פלילי | תעבורה | אסירים | מעצרים וחקירות
0546618438 מידע מורחב
לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
פלילי | צווארון לבן | מחש | תעבורה | מעצרים וחקירות
0506270283 מידע מורחב
עו"ד אמיר מסארווה
פלילי | תעבורה | אסירים | מעצרים וחקירות
עו"ד סימון חדאד
משפט פלילי | פשיעה חמורה | צווארון לבן
עו"ד ירון פורר
פלילי | תעבורה
עו"ד דרור שלום
פלילי | תעבורה
עו"ד דן באומן
פלילי | מעצרים | סמים | מין | אלימות | רכוש | צבא | נוער

מדור לדור

אילן בניטה, מהגדולים שבאספני ישראל, לא התחיל לאסוף דגמים סתם כך. הוא נולד לתוך זה, דור שלישי של אספני המכוניות הקטנטנות. "זה מאוד מרגש לדעת שהמדפים מלאים בהיסטוריה משפחתית", הוא אומר ומתפנה לייצר עוד דגם של "מהיר ועצבני"
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב print
benita ilan toy cars room
אילן בניטה בחדר הדגמים. "יש כאן דגמים שכבר אי אפשר להשיג"

אי שם לפני שנתיים אילן בניטה הגשים חלום. מי שנחשב לאספן המוביל בישראל בקנה מידה 1:64, הפתיע את משפחתו וחבריו, ונסע לבד, "סוליקו", לארצות הברית. הוא בילה בניו יורק את עיקר הזמן, ולמשך מספר ימים ביקר גם בעיירה קולומבוס שבמדינת אוהיו, שם זכה לבלות זמן עם סטיב מייסון, קבלן שיפוצים אמריקאי ונהג מרוצי מכוניות לשעבר, בעל תחביב זהה לזה של בניטה: איסוף דגמים.

"האנגלית שלי לא משהו", מעיד בניטה על עצמו בכנות, "אבל האמת היא שהפתעתי גם את עצמי. פתאום בארצות הברית תקשרתי עם אנשים באנגלית, כאילו אני מדבר את השפה הזו כבר שנים. הבנתי את כולם שם והם הבינו אותי. זה היה החלום שלי, ואני שמח שהגשמתי אותו".

benita ilan mason steve
בניטה עם נהג המרוצים לשעבר, סטיב מייסון. "אנחנו חברים טובים"

מאחורי הקשר של בניטה עם מייסון מסתתר סיפור מעניין: יום אחד, בעת ששוטט במרחבי אתר המכירות EBAY בניסיון לתור אחר דגמי מכוניות חדשים, הוא הגיע לחנות הווירטואלית של מייסון, אבל ראה שהמוכר האמריקאי מקולומבוס לא מוכר למדינות אחרות בלבד ארצות הברית. למרות קשיי האנגלית, הוא פנה אליו בהודעה, השניים שוחחו, ומייסון הסביר כי אינו מוכר למדינות שאינו מכיר. חלפו מספר ימים, השניים הפכו לחברים טובים. הם שולחים האחד לשני דגמי מכוניות ומזכרות על בסיס כמעט קבוע, משוחחים מספר פעמים בשבוע בטלפון וברשת, ומייסון הפך להיות אוהד של ארץ הקודש. "בהתחלה הוא לא מכר לישראל, לא בגלל סיבה מיוחדת אלא כי הוא לא הכיר את המדינה שלנו. אחרי שדיברנו והוא הכיר אותי יותר לעומק, אנחנו חברים טובים, מדברים הרבה, יש לו את אחד האוספים היפים בעולם בקנה המידה הזה, הוא אוהב את ישראל ויש לו עוד כמה חברים טובים כאן".

אחד התחביבים הגדולים של בניטה הוא ליצור קשרים עם אספני דגמים בעולם. במובנים רבים, הוא נחשב לשגריר מצוין של ישראל. "אני מאוד אוהב ליצור קשר עם אנשים בחו"ל, ובעיקר בארצות הברית, למרות שיש לי חברים גם במדינות שונות באירופה, וגם בדרום אמריקה. מה שמניע אותי זה לא רק האהבה לדגמים אלא גם הרצון לחבר ביניהם לבין המדינה שלנו, במובן הזה שהם יבינו שעם ישראל הוא עם אוהב שבסך הכל רוצה לחיות בארצו ושיאהבו אותו בחזרה. אני מרגיש שאני די מצליח בשליחות הזו, ואני מאוד שמח על כך, מה גם שיוצא לי להחליף, לתת ולקבל דגמי מכוניות, ככה שכולם מרוויחים. זה כיף גדול".

matchbox benita ilan
חלק מדגמי המצ'בוקס שעברו מדור לדור במשפחת בניטה

די-אן-איי של אספן

אספני דגמי המכוניות מתחילים לאסוף מסיבות רבות ומגוונות. עבור חלק זה התחיל בדגם אחד שראו במקרה בחנות. אחרים קיבלו דגם במתנה והחליטו להרחיב את האוסף. רבים פשוט אוהבים מכוניות, ובהיעדר יכולת לקנות את הדבר האמיתי, רוכשים את התחליפים הקטנים. אבל אצל בניטה הסיבה שונה לחלוטין: הוא פשוט נולד לבית של אספנים. אביו היה אספן אדוק של דגמים. למעשה, גם סבו אסף דגמים, כך שבניטה הוא מה שמוגדר "דור שלישי לאספנים". האוסף שלו, מן הסתם, בעל ערך סנטימנטלי שלא ניתן להערכה כספית. הסנטימנטים קיבלו משנה תוקף, כאשר אביו של בניטה נפטר לפני מספר חודשים.

matchbox benita

"כבר מגיל קטן נמשכתי למכוניות, אמיתיות וגם דגמים", מספר בניטה, "אני זוכר שכילד, שיחקתי עם הדגמים כמו שילדים משחקים, אבל גם הערכתי אותם מאוד, וידעתי מה זה דגם שאסור להרוס, כי הוא יקר מאוד. עם השנים זה הלך והתפתח אצלי, ובשלב מסוים כשאבא שלי העביר אליי את האוסף, הייתי מאוד נרגש. צריך להבין שיש באוסף הזה דגמים שכבר אי אפשר להשיג. דגמים של מצ'בוקס לסני, שיוצרו לפני עשרות שנים, והם היום במצב מצוין בדיוק כמו ביום שהם נקנו, מה שנקרא במצב תצוגה. להיות דור שלישי לאספנים זה מחייב. אתה לא יכול להחליט ככה סתם ביום בהיר שאתה לא רוצה יותר לאסוף. אפשר לומר שזה בדם, בדי-אן-איי שלי, הקטע של האיסוף".

אביך נפטר לפני מספר חודשים. זה בטח הופך את האוסף למשהו הרבה יותר חשוב.

"צריך להבין, שמלבד מה שאבא השאיר לי, האוסף שלי התרחב באופן משמעותי, ויש בו הרבה דברים שהשגתי בעצמי, אבל אין ספק שהדגמים שהיו של אבא שלי ז"ל, ושל סבא שלי ז"ל לפניו, הם הכי יקרים לי. קורה הרבה שאני מביט בדגם מסוים והוא מזכיר לי סיפור ישן, על איך אבא השיג אותו, או איך שיחקתי איתו כשהייתי קטן. זה מאוד מאוד מרגש, כשאתה מבין שיש לך על המדפים היסטוריה משפחתית".

autobus majorette macabi haifa
אוטובוס של מכבי חיפה. "כל פעם שאני מביט בדגם הזה, הוא מזכיר לי את אחי ז"ל"

בכלל, נראה כאילו לכל דגם יש סיפור.

"נכון, כמעט לכל דגם יש סיפור. הנה, בוא אני אספר לך סיפור, שקשה לי מאוד לספר: כשהייתי צעיר אחי נהרג בתאונת דרכים. הוא לא היה אספן דגמים, אבל הוא היה אוהד שרוף של שתי קבוצות כדורגל: מכבי חיפה ובית"ר ירושלים. פעם השגתי דגם של אוטובוס קטן של מכבי חיפה, והוא עד היום אצלי. אני לא אוהב כדורגל בכלל, לא מתעניין בזה, אבל כל פעם שאני מביט בדגם הזה של האוטובוס, הוא מזכיר לי את אחי ז"ל. יש עוד הרבה סיפורים על הרבה דגמים".

benita ilan nypd
אילן בניטה וניידת NYPD. "אוהב ניידות משטרה"

חנות צעצועים בבית?

כל מי שרואה תמונות של בניטה בפייסבוק, מתוודע מיד לאוסף שלו. באחת התמונות, הוא עומד במרכז חדר, שכל קירותיו מלאים בדגמים קטנים, רובם ככולם בקנה מידה 1:64 –מהקטנים ביותר בעולם האספנות. על רצפת החדר ארבעה סטנדים המיועדים לאכלס דגמי מכוניות מסוגים שונים. לא פעם התבלבלו הצופים בתמונות, והיו בטוחים שמדובר בכלל בחנות צעצועים.

אבל ביקור בחדר של בניטה מגלה, שאולי זה נראה כמו חנות צעצועים, ומרגיש כמו חנות לדגמי מכוניות, אבל למעשה – מדובר בחדר שלם בתוך ביתו, שהוקדש כל כולו למכוניות הקטנטנות והפך למקור עלייה לרגל ללא מעט אספנים, מתקדמים יותר ופחות.

benita ilan room
החדר של בניטה. "באמת שלא ספרתי כמה, או יותר נכון לא הצלחתי לספור"

האוסף שלך נחשב לדי גדול, לא? 

"פעם הייתי מנסה לספור כמה דגמים יש לי בחדר, אבל מתישהו התייאשתי. בתחום האיסוף שלי, הכמות אמנם קובעת, אבל גם ובעיקר האיכות. יש כאן דגמים שאי אפשר להשיג בארץ אלא רק בארצות הברית, ויש דגמים שאי אפשר להשיג בכלל בשום מקום, כי הם מאוד נדירים. יש בחדר אלפי מכוניות, באמת שלא ספרתי כמה, או יותר נכון לא הצלחתי לספור, אבל אני מעריך שיותר מ-5,000".

 מה הדגם האהוב עליך באוסף?

אם עוזבים לרגע בצד את דגמי המצ'בוקס הישנים והנדירים שאבא שלי הוריש לי, יש כמה דגמים שאני מאוד מאוד אוהב. יש את דגמי סדרת הסרטים 'מהיר ועצבני' שיש לי כמעט את כולם, מכל הסרטים, ומה שאין – אני מייצר בעצמי מדגמים אחרים. אני גם מאוד אוהב את הניידות של משטרת ניו יורק – NYPD, וניידות משטרה באופן כללי. אני מאוד את דגמי מכוניות פורד הישנות, כמו קורטינה, אסקורט, טרנזיט. יש עוד הרבה שאני אוהב".

benita ilan ff
דגמי "מהיר ועצבני". "מה שאין – אני מייצר"

יש איזה דגם שאתה רוצה ועדיין לא הצלחת להשיג?

"או הו, זה עולם בלתי נגמר. תמיד יש דגמים שאתה רוצה אבל אין לך אותם. היום יש הרבה חברות שמנפיקות הרבה מאוד דגמים בקנה מידה הזה, וקשה לעקוב אחרי כולם, מה גם שאף פעם אין מספיק כסף כדי לקנות הכל".

למי שאינו אוסף, אתה יכול להסביר את הכיף בתחום הזה?

"צריך להיות בתוך זה כדי להבין. בעיקר מדובר במרדפים אחרי המכוניות שאתה רוצה להשיג, אבל גם בהרגשה של לקום בארבע בבוקר לעבודה, ולפני שאתה יוצא להקדיש כמה דקות לסקירה של קירות החדר. משהו במראה הזה ממלא אותך במוטיבציה, כמו ציור יפה שעושה לך טוב על הלב. מאוד כיף גם לבנות דגמים".

diorama garage benita
אחת הדיורמות שבניטה ייצר בעצמו. "כמו מוסך אמיתי, רק בקטן"

אתה מתכוון לשיפור דגמים קיימים?

"כן, לקחת דגם שנראה כמו צעצוע, כזה שלא מתאים לאוסף, לפרק אותו, להחליף לו גלגלים, להסיר צבע ולצבוע אותו מחדש, להוסיף לו פנסים, ועוד כל מיני שיפורים. אפשר ככה להפוך דגם די מכוער לנאמן למקור. זה מגניב. חוץ מזה, כיף גם לבנות דיורמות, שזה כל מיני מודלים. למשל, דיורמה של מוסך, שבניתי לא פעם, עם כל הכלים שיש במוסך, רק בקנה המידה שמתאים לדגמים. כמו מוסך אמיתי, רק בקטן".

diorama benita
עוד דיורמה. "נאמן למקור"

ילדים לנצח

אתה באמת האספן המוביל בארץ בקנה מידה הזה?

"אני לא בטוח, אבל האמת שזה בכלל לא משנה לי. אני מאוד שמח שיש עוד אספנים גדולים. בכלל, כל פעם שאני שומע על מישהו שהתחיל לאסוף, אני שמח מאוד. הלוואי והתחום הזה יתרחב כאן, למרות שזה מאוד קשה. ההיצע בישראל די דל, ולהזמין מחו"ל זה עסק לא זול".

זה תחביב יקר, אה?

"זה תחביב יקר, אבל שוב – בעיקר בגלל שבארץ ההיצע דל מאוד. את דגמי החברות האיכותיות לא מוכרים בארץ בכלל, בשום מקום, ואם אתה רוצה ממש, אתה יכול לקנות מהאינטרנט, מאיביי, ושם 'קורעים' את הישראלים בדמי משלוח יקרים מאוד. אני מקנא בחברים שלי מארצות הברית, שב-10 דולר קונים יותר מ-10 דגמים, וכאן אני משלם על דגם אחד בין 10 ל-12 שקל במקרה הטוב. זה מבאס. מצד שני, אין לנו ארץ אחרת, לא ככה?".

1 64 cars

אומרים שזה תחביב ילדותי.

"כולנו ילדותיים איפשהו בתוכנו, לא? הלוואי ונישאר ילדים לנצח".

ומה עם דור ההמשך? יש למי להעביר את הדגמים?

"יש לי שתי בנות מקסימות, שיר ואבישג, שמאוד אוהבות את האוסף ואפילו מחזיקות אוסף קטנטן משל עצמן. הן כמו שותפות שלי באוסף, ואני מאוד שמח שהן אוהבות אותו. יום יבוא והכל יהיה שלהן".

אתר "פוסטה" עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן