בג"צ: מח"ש תעביר חומרים למתלונן על התקיפה בסופר יודה

שתף כתבה עם חברים

המחלקה סירבה לאפשר עיון בתיק נגד השוטרים שהיכו עובד ערבי וסירבה לפרט עילת סגירה בתיק שעבר לדין משמעתי,  אבל בהמלצת בג"צ חזרה בה מהסירוב

המהומה בסופר יודה

בג"צ קיבל את עתירת "הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל" נגד מח"ש, עקב סירוב המחלקה לנמק את סגירת התיק הפלילי נגד שוטרים שהיכו עובד ערבי במרכול "סופר יודה" בתל אביב והסירוב לאפשר עיון בחומרי החקירה לצורך הגשת ערר.

במאי 2016 הותקף עובד המרכול, מיסם אבו אלקיעאן (19) מח'ורה שבנגב, על ידי קבוצת שוטרי מג"ב, חלקם בלבוש אזרחי. לטענת השוטרים, אבו אלקיעאן עורר חשד, כאשר שוחח בטלפון מחוץ לבית העסק ברחוב אבן גבירול, בערבית, וסירב להזדהות. השוטרים על אזרחי הזמינו תגבורת במדים, ובינתיים נוצרה התקהלות  המורכבת משוטרים, עובדי הסופר ועוברי אורח. השוטרים הפעילו כוח רב לשם מעצרו של אבו אלקיעאן, לטענתם משום שנתקלו בתגובה אגרסיבית וכוח נגדי. נגד אבו אלקיעאן הוגשה תלונה על תקיפת שוטרים אך התיק נגדו נסגר מחוסר אשמה. מנגד, גם החקירה הפלילית נגד כחמישה שוטרים נסגרה, אך הוחלט על העמדה לדין משמעתי של שוטר אחד ובחינה פיקודית בלבד בעניינם של האחרים.

מיסם אבו אלקיען (צילום: הטלוויזיה החברתית)

הוועד הציבורי נגד עינויים המייצג את אבו אלקיעאן ביקש לקבל ממח"ש את עילת סגירת התיק הפלילי נגד השוטרים ואת חומרי החקירה. מח"ש סירבה, בטענה כי מתן אפשרות העיון בחומר יזהם את ההליך המשמעתי ואת עדותו של אבו אלקיעאן, אם תידרש. במהלך הדיון בעתירה, בג"צ "המליץ" למח"ש לחזור בה מהסירוב.

לדברי עו"ד נועה לוי מהוועד נגד עינויים, למח"ש יש מדיניות חדשה, לפיה כאשר מחליטים על העברת תיק לטיפול משמעתי – מח"ש פטורה כביכול מפירוט עילה ונימוקי סגירת התיק במישור הפלילי (בטיעון כי התיק בכללותו לא נסגר) ומהעברת חומרי חקירה למתלונן. בנוסף, המגמה לדברי עו"ד לוי היא של העברת יותר ויותר תיקי הפעלת כוח ואלימות משטרתית לטיפול משמעתי בתוך המשטרה, בהליך שההרתעה בו פחותה ולנפגע העבירה לכאורה אין בו זכויות.

"כאשר מח"ש מחליטה שאין צורך לנמק את החלטתה ואין צורך להעביר חומר, נסגרת למתלונן הדרך לערער על ההחלטה", אומרת עו"ד לוי. "פנינו לבג"צ כדי שמח"ש תכיר בכך שהעברת התיק לדין משמעתי, היא סגירתו במישור הפלילי וכל זכויות קורבן העבירה תקפות: לקבל הנמקה מלאה, לקבל את עילת הסגירה ואת חומרי החקירה. לשמחתנו, בג"צ תמך בכך שעמדת מח"ש בלתי חוקית".

עו"ד נועה לוי

"בתיק נאספו סרטוני אבטחה משלוש מצלמות", אומרת עו"ד לוי. "בתקשורת התפרסמה חצי דקה ממצלמה מזווית אחת, וכל שאר החומר נשאר בידיים שלהם. כדי לערער ולטעון כי תקיפה כה חמורה צריכה להתברר בבית משפט פלילי, צריך לראות את כל סרטוני האבטחה".

מח"ש הסכימה למסור לבאי הכוח של אבו אלקיעאן רק פראפרזות – תיאור של הראיות – ולא את הראיות עצמן, מחשש שמסירתן תפגע בהליך המשמעתי והמתלונן ייחשף אליהן בטרם עת. השופט עוזי פוגלמן הציע שבחומרים יעיינו רק עורכי הדין של אבו אלקיעאן: "אפשר לקחת את הסיכון הזה". גם הבקשה לפירוט עילת הסגירה התקבלה.

עוד לפני שיימסרו החומרים, עמדת מח"ש כפי שעולה מדברי בא כוח המדינה, היא כי לא ננקט הליך פלילי נגד השוטרים, עקב "חוסר ראייתי בשילוב עם נסיבות האירוע", שהתרחש בשיא של מתח בטחוני, ימי הסכינאות בארץ לפני שנתיים, ועל רקע פניית השוטרים לפועל על אזרחי, ותגובתו אליהם.

עו"ד אורית חיון

עו"ד אורית חיון, המייצגת שלושה שוטרים שהיו מעורבים באירוע, מסרה בתגובה: "לשוטרים נעשה משפט שדה, תוך הפצת סרטונים ערוכים לתקשורת והפצת עובדות שאינן אמת, ואשר אינן משקפות את הראיות ואת ההתרחשות באירוע. מדובר בשוטרים אשר ביצעו עבודתם נאמנה תוך הגנה מקסימאלית על שלום הציבור מפני מפגעים. מח"ש לא הקלה ראש בטיפול בתיק ובמשך זמן ארוך מהרגיל, התיק היה פתוח ופגע בקידומם של השוטרים ללא כל הצדקה. מח"ש מחויבת לבדוק גם את טענות ההגנה של השוטרים אשר היו במקרה זה , כבדות משקל, תוך גיבוין בסרטונים המלאים בהם נראה בברור כי מי אשר הותקפו היו השוטרים עצמם אשר נקטו בזכויות המוקנות להם בדין לצורך ביצוע עבודתם".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות