מומחי "הנדסה חברתית" יוסגרו לארה"ב

שתף כתבה עם חברים

הרי עמר מנתניה וסלאבה נזרוב מאור עקיבא הופללו על ידי עבריין ישראלי שגוייס על ידי ה-FBI, אשר היה שותף איתם ברשת בינלאומית של עבריינים שמתמחים בהתחזויות, הונאות סייבר והוצאת כספים מחברות בחו"ל * באורח נדיר, ישוחרר למעצר בית חשוד אחר שגרמניה ביקשה את הסגרתו

amar hari 400 483
הרי מאיר עמר (לכתבה – המאסטר בעקיצות וסוכני החאוולות – לחצו כאן)

הרי מאיר עמר (38) מנתניה יוסגר לארצות הברית בגין הלבנת הון והונאות באמצעות מחשב – עבירות אשר העונש המירבי עליהן לפי החוק האמריקאי מגיע עד 20 שנות מאסר. עמר וישראלי אחר, בעל אזרחות אמריקאית,  שגויס כעד מדינה בארה"ב על ידי ה-FBI, היו פעילים ברשת בינלאומית של עבריינים ממדינות נוספות, ששיתפו פעולה בביצוע הונאות בינלאומיות בשיטה שכונתה בחו"ל "הנדסה חברתית" (ולעתים גם "עוקץ הפרזידנט").

עמר ועד המדינה הישראלי שהפליל אותו בארה"ב נחשבו מומחים בעקיצות של חברות מסחריות בשילוב אמצעים של הונאות סייבר, זיוף מסמכים והתחזויות טלפוניות. כתב האישום נגד עמר ועבריינים אחרים – אזרחי רומניה, סרביה והונגריה שהופללו על ידי אותו עד מדינה ישראלי – הוגש בארה"ב בספטמבר 2016. בפברואר הוגשה בקשה להסגרתו של עמר מישראל. לאחר משא ומתן ממושך עם הפרקליטות בארץ, עמר הסכים להסגרה, בתנאי שישוב לריצוי עונשו בארץ – זאת לדברי סנגורו, עו"ד בני כץ, מאחר והוא נמצא כבר זמן רב בתנאי מעצר וצפוי לו עוד פרק זמן ארוך של ניהול משפט.

לפי כתב האישום בוושינגטון, עמר שעלה לישראל ממרוקו רק לפני ארבע שנים, היה דמות מרכזית בקבוצת עבריינים בינלאומית המתמחה בהונאות מתוחכמות. השיטה: התחזות בעיקר בדואר אלקטרוני ובטלפון לבעלי תפקידים בכירים בחברות גדולות בעלי שלוחות במדינות שונות, ולעורכי דין הפועלים מטעמם, ומתן הוראות למנהלי חשבונות ולעובדים של החברות בקשר להעברות כספים מטעמן של החברות לצורך תשלום כביכול לספקים וביצוע מהלכים עסקיים שונים. 

od segev yaniv new new new od katz beni new 200 200  
עו"ד יניב שגב עו"ד בני כץ  

לפי כתב האישום בארה"ב, בשנת 2014 החבורה התיישבה למספר חודשים בוארנה שבבולגריה, ועקצה באמצעות תקשורת מרחוק, התחזויות ומתן הוראות, חברות מספרד, גרמניה ופורטוגל ב-1.2 מיליון אירו. בכל כמה חודשים החליפה הקבוצה מיקום. נטען כי חלק מחבריה, אזרחים זרים, אף הגיעו ל"הדרכות" בישראל אצל עמר, שהפך לכאורה מומחה בתחום. ה-FBI ניהל את החקירה וגייס סוכנים מהרשת, מאחר שכספי עקיצות וניסיונות עוקץ נוספים שלא עלו יפה עירבו חשבונות קש, בין היתר בארה"ב.

לפני כחודש הוסכם גם על הסגרת ישראלי נוסף, סטניסלב (סלאבה) נזרוב (46) מאור עקיבא, שהופלל בפרשה דומה ועל ידי אותו עד מדינה. נזרוב, לפי כתב האישום בארה"ב, הוא מלבין הון מקצועי, שתיאם פתיחת חשבונות קש לצורך העברות כספים על ידי רשתות העוקץ בין מדינות שונות. לפי האישום, נזרוב סידר חשבונות בנק ברוסיה לצורך קליטת כספים שהוצאו במרמה מחברת ביטוח הודית הפועלת בדובאי. מי שעקצו את החברה  לפי הנטען הם אנשי חרירי, העומדים לדין בישראל על ההונאה. נזרוב שסיפק לחבורה חשבונות בנק זרים לכאורה ותיווך בין אנשי חרירי ובין עד המדינה בארה"ב, שהיה שותף בפעילות, הסכים לאחרונה אף הוא להסגרתו. נזרוב יוצג על ידי עו"ד יניב שגב.

nazarov slava 300 300 
 סלאבה נזרוב

בתוך כך שופט בית משפט המחוזי בירושלים משה דרורי קבע בהחלטה נדירה למדי כי חשוד בעבירות עוקץ אשר נעצר בעקבות בקשת הסגרה של גרמניה, ישוחרר למעצר בית במנזר ליד לטרון (בכפוף לאישור של האיזוק האלקטרוני), וזאת לאור רף הראיות הנמוך שהוצג בתיק.

בחודש מאי השנה נעצרו בדירה שכורה בתל אביב אזרח ישראלי, עולה חדש מצרפת, ואיתו תייר צרפתי בשם כריסטוף קוהרן (50). השניים חשודים בביצוע הונאות ומעשי עוקץ במיליוני אירו כלפי חברות גרמניות. המשטרה טענה כי השניים הם "חלק מרשת בינלאומית הפועלת ברחבי העולם ועוקצת חברות בהונאות אינטרנט וטלפון". לפי רשויות החקירה, הטלפונים והמיילים לחברות שרומו הוליכו לדירה בה הם נעצרו. התייר קוהרן, המיוצג על ידי עורכי הדין דוד פאל וליה פלוס, הוא דובר גרמנית (אמו גרמניה). הוא טען כי הגיע לארץ לעבוד ב"מרכז שירות" או מוקד מכירות כביכול (קול סנטר) – מה שמוסיף לתמונה כי ישראל הופכת ל"מרכז מומחיות" בה מוקמים "מוקדי מכירות" של הונאות מסוג זה, בצורה המזכירה מעט את מוקדי המכירות המשגשגים של עוקץ מסוג אחר שיעדיו הם בינלאומיים – תעשיית הפורקס.

od felus lia 150 od fatal david 195 195
עו"ד ליה פלוס עו"ד דוד פאל

על כל פנים, בקשת הסגרה שהגיעה מגרמניה בנוגע לתייר הביאה להמשך מעצרו, בעוד שהאזרח הישראלי שהיה איתו שוחרר כעבור כמה ימים. ואולם לא נמצאה שום ראיה פורנזית, כמו טביעת אצבע, הקושרת את התייר לפלאפון או למחשבים בדירה ממנה נטען כי הם עבדו, וגם אין ראיה הקושרת אותו לחברות שנעקצו או לחשבונות בנק בסין, הונג קונג וסלובניה אליהם הועברו כספי ההונאות. 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות