עריקים ועריקות, שימו לב

שתף כתבה עם חברים

עו"ד מירי ברונו גביש על השאלות הנפוצות בנוגע לעריקות משירות צבאי ועל ההבדלה שעושה צה"ל בין עריקים בהתאם למצבם האישי

locdey arikim chanal 2 2
לוכדי עריקים בפעולה. יש סוגים שונים של עריקים (צילום מתוך כתבה בערוץ 2)

ישנה טעות נפוצה בקרב הציבור, לפיה הצבא מתייחס לכל העריקים באופן זהה, אך מסתבר שאין כך הדבר: הצבא מתייחס אחרת לגמרי כלפי כל עריק ועריקה בהתאם למצבם האישי. במאמר זה אפרט על סוגים שונים של עריקים ומה התייחסות הצבא כלפי כל עריק ועריקה.

התנהלות מול חיילת עריקה הריונית: קצין המשטרה הצבאית קבע הנחיות בנוגע להתנהלות מול עריקה הריונית או נשואה. ההנחיות קובעות כי אין לעצור עריקה הריונית על מנת לא לגרום לה אי אילו נזקים ולא לסכן את בריאותה בשום אופן. נאסר על המשטרה הצבאית להגיע לביתה ולבצע מאסר. כמו כן, נדרש שלא יבצעו כל חיפוש בביתה. על החיילת לשלוח תצהיר בנוגע להיותה בהריון הכולל אסמכתא בנושא, וכך יועבר דיווח ללוכדי העריקים שאין לעצור את החיילת המדוברת.

במקרה שהדיווח לא הגיע ליחידה המתאימה ומשטרה צבאית הגיעה לביתה של עריקה שטוענת שהינה הריונית, חל איסור מוחלט לעצור אותה. יש לדרוש מסמכים מתעדים בנוגע להריונה ולעדכן את מדור העריקים. המסמכים יועברו לגורמים המתאימים ויתנהל דיון בנוגע למעמדה של החיילת והטיפול המשפטי המתאים למקרה שלה בהתאם לנסיבותיה.

pregnant freepik
איסור מוחלט לעצור עריקה הריונית (אילוסטרציה: FREEPIK)

אם חיילת מצהירה כי הינה בהיריון אך אין לה מסמכים המתעדים זאת, היא לא תיעצר אך יידרש ממנה להשיג אישור רפואי המאשר את הריונה ולהציגו בתוך 24 שעות מול יחידת לוכדי העריקים, שישובו לביתה בכדי לקבל את האישור הדרוש. בכל עת מומלץ לחיילת לפנות לסיוע של עורך דין צבאי ותיק ומנוסה שידע שיעזור לה בכל ההליך מול הפרקליטות הצבאית.

התנהלות מול חיילת עריקה נשואה: חיילת עריקה המציגה טופס המאשר את היותה נשואה או אף אם לילד, לא תיעצר על ידי המשטרה הצבאית בגין היעדרותה מהשירות. אותו אישור יועבר לפרקליטות הצבאית כדי להכריע בעניין מעמדה בצבא והטיפול המשפטי בעניינה. עד להכרעתו של הפרקליט הצבאי לא יתבצע כל מעצר של אותה חיילת. גם בהתנהלות מול הצבא של עריקה שנישאה במהלך היעדרותה מהצבא רצוי לחיילת להסתייע בעו"ד צבאי מומחה בתחום שיעזור לה לנהל את ההליך מול הצבא.

מתי יש לפנות לעו"ד צבאי בגין היעדרות מהשירות הצבאי? בגין כל עבירה על חוק השיפוט הצבאי מומלץ להתייעץ עם עו"ד צבאי מנוסה בתחום. חיילת או מיועדת לגיוס שעברה על חוקי הצבא וביצעה עבירה כלשהי, במיוחד היעדרות מהשירות הצבאי, בזמן היותה בהריון או נשואה, עליה להשיג את המסמכים המתעדים את מצבה וליצור קשר עם עו"ד צבאי מקצועי שיוכל לעזור לה בנושא. עו"ד צבאי יוכל לייצג אותה מול הפרקליטות הצבאית במטרה למנוע את עצירתה על ידי המשטרה הצבאית ולהשיג לה את הפטור הצבאי על סמך מצבה ונסיבותיה האישיות.

kele 4
זמן המאסר משפיע על הרישום הפלילי. כלא 4 (צילום ארכיון: דובר צה"ל)

באיזה שלב נפתח נגדך תיק פלילי בגין עריקות מהצבא? עבירת עריקות הינה עבירה פלילית שעלולה להוביל לפתיחת תיק פלילי ורישום פלילי במשטרה. כלומר, עבירת העריקות משפיעה גם על חייך באזרחות ולא רק במהלך שירותך הצבאי. בעבר, כל אישום והרשעה בעבירת עריקות בצבא בגינם התקיים משפט בבית הדין הצבאי, הובילו לתיעוד פלילי במשטרה אך כיום לא כל הרשעה בהכרח תוביל לתיעוד שכזה או לפחות לרישום מופחת. דרך טובה להימנע מרישום פלילי היא התייעצות עם עו"ד צבאי שמתמחה בתחום, שידאג לך וייצג אותך בצורה המיטבית מול הצבא ובין היתר יעשה כל שביכולתו כדי למנוע רישום פלילי במשטרה שישפיע על חייך האזרחיים.

איך הולך תהליך האישום מול בית הדין הצבאי? במרבית המקרים, חייל יואשם בעריקות מהצבא רק אם נעדר מהשירות לתקופה של כחודשיים וחצי מהצבא או אם נעדר מספר פעמים מהשירות. במקרים כאלה, הוא יועמד לדין בשל היעדרות מן השירות על פי סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי. גזירת העונש קובעת הן את משך שהותך במאסר והן משפיעה על האם יפתח תיק פלילי נגדך במשטרה בגין עבירת העריקות. עונש הנקבע עד שלושה חודשי מאסר יקבע רישום פלילי 'מופחת'. כלומר, יכיל מעט פרטים על החייל ויהיה תקף לפרק זמן קצר, בעוד שעונש שיעלה על שלושה חודשי מאסר ועד שישה חודשי מאסר יקבע כרישום פלילי מלא. עונש של מעל שישה חודשי מאסר מגדיר תיק פלילי במשטרה שבית הדין לא יכול לבטלו.

od bruno gavish

מתי רצוי לפנות לעורך דין צבאי? רצוי לפנות לעו"ד צבאי בכל עת שיש חשש שתואשם בעבירה צבאית. קל וחומר כאשר מדובר בעבירה חמורה כגון עריקות מהצבא שהעונש הצפוי בגינה הוא עד שלוש שנות מאסר על פי סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי. עו"ד צבאי ילווה אותך לאורך כל ההליך מול הפרקליטות הצבאית ובבית הדין הצבאי ויוודא שההליך נגדך מתנהל כשורה ללא הפרות של זכויותיך.

בנוסף, עו"ד צבאי מנוסה ומקצועי יעזור לך להשיג את התוצאה המיטבית האפשרית לפי נסיבותיך האישיות ויחתור לכך שלא תורשע בגין העבירה או לכך הפחות, שעונשך יהיה כמה שיותר נמוך. יש לזכור שתיעוד פלילי במשטרה ישפיע על חייך גם כאזרח וישפיע על יכולתך לקבל אישורי כניסה למדינות שונות. כמו כן, ישפיע על אפשרויות העסקתך בתחומים שונים. ככל הניתן, רצוי לא לבצע עבירת היעדרות מן השירות הצבאי ובמידת הצורך, אם העבירה נעברה, יש להסתייע בעו"ד צבאי שיוכל לסייע לך במצוקתך ולמצוא לך את הפתרון המיטבי בסיטואציה הנתונה.

המאמר נכתב על ידי עו"ד מירי ברונו גביש. לחצו כאן לפרטים נוספים וייעוץ.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות