/7, כדי שאנחנו כאן בתל אביב ושאר ערי הארץ נחיה בבטחה, וזה לא מובן מאליו, אז אני גם רוצה להגיד לכם – אנחנו אוהבים אותכם".

חימי זכה למחיאות כפיים סוערות מעורכי הדין בקהל, והמשיך, "קברניטי המדינה חייבים להבין שהמשטרה חייבת לקבל משאבים, כי משטרה ללא משאבים לא יכולה להיות משטרה טובה.. את המסר הזה צריך להעביר לקברניטי המדינה, שהצורך לחזק את משטרת ישראל הוא צורך קיומי".
בהמשך לכך פנה חימי למפכ"ל ותיאר את הבעייתיות של הקשר בין עורכי הדין הפליליים בעיקר לבין המשטרה. "עורכי דין פונים למשטרה והרבה מדי פעמים לא מקבלים מענה הולם, ואף מוצאים את עצמם מותקפים, זה חייב להשתנות, עורכי הדין הם חלק אינטגרלי ממערכת אכיפת החוק וככאלה הם צריכים להיות מוגנים".

עו"ד חימי מיקד את הנושא, "אנחנו מבקשים למנות איש קשר במטה הארצי שיסייע לעורכי הדין לסייע לדמוקרטיה, כי עורכי הדין הם חלק אינטגרלי".
המפכ"ל בחצי רצינות חצי ציניות הגיב, "ברכות לסגן ראש אח"מ יואב תלם (שהיה באולם) על התפקיד החדש", וקטף מחיאות כפיים משלו.

עו"ד עדי כרמלי, יו"ר הפורום הפלילי בלשכה, לקח את הנושא הזה צעד אחד קדימה, כאשר יצא נגד הנוהל החדש שמתמסד בתחנות המשטרה, "יש תופעות ותחלואים שצריך לטפל בהם באופן יסודי בהקדם האפשרי, למשל, הפעלת סניפים של הסניגוריה הציבורית בתוך תחנות משטרה. לחוקרים נוח יותר להזעיק כונן של הסניגוריה הציבורית, כי הם רוצים לחסוך בזמן, אבל ההליך הזה גם עולה כסף רב לציבור וגם פוגע בעורכי הדין הפרטיים".

"למפכ"ל יש לב זהב ואוזניים קשובות לביקורת". עו"ד פיני פישלר נואם (כל הצילומים כדיה לוי, באדיבות לשכת עורכי הדין)

במפגש נטלו חלק קציני משטרה בכירים שיש להם מגע יומיומי עם הדרישות של עורכי הדין. היועץ המשפטי של המשטרה, תנ"צ אליעזר כהנא, ראש מערך התביעות תנ"צ דדו זמיר, סגן ראש אח"מ תנ"צ יואב תלם וראש מפנ"א סנ"צ לימור שאזו.
בקהל, היו שלל עורכי דין, למשל עוה"ד האגדי שמעון מזרחי ממכבי תל אביב, עו"ד רצון פרץ קצין משטרה בכיר לשעבר ופרשן ביקורתי במיוחד בערוץ 14 בעיקר, עו"ד משה אלון עוד קצין משטרה לשעבר שמתמחה בייצוג שוטרים, יו"ר מחוז מרכז עו"ד רומי קנבל בחליפה תכולה קייצית ומחמיאה, עו"ד אדיר בן לולו, סגן ראש הלשכה ויו"ר הפורום הפלילי הארצי במשותף בחליפה אופנתית כהרגלו, עו"ד אסף אבולעפיה שדרש לשפר את היחס של השוטרים לאזרחים בשטח, עו"ד סתו הלפרין שמרבה להשתתף בכנסים ומקפידה לטפח את הקריירה שלה, עו"ד ירון דוד פליליסט ומוזיקאי, ממתנגדי אכיפת כללי הקורונה, עו"ד אבי עמירם אחד מוותיקי עורכי הדין המקצוענים בלשכה. עוד נצפו בקהל, שני עוזרי המפכ"ל רועי ולדמן וברוך הוניג שישבו בשני הצדדים של האולם וסקרו את הכנס, ולדמן, בנו של תנ"צ בדימוס משה ולדמן ישב ליד אימו, שהגיעה במיוחד כדי להספיק לחבק את בנה שמטפח קריירה משלו.

המפכ"ל נתן למשתתפים סקירה ארוכה על מטלות המשטרה ואתגריה מאז כניסתו לתפקיד, בין היתר הוא ציין את החוליים של משטרה עם ממלא מקום, מה שהיה לפניו, וסיפר על האולטימטום שהציב – "או מינוי קבע או שאני שם את המפתחות".
לגבי תדמית המשטרה: "בתוך הבית ומחוצה לו, היינו במקומות נמוכים. משטרת ישראל הפכה לשק חבטות של אזרחים ושל גורמים אחרים. הטיפול במגיפת קורונה ריסק את התדמית החברתית שלנו, זה יצר הרבה אנטגוניזם כלפינו".
על החברה הערבית: "בשומר חומות היה קושי גדול בתחילת האירועים, אבל תוך ארבעה ימים חיסלנו את האינתיפאדה, ללא הרוגים כמעט, עם 2000 עצורים ו-600 כתבי אישום. מאורעות אוקטובר 2000 היו דגל אדום שלמדנו ממנו".
על הפשיעה בחברה הערבית: "האלימות משתוללת ואני מודה, עדיין אין אכיפת משטרה בהיקפים שהיינו רוצים. עד עכשיו תמיד היינו סוג של כבאית, כשהגעתי עשיתי כמה דברים במיידית, למשל זמני הגעה של הניידות, פרויקט מסלול בטוח שמתחיל להשבית את ארגוני הפשיעה בחברה הערבית, הצלחנו להכניס לכלא את ראשי הארגונים של חרירי וג'רושי, הם עדיין מפעילים אנשים מבית הסוהר, אבל אנחנו על זה, קיבלנו 1000 תקנים חדשים רק לנושא הזה".

חימי, עו"ד שמעון מזרחי ושבתאי

תחום אחר שהמפכ"ל ציין הוא שיפור מערך הטכנולוגיות כמו מערכת עין הנץ ואחרות, "המערכות המתקדמות הביאו לכ-50 סיכולים של חיסולים בין משפחות הפשע, אנחנו יודעים היום על 270 סכסוכים מדממים בעולם הפשע בישראל. אנחנו הולכים בתחום הזה גם לכיוון של בינה מלאכותית, פיתחנו מודל מניעתי ומודל חשיפתי של סכסוכים, ועברנו למודל של דיגיטליות בהכשרות שוטרים".

את סיום דבריו הקדיש המפכ"ל לקשיים של השוטרים: "עם משכורות שיש היום קשה להחזיק כוח אדם איכותי, 7200 שקל בחודש לאלפי שוטרים בתחילת הדרך שהם חוד החנית של המאבק באירועי הטרור, מחסומים והפגנות. לא מספיק שאין מספיק שוטרים גם חלק גדול מהשוטרים הטובים עוזבים אותנו".

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות