התגובות על הרשעת סנ"צ ניסו גואטה והביקורת על מפקדי המחוז

שתף כתבה עם חברים

הקצין הורשע בתקיפת מפגינים בבלפור. סנגורו, עו"ד כרמלי: "הסמכות לפיזור מפגינים בכוח נפרדת מסמכות המעצר". פרקליטו של המתלונן, עו"ד חקלאי: "הרשעת הקצין – ביטוי לשוויון בפני החוק"

גואטה במרכז, כשלפניו – עו"ד כרמלי שייצג אותו (צילום: מוטי קמחי)

נשיאת בית משפט השלום בראשון לציון, השופטת עינת רון, הרשיעה את סגן ניצב ניסו גואטה, קצין אג"מ מרחב ציון במחוז ירושלים, בתקיפת מפגין וצלם בהפגנות בלפור (23 יוני).
סגן ניצב גואטה היה בראש הכוח המשטרתי הפעיל, באחד הערבים הסוערים ביותר של המחאות, באוגוסט 2020 נגד ראש הממשלה נתניהו. כאלף מפגינים צעדו מגשר המיתרים בכניסה לעיר לכיוון רחוב בלפור. המשטרה הכריזה על התהלוכה כבלתי חוקית. בשלב מסוים הכוח חסם את התקדמות המפגינים, תוך שימוש בפרשים וסוסי משטרה.

video
תיעוד התקיפה בהפגנה בבלפור

האווירה התלהטה. בקטע המתועד בסרטון נראה אחד המפגינים (בחולצה כחולה), אביחי גרין, מתקרב לסנ"צ גואטה. לדבריו הוא ביקש מהקצין להרחיק את הסוסים, שהתקרבו באופן מסוכן ופגעו בחברותיו. סנ"צ גואטה אמר כי גרין נצמד אליו באופן פיזי מאיים. גרין נראה בסרטון קרוב לקצין, והסביר כי הוא התקרב לאוזנו בגלל הרעש במקום. הקצין נראה הודף את גרין בחוזקה, בפניו. זו התקיפה הראשונה בה הורשע הקצין.

באותו רגע בו נראה סנ"צ גואטה דוחף את גרין, מפגין אחר מתערב ושולח יד אל פניו של הקצין ואל המסכה על פניו, ומיד בורח (מדובר בתנועה מהירה, שקשה להבחין בה בצפייה ראשונה). גואטה מגיב מיד, מסתער על אותו מפגין שתקף וברח לאחור, ומפיל אותו אל הרצפה. דוקא הארוע הזה לא נכנס לכתב האישום, למרות התגובה האגרסיבית, משום שהמפגין נראה תוקף ראשון את הקצין.

סנ"צ גואטה בבית המשפט (צלם: מוטי קמחי)

בשלב הבא (שלא נראה בוידאו שכאן), הגיע צלם-דוקומנטריסט בשם ינון גורביץ, לצלם מעצר של מפגין נוסף. גואטה טען כי הצלם נכנס בינו לבין שוטרים שביצעו את המעצר, והפריע. גם הצלם קיבל "דחיפה" בפניו ומשקפיו נשברו.
השופטת רון דחתה את טענת ההגנה כי הקצין הבכיר הפעיל כוח סביר בנסיבות המהומה ופיזור ההפגנה שהוכרזה בלתי חוקית, ועל רקע החיכוכים והעימותים הרבים שהיו בין המפגינים לשוטרים. השופטת רון ציינה כי אכן היתה הפגנה סוערת, אך המפגין גרין לא נעצר ולא עוכב, לא ברגע בו נדחף על ידי הקצין וגם לא בהמשך ההפגנה, מה שאומר לשיטתה כי לא היתה הצדקה להפעיל כלפיו כוח ברמה שהופעל על ידי סנ"צ גואטה, ומדובר בעבירה של תקיפה. קביעה דומה ניתנה גם בנוגע לארוע השני, של תקיפת הצלם – בנוגע אליו השופטת דחתה טענה כי הוא הפריע לעבודת השוטרים אשר ביצעו מעצר.

שני מפקדיו של סנ"צ גואטה, מפקד מחוז ירושלים לשעבר דורון ידיד ומפקד המרחב לשעבר תנ"צ עופר שומר, העידו מטעם ההגנה ואמרו כי הם אלו שהנחו לפזר את התהלוכה ולהרחיק את המפגינים – באמצעות שימוש בכח. השופטת רון פקפקה בעדותם ומתחו עליהם ביקורת: "כל השוטרים אשר העידו בבית המשפט לא מסרו דבר אודות הנחייה או תדריך כזה", כתבה  השופטת.

התובעת ממח"ש, עו"ד שקד דהן (צילום: מוטי קמחי)

"נשאלת השאלה, מדוע לא מצאו ניצב ידיד ותנ"צ שומר את ההזדמנות הנאותה להביא בפני גורמי החקירה (במח"ש) את עמדתם כי הנאשם למעשה פעל על פי הנחייתם, אלא הניחו לחקירה להתמשך ולהבשיל לכדי הגשת כתב אישום?". השופטת ציינה דברים שאמר ניצב ידיד גם כמה ימים לאחר ההפגנה, בכנסת, אז הוא טען כי המשטרה עשתה כל מאמץ "להכיל את ההפגנות" ולהימנע משימוש בכח.

"אפילו כשמדובר בהפגנה בלתי חוקית, לא קמה עילה של שימוש בכח. הסמכות לפיזור בכח היא לגבי מפגינים היוצרים התפרעות ומסרבים להתפנות", כתבה השופטת. "שני המתלוננים אינם באים בהגדרות אלה ולא נעשה כל ניסיון לעכבם או לעצרם בזירת האירוע… אכן נתגלו גם מקרים של אלימות מילולית ופיזית שהופעלה כלפי שוטרים על ידי יחידים מסוימים (אחרים)".

עו"ד עדי כרמלי שייצג את הקצין הבכיר יחד עם עו"ד ארז אלוש ממשרדו, סבור כי בהכרעת הדין יש טעויות משפטיות וטעויות של הבנת המאטריה. "אנחנו לא נמצאים בעולם של שימוש בכוח כסמכות נלווית למעצר – אלא בנושא של שימוש בכוח לפיזור הפגנה בלתי חוקית", אומר עו"ד כרמלי. "כאשר הכרעת הדין אומרת שהפגנה בלתי חוקית לא מקנה סמכות לפיזור בכוח, זו אמירה שלא עולה בקנה אחד עם הדין ופקודות המשטרה.

"השופטת לכל אורך הכרעת הדין אומרת כך: 'לא עצרו את המפגין – אז מדוע השתמשו נגדו בכוח?'… מי שחי בשטח יודע – כשיש מאות מפגינים שמתקהלים באופן בלתי חוקי, מפזרים אותם בכח, בפרשים ובזרנוקי מים, לא עוצרים את כולם. רק מכוח היות ההפגנה בלתי חוקית, אפשר להשתמש בכוח סביר כדי לפזר – לא כדי לעצור אותם". עו"ד כרמלי סבור שהכוח היה מידתי, משום שהדחיפות לא גרמו חבלה. גם השופטת כתבה: "אכן אין המדובר באלימות בוטה ולא נגרם נזק למתלוננים", עם זאת הצביעה על כך ששני המפגינים לא היו אמורים "להיענש" על פרובוקציות או אלימות של מפגינים אחרים.

מהצד השני: "תחושה של צדק מאוחר"
עו"ד דניאל חקלאי הוא פרקליטו של אביחי גרין, המתלונן הראשון. גרין, כבן 30 נחשב בוודאי כאזרח נורמטיבי: הוא קצין צה"ל בדרגת סרן במילואים.  כאזרח מעורב, הוא השתתף בהפגנות רבות.
"יש תחושה של צדק מאוחר", אומר עו"ד חקלאי. "הנה, קצין בכיר שתקף אזרח, עומד לדין ומורשע. יש כאן ביטוי חשוב לעקרון השוויון בפני החוק". הגיבוי שנתנו מפקד המחוז ומפקד המרחב לסנ"צ גואטה, והעובדה שהמשטרה השאירה אותו בתפקיד, גם לאחר האירוע, מבלי להשעות אותו, מקוממת את עו"ד חקלאי. לדידו הצילומים ברורים וחד משמעיים.

"בסופו של דבר, אנחנו רוצים להאמין שקציני משטרת ישראל מגיעים להפגנות האלה, כשמצד אחד הם נחושים ודרוכים למנוע הפרות סדר, התפרעויות, חסימת כבישים, או אלימות. מצד שני אנחנו רוצים להאמין שהם מגיעים לשם, כשהם מבינים שהתפקיד שלהם הוא לאפשר את חופש הביטוי, חירות ההפגנה, ולנהוג באופן ראוי באנשים נורמטיביים, שומרי חוק", אומר עו"ד חקלאי.
"בטוח שמחוז ירושלים הוא לא מחוז קל מבחינת הפגנות", הוא מוסיף, ומוכן אף להניח כי הקצין נשחק עקב ריבוי הפגנות, ואפילו שהיו מפגינים שהתגרו בו. עם זאת, לדבריו מעדויות לקוחותיו, הקצין נהג באגרסיביות  במקרים נוספים. "המינימום המצופה מהמשטרה היה לומר: אנחנו מגבים את הקצין בשעתו הקשה. יחד עם זה, עד לסיום המשפט אין מנוס שלא ימשיך להיות מפקד הכוח המטפל בהפגנות".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות