העונש לזייפן מסמכים מהדרום שמכר רכבים משופצים במצגי שווא

שתף כתבה עם חברים

תושב שדרות הואשם שרימה חברות ביטוח, רכש רכבים עם נזקים כבדים, שיפץ אותם ומכר אותם בשוק החופשי לאחר שהציג אותם כתקניים לחלוטין. סניגוריו נגד העונש שנגזר עליו: "נגיש ערעור על הכרעת הדין"

אילוסטרציה: (@welcomia מאתר freepik)

ליאון אריה אייל (57) משדרות, הואשם שהפעיל מגרש למסחר במכוניות, זייף מסמכים והשתמש בהם תוך שהוא מציג מצגי שווא בפני חברות ביטוח וגורמים אחרים על מנת לקבל את הבעלות ברכבים שרכש מהם לצורך שיקום. לאחר מכן, הוא נאשם שמכר אותם לרוכשי רכבים תוך מצגי שווא למרות שאיבדו נתח משמעותי משוויים.

מדובר ברכבים שעברו תאונה ואומדן הנזק בהם נאמד במרבית המקרים בין 40 ל-59 אחוז משווי הרכב (הוגדרו על ידי חברות הביטוח כ"אובדן להלכה"), אשר חברות הביטוח העדיפו מסיבה כלכלית לרכוש את הרכבים מבעליהם במקום לתקנם. הנאשם אייל, יחד עם החברה שהפעיל – "יהב סחר והשקעות", הורשעו במיוחס להם.

במהלך דיון הטיעונים לעונש, טענה התביעה כי יש לקבוע מתחם עונש הולם נפרד לכל אחד מהאירועים, וזאת בהתאם לניזוקים השונים, להתנהלות הקונקרטית בכל אירוע ולערכים השונים שנפגעו בכל אירוע. התביעה טענה כי יש לראות ב-62 עבירות המרמה ו-11 עבירות הזיוף בנפרד, כמו גם להפריד את השימוש במסמכים מזויפים מול חברות הביטוח והגורמים המאשרים לצורך קבלת הבעלות ברכבים. לשיטת התביעה, יש לקבוע מתחם עונש הולם שנע בין ארבע לשש שנות מאסר.

את אייל ייצגו עו"ד שני פרג'ון ועו"ד עוזי נקש, שטענו כי כלל האישומים והעבירות שיוחסו לו מהווים חלק מתוכנית עבריינית אחת, המגבשים "אירוע" פלילי אחד וכנגזר מכך יש מקום לקבוע מתחם עונש הולם אחד. הסניגורים טענו כי מתחם העונש ההולם נע בין מאסר לריצוי בעבודות שירות ל-18 חודשי מאסר בלבד.

עו"ד שני פרג'ון

כמו כן, טענו הסניגורים לקיומה של אכיפה בררנית ולהפליית הנאשם, זאת לאחר שבעת שהייתו במעצר, נדקר קשות על ידי אדם עמו שהה בתא, אדם שנגדו לבסוף לא הוגש כתב אישום. עוד טענו הסניגורים כי יש לתת את הדעת גם לניגוד העניינים שבין היחידה החוקרת "אתגר" לבין ה"קורבנות" (חברות הביטוח) הנוטלות חלק במימון עבודתה של יחידת "אתגר".

באשר לרכבים שתוקנו במוסכים מורשים, והמרמה ביחס אליהם באה לידי ביטוי בהגשת חשבוניות מזויפות, הצביעו הסניגורים על עובדה כי אלו תוקנו כאמור במוסך מורשה, וכי החלפים ואיכות תיקון הרכבים לא נפגעה באופן משמעותי.

"כלל המעשים מתגבשים לכדי תוכנית עבריינית אחת"
השופט יובל ליבדרו מבית המשפט המחוזי בבאר שבע, אמר בעת גזר הדין: "סבורני כי יש לראות את כלל מעשיהם של נאשמים (ליאון אריה אייל- ויהב סחר והשקעות) ככאלה המגבשים "אירוע" פלילי אחד מתמשך ומתגלגל הקשור לתוכנית עבריינית אחת שמטרתה קבלת רישיון הרכבים שהוכרזו כאובדן להלכה ומכירתם, תוך ניסיון למקסם רווחים…כנגזר מכך סבורני שיש לקבוע מתחם עונש הולם אחד".

השופט יובל ליבדרו

עוד אמר השופט כי "הנאשמים פעלו על-פי פרקטיקה פסולה לקבל את רישיונות הרכבים שרכשו מחברות הביטוח תוך יצירת מצגי שווא שעמדו בתנאים המקדמיים לכך.. בשלב הראשון נאשם 1 (ליאון אריה אייל) תיקן את הרכבים במוסך מורשה כנדרש בחוק אך עשה שימוש חוזר בחשבוניות מס מקוריות של ספקים וזייף חשבוניות באופן שאלו נראו לגיטימיות ולימדו על רכישת חלפים כדין. בשלב השני ובמטרה למקסם רווחים, נאשם 1 כבר פתח מוסך פיראטי ותיקן בו את הרכבים תוך שהוא משתמש באישורי מוסך מורשה של מי שהיה נאשם 3 (אברהם שי) בתיק כאילו הרכבים תוקנו במוסכו המורשה על-ידי בעל המוסך המורשה".

בעקבות כך החליט השופט לגזור על הנאשם 30 חודשי מאסר, קנס בגובה של 10 אלף שקלים, כאשר מחצית מכלל הכספים התפוסים ישמשו לצורך פיצויי הנפגעים.
ראוי לציין כי הנאשם השלישי אברהם שי, בעל עסק בשם "שי המחלץ", היה המוסך המורשה שלכאורה בו תוקנו הרכבים במצגי שווא. למרות זאת – הוא זוכה מאשמה.
עו"ד שני פרג'ון ועו"ד עוזי נקש: "בכוונתנו להגיש ערעור על הכרעת הדין של בית המשפט המחוזי, שכן כפי שעלה לאורך כל המשפט כלל הגופים המעורבים ידעו על התנהלותו של מרשינו ולפיכך לא ברור הכיצד זה עבר עבירה של קבלת דבר במרמה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות