"עורכי דין מתפארים במחיקת חובות, אבל ככל שאחוזי הגבייה יירדו, הפשע יעלה"

שתף כתבה עם חברים

עו"ד יוסף ויצמן, שנבחר כנציג לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי רשמי הוצאה לפועל, מתנגד להחלשת מערכת הגבייה ומוציא צווים למסיגי גבול המקצוע * "ההוצאה לפועל סוציאליסטית – שכחנו שמטרת החוק היא גביית חובות… יש תחושה שצריך לרחם על החייבים"

 

od vaitzman yosef2
עו"ד יוסף ויצמן

עו"ד יוסף ויצמן, יו"ר ועדת ועדת הוצאה לפועל בלשכת עורכי הדין, נבחר השבוע לכהן כנציג הלשכה בוועדה למינוי רשמי הוצאה לפועל. "רשם הוצאה לפועל הוא שופט לכל דבר ועניין. זה תפקיד חזק מאוד. הרשם מוסמך לדון בכל תחום: מכינוס נכסים, ועד הפטרים לחייבים. מדובר בתפקיד חשוב ואני רוצה לתרום כל מה שניתן כדי לבחור את הרשמים הטובים והאיכותיים ביותר", הוא אומר.

עו"ד ויצמן מרכז את תחום ההוצאה לפועל בלשכת עורכי הדין. בשנים האחרונות הוא שותף לדיון בכל הצעות החוק בנושא ההוצל"פ ומייצג את הלשכה בכנסת. למשרדו שבבני ברק בסיס לקוחות מכל מגזרי המשק, ובכלל זה גופים כלכליים ומסחריים להם מספק המשרד שירותי גבייה בפריסה ארצית. ויצמן מוכר גם כמרצה וכמחבר ספרות מקצועית: הוא כתב את הספר "הוצאה לפועל – מעשה והלכה" ומרצה בקריה האקדמית אונו.

עו"ד ויצמן עומד בראש סיעה עצמאית בלשכה, סיעת עורכי הדין החרדיים "אמונה במקצוע". בזכות התמיכה לה זכה בבחירות, הוא מונה למשנה לראש לשכת עורכי הדין אפי נוה, ומכהן בתפקידים רבים נוספים, ביניהם יושב ראש הוועדה להסגת גבול המקצוע, חבר הוועדה המייעצת למינוי שופטים וחבר דירקטוריון בחברה הכלכלית של הלשכה.

כראש ועדת ההוצל"פ, ליווה ויצמן מספר רפורמות – האחרונה שבהן רפורמת ההפטרים שמאפשרת מחיקת חובות כבר בשלב ההוצאה לפועל, בתנאי שהחייב עומד בתנאי הסף של צו התשלומים לארבע שנים. ויצמן שבע רצון מהיישום: "הרפורמה אושרה בסיום שנת שמיטה, שהוכרזה גם כשנת שמיטת חובות על ידי משרד המשפטים. זו אחת מגולות הכותרת של עשייתה של שרת המשפטים איילת שקד".

"השקעתי שעות וימים בועדת חוקה יחד עם נציגי משרד המשפטים, ודאגנו שההפטר יהיה מאוזן בין זוכים לחייבים", מוסיף ויצמן, "ההליך עושה צדק עם חייבים שכבר אין נכסים לתפוס מהם ונגררו שלא לצורך במערכת ההוצאה לפועל. אפילו הבנקים הסכימו לכך".

אילו נושאים עומדים על הפרק בראש סדר היום שלך לטיפול?

"אנחנו עוצרים ניסיונות והצעות חוק שרוצות לפגוע בהליכי ההוצאה לפועל ולגרום להחלשת מערכת הגבייה, כמו ההצעה לביטול ההגבלה על רשיון הנהיגה של חייבים.

"אנחנו רוצים לחזק את עורכי הדין שעוסקים בהוצל"פ, והדבר החשוב ביותר שנמצא בקו התפר עם תפקידי כיו"ר ועדת הסגת גבול המקצוע – הוא מלחמת החורמה בכל המאעכרים למיניהם שאינם עורכי דין ומציעים שירות לאזרחים, ללא מערכות בקרה ו-ועדות אתיקה. בעידודו של ראש הלשכה אפי נוה, הגשנו יותר מעשרה צווי מניעה נגד מסיגי גבול הפועלים בתיקי הוצאה לפועל, וקיבלנו ארבעה צווים במקום. המקרה הקשה ביותר היה לפני חצי שנה, כאשר לשכת עורכי הדין הוציאה צו מניעה נגד בעל חברה, שקיבל הרבה מאוד כסף מאנשים כדי לסגור חובות, והשותף שלו נעלם עם הכסף. לקוחות באו ושאלו שאלות, כאשר הם במצב הכי גרוע בחייהם, ולא נשאר כסף לסגור את הסדרי החובות".

od vaitzman yosef330

מה הביקורת הכי גדולה שלך על מערכת ההוצל"פ?

"יש תחושה שצריך רק למחוק חובות ולרחם על החייבים. כל תשומת הלב נתונה להם, ופחות נלחמים על הכסף של אותו אזרח שפשוט חייבים לו כסף. אני רואה גם את חבריי עורכי הדין מתפארים שהצליחו למחוק חובות ומוחקים, ומוחקים ומוחקים. בשורה התחתונה, אם אותו בעל מכולת או משכיר דירה לא יקבל את הכסף שחייבים לו, הוא עצמו יהיה חייב. צריך לתת יותר תשומת לב לגבייה, כי אחרי הכל אנחנו מדינת חוק וככל שאחוזי הגבייה יירדו – אחוז הפשיעה יעלה. זו משוואה מאוד ברורה, כי אותו אחד שלא מצליח לגבות בהוצל"פ, יילך להוצאה לפועל פרטית. אתה מבין לבד למה אני מתכוון".

אתה חושב שהמערכת נעשתה ליברלית מדי?

"חברתית, סוציאליסטית מדי. חוק ההוצל"פ הפך בשנים האחרונות לחוק סוציאלי. שכחו שמהותו היא גביית חובות, וכל תיקוני החוק שנעשו בעשור האחרון הם אך ורק לטובת החייבים. אני חושב שמדינה חזקה צריכה לחזק את הגבייה ולחזק את עורכי הדין שעוסקים בגבייה כי משטר תקין אמור לקדם גבייה טובה".

למרות זאת, אמרת שאתה תומך ברפורמת ההפטרים?

"נציגי לשכת עורכי הדין ישבו ימים שלמים בוועדת הכנסת והצלחנו להביא ליצירת רפורמה מאוזנת. חייב שכבר ארבע שנים משלם סכום נמוך של כמה מאות שקלים ואין לו שום נכס – מה התועלת בכך שיישאר בהוצל"פ ויעשיר את קופת הבנקים ב-50 שקלים בחודש? שום תועלת. כולנו נהנה אם החייב ייצא לדרך חדשה. הצלחנו להכניס הרבה תנאים: נכון להיום, אין סתם הפטרים, רק למי שמגיע לו. האם הייתי מוותר לגמרי על כל רפורמת ההפטרים? ייתכן מאוד. אבל אם זו כבר עובדה מוגמרת שבאה לעולם ואין ברירה, אז הצלחנו לעשות הכל שתהיה מאוזנת".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות