פלילי | צווארון לבן | מחש | תעבורה | מעצרים וחקירות
0506270283 מידע מורחב
לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
פלילי | תעבורה | אסירים | מעצרים וחקירות
0546618438 מידע מורחב
עו"ד זיו קדוש
פלילי | פשיעה חמורה | סמים | מעצרים וחקירות | ייצוג אסירים
עו"ד יאיר מושיוב
פלילי | תעבורה | צבאי
עו"ד יעד נוה
פלילי | כלכלי | תעבורה | אסירים
עו"ד גל שר טוב
פלילי | תעבורה | מעצרים וחקירות

ציפור האש והמכונית המדברת

מצד אחד, מכונית המילוט של הפרחח הנמלט בסרט המרדפים שובר הקופות. מצד שני, אחת המכוניות הכי סקסיות ומפורסמות בטלוויזיה * בעוד שבישראל פונטיאק ישנה עדיין נתפסת כפושטקית ועבריינית, בארה"ב היא נחשבת לקלאסיקה אמיתית, ולא משנה אם אתה שוטר או פושע
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print

pontiac logo

אי שם בנובמבר 2014, שוטרי היחידה המרכזית של משטרת מרחב לכיש תכננו תרגיל חקירה שיסייע להם בתפיסת כנופיית שודדי פיצוציות באשקלון. התרגיל היה יצירתי, אבל בסופו של יום התברר כי הוא קלקל את החקירה כולה, ואפילו הביא לבסוף לביטול כתב האישום נגד חברי הכנופיה לכאורה.

מהסיפור הזה, שזכה לכתבה נפרדת ב"פוסטה", ניתן אולי להשליך משהו על קיבעון  תרבותי שקיים בישראל בכל הקשור ליחס למכוניות. במסגרת תרגיל החקירה שביקשו הבלשים לבצע, כדי להקנות לשני שוטרים סמויים חזות של עבריינים טיפוסיים, המשטרה ציידה אותם במכונית פונטיאק ישנה. המהלך הזה הקנה לשוטרים את החזות העארסית המתבקשת.

בישראל, דגמי הפוטניאק (PONTIAC) למיניהם זוהו מאז ומתמיד עם עבריינים – או יותר נכון עם הפושטקים של שנות ה-80 וה-90. לכאורה, מדובר בסטיגמה לגיטימית, שהושפעה בעיקר מהוליווד, שם לא מעט דגמים של פונטיאק שימשו כמכוניות מילוט של שודדי בנקים וחנויות משקאות מהמסך הגדול. ואולם, בעוד שבאמריקה גם מכוניות העבריינים מהסרטים הפכו לקלאסיקות, עושה רושם שכאן הפונטיאק נתקעה כפושטקית, עארסית.

Smokey and the Bandit Trans Am
ברט ריינדולס והפיירברד טרנס אם בצילום הפרומו לסרט

מה שמכונית מילוט צריכה

כשמדברים על פונטיאק עבריינית בכל הקשור לסרטים, הזרקור מופנה מיד לסרט האקשן הקומי "הפרחח ובת השריף" (SMOKEY AND THE BANDIT) – קומדיה מטורפת בכיכובם של ברט ריינדולס המשופם וסאלי פילד החיננית והתזזיתית, שיצא לאקרנים בשנת 1977. הסרט הזה היה לאחד משוברי הקופות של כל הזמנים, עם עלילה כמו שחובבי המרדפים אוהבים, וזכה לשני סרטי המשך, כמו גם לסדרות טלוויזיה שניסו לשכפל את הצלחת שובר הקופות על המרקע הקטן, לא כל כך בהצלחה.

כך או כך, שלושת הסרטים המקוריים, הציגו שני דורות של פונטיאק פיירברד טראנס אם, דומות אחת מאוד אחת לשנייה. נתמקד בשובר הקופות מ-1977, שמתבסס על תקופה שבה אלכוהול עדיין לא נמכר באופן חופשי בכל ארצות הברית. כשמישהו מאתר את הבנדיט (שודד) בו דרוויל (ברט ריינדולס) ומציע לו 80 אלף דולר להובלת 400 ארגזי בירה מטקסס לג'ורג'יה, השודד המתוחכם לא מהסס ומגייס את חברו נהג המשאית המכונה "איש השלג", ומבטיח לקנות לו משאית חדשה כאשר יקבל את התמורה. כאשר דרוויל מקבל מקדמה על חשבון הג'וב, כדי לקנות מכונית מהירה, הוא קונה את הפונטיאק טראנס אם.

i002514
סצנה מתוך "הפרחח ובת השריף"

למעשה, תפקידה של הטראנס אם היה למשוך את תשומת הלב של השוטרים, כדי שהמשאית הנהוגה על ידי איש השלג תגיע בבטחה ליעדה הרחוק. והיא עושה זאת בהצלחה, תוך שנהגה אוסף בדרך כלה שברחה מליל כלולותיה (בת השריף). דרוויל נעזר בדרך בכל מיני דמויות צבעוניות איתם הוא יוצר קשר באמצעות מכשיר הרדיו הצמוד לטראנס אם.

כאן נפסיק, כדי לא להרוס למי שטרם ראה את הסרט, ונחזור להתמקד בפונטיאק. כל כך משמעותי היה תפקידה של המכונית בסרט הזה, עד שבעיבודים שונים, וגם בסרטי המשך או כאלה שנוצרו בהשראתו – תמיד נבחר דגם הטראנס אם לככב כמכונית המילוט של השחקן הראשי. שחורה, ספורטיבית, גחון נמוך, ציפור אש זהובה על מכסה המנוע, ג'אנטים מוזהבים בווריאציות שונות, ובעיקר מהירות יציבה לאורך מרחקים, בדיוק מה שמכונית מילוט צריכה.

40716
כרזת ה-DVD של הסרט בישראל

חבר אמריקאי, דני שמו, מכור לסרטי מכוניות ובעיקר לסרטי מרדפים, סיפר לי שגם בארצות הברית, לא מעט שוטרים שונאים את הפונטיאק פיירברד טראנס אם. למה, שאלתי, והוא ענה: "בסמוקי והבנדיט ברט ריינדולס עשה בית ספר לנהיגה לניידות שרדפו אחריו לאורך כל הארץ. גם היום, שוטרים לא אוהבים לראות סרטים שבהם 100 ניידות מתעופפות באוויר ומתנגשות בעמודים בזמן שהשוטרים שנוהגים עליהן צריכים לתפוס פושע אחד שנוהג על מכונית אחת – אבל כמה שהם מנסים, הם לא מצליחים. אולי הפונטיאק עושה להם רגשי נחיתות, לא יודע. אני מכיר הרבה אנשים שבנו לעצמם טראנס אם כמו מסרטי סמוקי והבנדיט, אף אחד מהם לא שוטר".

001D221800000258 2855833 Iconic David Hasselhoff starred as Michael Knight in Knight Ride 19 1417436209394
דייויד הסלהוף ו"קיט" בצילום פרומו לסדרה 

חוש הומור סרקסטי

האמת, יש משהו בטענה הזו של דני, אבל גם הוא מסכים שהסטיגמה לא מוצדקת. כי בכל זאת, פונטיאק היא גם מכונית של שוטרים. וכשמדברים על פונטיאק של שוטרים – מתכוונים לסדרת הטלוויזיה "אביר על גלגלים" (KNIGHT RIDER).

כילדים בשנות ה-80 של המאה הקודמת, מי שראה בישראל את הסדרה, קרא לה "המכונית המדברת", מהסיבה הפשוטה שהכוכבת האמיתית של הסדרה היתה מכונית הפונטיאק המשוכללת, שעם קול מתכתי סקסי שבתה את לבבות אוהבי המכוניות וילדי העולם הגדול. למכונית היה שם – "קיט" (KITT), ועד היום היא אחת המכוניות היותר פופולאריות ונחשקות בקרב משחזרי ומשפצי מכוניות ברחבי העולם כולו. לפי הדיווחים, להסלהוף עצמו יש עד היום מכונית KITT פרטית משלו.

"אביר על גלגלים" היתה סדרת פעולה פופולארית. היא שודרה ארבע עונות והפכה לקאלט אמיתי. הסדרה הזו, מודים בהוליווד, היוותה השראה ללא מעט סרטי קולנוע וגם לסדרות טלוויזיה, משחקי מחשב ודגמי מכוניות צעצוע ואספנות.

מלבד הצלחת הענק של הסלהוף ותהילת העולם לה זכתה המכונית, משפט הפתיח של הסדרה היה לאחד הזכורים ביותר אי פעם ולמיתולוגיה משל עצמו: "אביר על גלגלים. טיסה אפלה לתוך עולמו המסוכן של אדם שאינו קיים. מייקל נייט, צעיר מתבודד במסע צלב להגן על החפים מפשע, חסרי הישע, חסרי הכוח, בעולם של פושעים הפועלים מעל לחוק".

david hasselhoffs personal knight rider kitt pontiac firebird image via juliens live 100462199 l
הפיירברד הפרטית של הסלהוף

לא סתם ניידת סמויה

"קיט" (KITT – ראשי תיבות של Knight Industries Two Thousand – היה, או היתה, בעיני רבים הכוכבת האמיתית של הסדרה. המכונית לא היתה סתם ניידת סמויה, כי אם פונטיאק פיירברד מודל 1982, שיש הסבורים כי הקדימה את זמנה ויכולה היתה לככב בסרטים בעידן החדש. היא דיברה, חשבה בהיגיון ואלתרה בנהיגה האוטומטית שלה.

לצד התכונות המכניות, לימים פיתחה המכונית קשר אישי ומיוחד עם נהגה, שיכול היה לסמוך עליה בעיניים עצומות שתעשה את עבודת הנהיגה לבד בזמן שהוא עסוק בדברים אחרים. ממש כמו הסוס החכם שמגיע ממרחקים לקול שריקת האביר שלו. רק שאצל "המכונית המדברת", היא ממש תקשרה עם השוטר שנהג עליה באמצעות שעון יד שהיווה מעין מכשיר קשר. 

האמת היא שאם מסתכלים על פונטיאק פיירברד מודל 1991, מגלים הבדלים קלים בינה לבין המכונית מהסדרה, בעיקר בכל הקשור לחזית. האבזור שלה כלל שריון מולקולארי עם חסינות מול רוב כלי הנשק, והביצועים המוטוריים שלה כללו מהירות של 320 קמ"ש , 70 קמ"ש יותר מפיירברד אמיתית מאותו מודל.

מגוון הפטנטים של "קיט" שווה כתבה נפרדת.

download
כרזת "אביר על גלגלים"

רבים ודאי ישאלו את השאלה הבאה: אם הסדרה זכתה כל כך להצלחה – מדוע הפסיקו לשדר אותה אחרי ארבע עונות בלבד. התשובה לכך נעוצה בסברת הקהל הרחב, לפיה השינויים והשיפורים שנעשו ב"קיט" בין העונות היו מוגזמים מדי וגרמו לאיבוד האותנטיות של המקור. המעריצים אומרים עד היום שהשיפורים האלה הרסו, ולכן העניין בתוכנית ירד בהדרגה. עד שמתישהו, כמו באין ספור סדרות מצליחות – האולפנים לא היו מוכנים לכסות את עלויות ההפקה. אלו היו גבוהות יחסית לתקופה, מאחר שנאלצו להשתמש בעשרות מכוניות ותואמי מכוניות בכל שנה.

במשך שנים ארוכות היו דיבורים על תכנונים להוציא לאור סדרה נוספת על בסיס "אביר על גלגלים". לבסוף, בשנת 2008 יצאה לאור "קיט" החדשה, שכבר לא היתה פוניאק כי אם פורד מוסטנג שלבי GT500KR. אפילו תפקיד אורח של הסלהוף לא הצליח למנוע את אכזבת הקהל מהיעדרה של הפוטניאק, ונתוני רייטינג נמוכים הובילו להורדת הסדרה לאחר 17 פרקים בלבד.

בין אם אתם מעדיפים את הפונטיאק העבריינית ובין אתם חולמים על מכונית מדברת משלכם, צריך להיות ברור: פונטיאק זה קלאסיקה, בטח ובטח כאשר מדברים על הפיירברד טראנס אם. 

knightrider
סצנת פעולה מתוך "אביר על גלגלים"

אתר "פוסטה" עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן