אישום נגד בעל צ'יינג' מנתניה שהלבין הון עבור רשת העוקץ הצרפתי

שתף כתבה עם חברים

אלי חיון מיקנעם סייע לקבוצת עולים הנאשמים בעוקץ של מיליוני אירו מחברות אירופיות, להפקיד את הכסף במערכת הבנקאית – ונאשם בהכשלת דיווח לרשות להלבנת הון

change
איור להמחשה

כתב אישום הוגש נגד נותן שירותי המטבע, בעל הצ'יינג' אלי חיון מנתניה. חיון נאשם בהלבנת הון עבור "רשת הצרפתים", שישה עולים חדשים הנאשמים בביצוע עוקצים מאורגנים של חברות מסחריות בבלגיה, צרפת ואיטליה.

חיון (33) מיקנעם, הפועל באמצעות החברות אמה מיטל פיננסים וגלובל טורס פיננסים, יודה בהלבנת הון של כשני מיליון שקל, במסגרת הסדר טיעון שהוגש עם האישום, ובמסגרתו יישפט ל-6 חודשי עבודות שירות, חילוט וקנס בסך 400 אלף שקל.

על פי כתב האישום, חיון ביצע פעולות ברכוש אסור עבור רשת הצרפתים במטרה להכשיל ולמנוע דיווחים לרשות לאיסור הלבנת הון על ביצוע פעולות חשודות בכספים הנחשדים ככספי עבירה.

באפריל 2016 הפקידו שני תושבי נתניה, הנרי עומייסי ורודי צרפתי, 450 אלף שקל בצ'יינג' של חיון והורו לו לבצע העברה בנקאית של הכספים לחשבון על שם צרפתי בבנק הפועלים. צרפתי אמר לחיון שמדובר בכספים מהונג קונג, והוא רוצה להפקידם בישראל בלי מסמכים, בלי קבלות, בלי חשבוניות ובלי שם מוסר הכספים מחו"ל.

עומייסי הוא נאשם מספר 1 בתיק "העוקץ הצרפתי" ונעצר יחד עם צרפתי ואחרים מספר שבועות מאוחר יותר. מכתב האישום שהוגש בתיק העוקץ לפני מספר חודשים, עולה כי קבוצת עולים, מרביתם מצרפת, הצליחו לכאורה לקבל במרמה, באמצעות זיוף מסמכים והתחזויות, תשעה מיליון אירו מחברות אירופיות. לפי כתב האישום, הצרפתים התחזו  בין היתר לנציגי קבוצת הכדורגל בורדו, ופנו לנותנת החסות שלה, חברת קיה והוציאו ממנה כספים, ובשיטות דומות ניסו לעקוץ גם את ערוץ "יורוספורט" וכן רשתות שיווק שונות.

כעת נאשם בעל הצ'יינג' חיון בכך שסייע ל"עוקצים" לכאורה ונמנע מלדווח לרשות לאיסור הלבנת הון על הבקשה לביצוע פעולה בכספים המעלה חשד ("פעולה בלתי רגילה" בז'רגון המקצועי). 

חיון ביצע העברה של הכספים מחשבון חברת גלובל בבעלותו לחשבון היעד בבנק הפועלים. מטרת פעולה זו, לפי האישום, היתה להפחית את הסיכויים שהפקדת הכסף ישירות על ידי רודי תעורר חשד בבנק הפועלים, ושהבנק יערוך בירור על מקור הסכום הגדול שנכנס לחשבונו של רודי. למרות זאת, הבנק סירב לקבל את הכספים והעביר דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון.

od nave tomer new 150 od gridish talya 150 150  
עו"ד תומר נוה עו"ד טליה גרידיש  

 בעקבות הכשלון הראשון בהכנסת הכספים למערכת הבנקאית, הציע חיון לבצע נסיון שני, הפעם בהפקדה איטית ומדורגת. שליח של חיון הפקיד 150 אלף שקל בבנק הדואר ולמחרת ביצע חיון עצמו שלוש הפקדות נוספות של 100 אלף שקל כל אחת בסניף הדואר בקרית טבעון. חיון ביקש להעביר את הכספים לחשבון היעד של אדם שלישי, איש קש, תוך מתן הצהרה כוזבת לבנק הדואר, כאילו הוא עצמו הנהנה מביצוע הפעולה. גם נסיון זה לא צלח. בנק איגוד בו נוהל החשבון שאמור היה לקלוט את הכספים, דחה את קבלתם.

נסיון שלישי נעשה להעביר 250 אלף שקל בשני תשלומים לחשבון הבנק של עומייסי. גם הפעם זיהה הבנק שמדובר בפעולה חשודה, ואף הודיע לעומייסי כי עליו להוציא את הכספים ולסגור את חשבונו באופן מיידי.

סנגוריו של בעל הצ'יינג' חיון הם עורכי הדין תומר נוה וטליה גרידיש. מטעם פרקליטות מחוז מרכז חתמו על הסדר הטיעון עמו עורכי הדין אורלי בן ארי גינזברג ואיתן פינקלשטיין.

אגב, שלושת הנאשמים העיקריים בתיק העוקץ של החברות האירופיות – הנרי עומיסי, מיכאל דניאל אלון וג'רמי ללום – כולם מנתניה, שוחררו למעצר בית באיזוק אלקטרוני בחודש נובמבר, בערבויות של מיליוני שקלים לכל אחד.

עוד על "רשת העוקץ הצרפתי":

שיטת מצליח של כוכבי יורו 2016

יורו 2016

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות