שופט העליון סלים ג'ובראן: "מגילת העצמאות לא מתממשת"

שתף כתבה עם חברים

השופט הערבי היחיד בבית המשפט העליון דיבר בכנס הפרקליטים השנתי באילת. על אפליה בין האוכלוסיות, וגם על האחריות של מנהיגי הציבור הערבי

shofet jubran salim 3 
 השופט סלים ג'ובראן

"מגילת העצמאות דיברה במפורש על שוויון בין אזרחי המדינה ולצערנו זה לא מתממש בשטח. פסקה בדו"ח ועדת אור סיכמה את המצב: אזרחי המדינה הערבים חיים במציאות בה הם מופלים לרעה". כך אמר שופט בית המשפט העליון, סלים ג׳ובראן, בנאום שנשא בהשתלמות השנתית של הפרקליטות, הנערכת תחת הכותרת "להיות בן מיעוטים בישראל".

"לא זכור לי כנס בסדר גודל כזה שהנושא המרכזי שלו הוא החברה הערבית בישראל", אמר ג'ובראן. "יישר כוח למשרד המשפטים על היוזמה של הכנס הזה. הגיע הזמן שהנושא הזה יעלה על סדר היום הציבורי ונדבר עליו, לטוב ולרע, מתוך מטרה לקדם תהליך של הידברות ושוויון בין הצדדים". השופט ג׳ובראן מנה את התחומים בהם קיימת אפליה בין האוכלוסייה היהודית והערבית: "קיימים פערים בחינוך, בתעסוקה, בהקצאת קרקעות לבניית והרחבת יישובים, מחסור באזורי תעשייה, מחסור בתשתיות, בשילוט הדרכים בערבית יש שגיאות רבות, ועוד".

"כשאני בא בטענות לממסד אני בא בטענות גם לעצמנו – מנהיגי הציבור הערבי צריכים גם הם לקחת אחריות ולטפל בבעיות של המגזר הערבי. גם הם צריכים להיאבק ולדרוש ולהיפגש עם שרים על מנת לצמצם את הפערים".

לצד כל אלה מנה השופט ג׳ובראן גם את ההישגים והקדמה של החברה הערבייה: "בנושא החינוך יש לנו בתי ספר טובים, אבל מדובר בבתי ספר של הכנסייה ולא של החינוך הממלכתי. יש התקדמות בתחום הרפואה – הרפואה הציבורית פתחה את שעריה בפני המגזר הערבי. יש שיפור ניכר מבחינת מעמד האישה – היום יש יותר סטודנטיות ערביות, בדואיות ודרוזיות".

"דו קיום זה ניסיונות למצוא דרכים לחיות ביחד וליהנות מזה", אמר ג'ובראן. "מילות המפתח הן כבוד הדדי וסובלנות. אם ניישם אותן בשטח מצבנו יהיה טוב יותר. ובשביל זה צריך להיפגש אחד עם השני, להסיר מחסומים ודעות קדומות, הן באמצעות בתי ספר משותפים והן על ידי מפגשים בין המנהיגים".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות