פוסטה - תג מחיר
"כך הפלתי את אביגדור ליברמן"

"כך הפלתי את אביגדור ליברמן"

כתבה שהכנתי ל"ידיעות אחרונות" וצונזרה: היועץ הפוליטי דוד אדלמן מספר כיצד מצא במשרדו בכנסת את מסמכי…

עבד עייש ואח' - החיים על החרב

עבד עייש ואח' - החיים על החרב

עבד עייש מיפו שנרצח במגדלי תל אביב היה פרילנסר בשירות ארגון מולנר לפני שהקים ארגון…

שמעון ביטון מדבר

שמעון ביטון מדבר

הקשיבו לו מספר מתאילנד על ה"בור שחפרתי" לאמיל רפאלוב והכנופייה הקווקזית מהקריות ש"רודפת אחרי בכל…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.

תג מחיר

נכתב על ידי אמיר זוהר ומיכאל פרוסמושקין ב .

פרנסואה אבוטבול סוגר 11 שנה בכלא ומודה לראשונה ברצח הנער רענן לוי, רק שהתיוג המודיעיני שלו מונע ממנו טיפול קבוצתי לאסירי עולם, אז יצחק אברג'ל וריקו שירזי הצהירו בחתימת ידם על "יחסי שלום השוררים ביני ובין פרנסואה אבוטבול" * כתבה שפרסמתי ב"מעריב סופהשבוע"

abutbul fransua 370 370
מאבקים משפטיים על כל אחת מזכויותיו כאסיר. פרנסואה אבוטבול

11 שנים חלפו כבר מאז נעצר פרנסואה אבוטבול (הג'ינג'י) על תיק הרצח של הנער רענן לוי. אבוטבול, בן 32 היום, היה רק בן 21 כאשר דקר את הנער בן ה-17 שחבריו נקלעו לעימות עם אחיו הצעיר אביב אבוטבול, בכניסה למועדון בקיבוץ שפיים. אבוטבול סירב להודות שהוא ביצע את הדקירה הקטלנית, אבל הוא הורשע בשתי ערכאות ונשלח למאסר עולם.

דרך החתחתים שנכונה לו החלה בסכסוך ילדותי טבעי עם שותפיו לחדר בשלב המעצר, חברי נעוריו מנתניה, אבי אבוטבול ושי שירזי שחברו נגדו (לפני שהסתכסכו בינהם בחוץ ואבי אבוטבול נעצר בחשד לשותפות בביצוע רצח שירזי). מכאן החל מסלול של שבע שנים בתנאי הפרדה ארצית במתקנים הכי קשים של שב"ס. שם, בהפרדות, אחרי שהורשע וערעורו נדחה, חרף ראיון טלוויזיוני נדיר שאושר לו לקיים בתוכנית של אמנון לוי כדי להסביר לציבור הרחב את גרסתו לאירועי המועדון בשפיים, הוא החל לעכל אט אט את העובדה שהוא עתיד להתבגר ולחיות בכלא עשרות שנים.

מאחורי הדלתות הכבדות של תא ההפרדה ניתן לו לשהות זמן מה עם אביו צ'רלי, שהיה עצור מספר שבועות, מה שהתברר בדיעבד כזמן איכות אחרון, ופרידה, לנוכח הטרגדיה שפקדה את האב אשר בחר לשים קץ לחייו ערב כניסתו למאסר נוסף עקב הסתבכות כלכלית וקריסת אימפריית הפשע המשפחתית.

עוד לפני כן, פרנסואה המשיך לבד ללא אירועים שליליים יוצאי דופן בכלא, אבל תוך מאבקים משפטיים רבים על כל אחת מזכויותיו כאסיר: לקבל ביקורים של אביו ואימו, להיפגש עם אחיו אביב במסגרת ביקורי אחים הנהוגה בשב"ס, להתייחד עם בת זוגו בחדר ראוי, להתחתן איתה, לצאת לברית המילה של בנו הבכור בשנת 2013, לצאת להלווית אביו בשנת 2014, לבקר בבית אביו המנוח בשבעה. אפילו כדי לשאת עימו בכל העברה ממתקן כליאה אחד לאחר את מכשירי החשמל שרכש מכספו הפרטי בקנטינה, הוא נאלץ להגיש עתירה לבג"צ.

מיטב עורכי הדין ליוו אותו, החל בדוד יפתח ומשה שרמן בהליך המשפטי, עבור דרך שי טובים ואסף גונן, ועד לשני אילוז ושני דרי שמתמחות בייצוג אסירים מול שלטונות שב"ס ובתי המשפט. העלויות, בלתי נתפסות.

abutbul charly shitzer 400
מעצר אחרון, ופרידה. צ'רלי אבוטבול ז"ל

את כל הדרך הזו, מודים גם בשב"ס, הוא עשה ללא עבירות משמעת יוצאות דופן, מעבר להסתרה של יין קידוש בתאו, שעל כך הוא נקנס מ-100 שקלים. ההתנהגות הטובה סייעה לו לצאת אחרי שבע שנים מאגפי ההפרדה המוחלטת לאגפים "השמורים" (אגף בו האסירים המבודדים בזוגות יוצאים יחד לטיול היומי), אבל לא הסירה ממנו את העננה המודיעינית של המשטרה ושב"ס, לנוכח מלחמת חילופי השמות והדורות בעולם התחתון של נתניה. בהקשר זה ניתן לציין התנכלויות חוזרות ונשנות לאשתו אשר כללו הצתה של המכונית שלה, כפי שאירע בעשור האחרון לנשים ומשפחות של אסירים נוספים המזוהים עם ארגון אבוטבול.

אחרי שלוש שנים באגפים השמורים הגיע שלב "ההתחזקות" המסורתי של אסירים מיואשים בכלא. גם פרנסואה מצא את עצמו מתקרב לדת, החל לחבוש כיפה שחורה גדולה, להתפלל, לגדל זקן בימי העומר, לנהל שיחות נפש עם רבנים שמגיעים עד פתח התא. כך הוא הגיע לפני שנה וחצי לאגף התורני הגדול בכלא רימונים, מה שמהווה התקדמות שיקומית ניכרת מבחינת שב"ס, אבל לא מפיג את החשדנות המובנית של המודיעין כאשר מדובר באסיר ממשפחת אבוטבול.

באופן תמוה, על רקע התיוג המודיעיני נאסר על אבוטבול לקחת חלק בקבוצות טיפוליות מתקדמות לאסירי עולם, ובמקום זה הוא נאלץ להשתתף בקבוצות טיפוליות עם אסירים מזדמנים לתקופות קצרות, מה שמשבש את היכולת להיכנס לטיפול מעמיק ומתמשך. הנה לכם עוד נושא לעתירה אשר אמורה להעביר את ההחלטה והאחריות משלטונות שב"ס אל בית המשפט.

rimonim keidar nir 401 267
שלב ה"התחזקות", רימונים, אגף תורני
(צילום: ניר קידר, פוסטה)

הגוגל של שב"ס

בעתירה שהגיש אבוטבול בחודש ינואר באמצעות עו"ד שני דרי לבית משפט המחוזי מרכז הוא מבקש לשלב אותו במסלול טיפולי מובנה הכולל: קבוצות לאסירי עולם, עבודה פרטנית עם עובדת סוציאלית, שילוב בפעילות מחלקת החינוך, אישור להתאמן בחדר הכושר של הכלא. אבוטבול, שמציין בעתירה כי הוא בוגר קבוצה טיפולית של "שליטה בכעסים", מבקש גם להקל על סיווגו הבטחוני כך שביציאות מהאגף הוא לא יהיה כבול באזיקים, ולאפשר לו ביקורים עם בני משפחה מקרבה ראשונה ושנייה.

סיווגו הבטחוני בקטגוריה א' הוא המכשול המרכזי אשר מונע משב"ס לשלבו במסגרות טיפוליות. לכן, למרות שהוא שוהה באגף רגיל עם מאות אסירים מתייחסים אליו עדיין כאסיר הפרדה, מה שמונע ממנו קידום בדומה לעשרות ואף מאות אסירי עולם ברחבי שב"ס. העתירה הנוכחית היא למעשה המשך לסדרת עתירות סביב אותו נושא של מאבק בתיוג המודיעיני, הגוגל של שב"ס אם תרצו.

ההליך החל בעתירה שהגישה עו"ד דרי כדי לשלב אותו בקבוצות טיפוליות של אסירי עולם, ושיפור תנאי הביקורים. נציגי המדינה שלפו את תיקי המידע המודיעיני והשופטת דבורה עטר מבית משפט מחוזי מרכז נרתעה מקבלת החלטה מהותית. ואולם, השופטת המליצה לשב"ס להתקדם בתהליך הסיווג של האסיר, המלצה מהסוג שבדרך כלל לא מריץ את מנגנון שב"ס לשום מקום, אלא אם כן מדובר באסירים שהיו פוליטיקאים או אנשי עסקים מקושרים. בית משפט העליון, שנחשף לתיוג המודיעיני, סירב בכלל לשמוע ערעור של אבוטבול על ההחלטה.

od deri shani 512 330 330
נקמה של המדינה. עו"ד שני דרי

עו"ד דרי המשיכה לעתור נגד הסיווג הבטחוני, הפעם במסגרת עתירה לאפשר לו לצאת לברית המילה של בנו השני, בחודש נובמבר. עקב מצוקת הזמנים בשל שמונת ימי המילה, השופטת קלרה רג'יניאני דחתה אמנם את הבקשה והברית נערכה לבסוף בכלא רימונים, אבל על הפרק נותרה הבקשה לביקור בית של האב אצל מיטת התינוק, ולשינוי הסיווג הבטחוני.

לבקשת הסנגורית, בדקה השופטת רג'יניאני ומצאה, כי המידעים המודיעינים בהם מדובר אכן עוסקים בצ'רלי אבוטבול המנוח, ובפרנסואה אבוטבול המנוח (הגדול), ובאסי אבוטבול המרצה 18 שנות מאסר בהפרדה ארצית אי שם. בתשובה לשאלה מה המידע המתייחס ספציפית לפרנסואה אבוטבול הג'ינג'י הודו נציגי שב"ס, שהוא עצמו אינו מייצר מידע מודיעיני בשנים האחרונות.

"אודות פרנסואה קיים מידע שאמנם אינו עדכני, אך הוא מצביע על מעורבות בפעילות פלילית, ובמערכות יחסים בין קבוצות פשיעה", נכתב בדו"ח של מודיעין שב"ס מ-21 לנובמבר. הפרדוקס בדו"ח הזה הוא תאום סיאמי של הפרדוקס המובנה בדו"ח של מודיעין המשטרה אשר נמסר אף הוא לבית המשפט באותו הליך. במשטרה בכלל כתבו, בניגוד לכל הדיווחים מהשטח, כי ארגון הפשע של משפחת אבוטבול עדיין חי ובועט. "ארגון משפחת אבוטבול פועל בעיקר באזור נתניה וסביבותיה, נפח פעילותו חוצה מחוזות. הארגון נחשב לאחד מארגוני הפשיעה הגדולים החזקים בארץ... בשל שיוכו המשפחתי והגדרתו כמשפחת פשע מסוכנת וידועה בציבור, מעורבות העותר עדיין רלוונטית למרות מות אביו".

בניגוד מוחלט גם לדיווחי מודיעין שב"ס וחטיבת התקון (תיקון, שיקום) כותבים נציגי מודיעין המשטרה, כי "מתיקו המודיעיני עולה מידע רב אודות פעילות פלילית גם מאחורי סורג ובריח... הוא פועל לבדו, עם שותפים ועד לאחרונה גם עם אביו המנוח...". עכשיו, נציגי המשטרה אשר חייבים ליישר קו גם עם העובדות, מתבלים אותן בפרשנות שנועדה להלחיץ שופטים: "יודגש, על אף שאין מידע מודיעיני חדש בעניינו אין בכך משום איון מסוכנות או החלשה של פעילותו הפלילית... המסוכנות טרם חלפה ואף עלולה להתעצם מההערכה שמצב המשפחה מוטל כעת על כתפיו... חברות בארגון פשיעה משקפת מסוכנות טבועה הנובעת מפעילות הארגון וסכסוכים".

abergil b yair 200 shirazi riko210 150
יצחק אברג'ל ריקו שירזי

כיצד מידע מודיעיני לא עדכני על משפחת פשע שלדעת כולם ירדה מהמפה, ועל אסיר שאינו מסתבך בכלא ואינו מייצר מידעים מודיעינים, כאמור, מהווה בסיס לדו"ח מודיעיני שלילי אשר משכנע את בתי המשפט?

עו"ד דרי ליוותה בעבר אסירים מזוהי ארגוני פשיעה כמו עמיר מולנר, מוטי חסין, איימן כראג'ה ואחרים. לטענתה, "דווקא לנוכח הנסיבות המשפחתיות הנוכחיות של פרנסואה אבוטבול אין הצדקה יותר להמשך הסיווג שלו בקטגוריה א'. המדינה מתעקשת על הסיווג הזה מתוך מניע של נקמה בלבד, רק כדי למנוע ולעכב את קציבת תקופת המאסר עולם שלו על ידי משרד המשפטים ונשיא המדינה, הליך שבלעדיו אין אופק שיקומי".

לקראת הדיון בעתירה הקרובה, שבה ייקבע אם הוא ייצא לביקור בית ראשון, ועוד יותר חשוב מכך, לאן יילך הסיווג הבטחוני שלו ומה יהיו סיכויי הקציבה שלו בלשכת נשיא המדינה, היא מבקשת להזמין לעדות בבית המשפט את אנשי המודיעין הרלוונטים, כדי שיסבירו וימחישו את ההגדרה בחוות הדעת שלהם על כך שמשפחת אבוטבול היא משפחת פשע רלוונטית.

במקביל היא נקטה בצעד מקורי ביותר, שניים מראשי ארגוני הפשע הרלוונטים לסכסוכים עם משפחת אבוטבול, הלו הם ריקו שירזי ויצחק אברג'ל, חתמו לפני מספר ימים על תצהיר זהה שחיברה עו"ד דרי ובו הם מתחייבים על כך שאין להם שום דבר נגד פרנסואה אבוטבול. "אני מצהיר בזאת אודות יחסי שלום השוררים ביני ובין פרנסואה אבוטבול, תעודת זהות מספר... הנני מצרף תצהיר זה בכתב על מנת להזים את הסכסוך המיוחס למשפחות במודיעין שב"ס". על החתום באו שירזי ואברג'ל, והתצהירים יוגשו לעיונה של השופטת רג'יניאנו בדיון הקרוב.

היחסים החמים בין פרנסואה אבוטבול לבין אברג'ל ושירזי נבנו בשנים של שיחות ומפגשים באגפי ההפרדה, במיוחד מאז מות אביו ורצח שי שירזי, והם ידועים היטב לאנשי המודיעין של המשטרה ושב"ס, אבל זה אינו מקבל ביטוי בדו"חות הפומביים. להיפך, כאשר הדבר הובא בפניו, הטיחו בו שהוא מפתח קואליציה עם ריקו שירזי. "מאז הוא ניתק לגמרי את הקשרים איתו", אומרת עו"ד דרי.

הסנגורית מציינת כי היא מתכוונת לעמת את שלטונות שב"ס עם התהליכים הטיפוליים שבהם מרשה כן לקח חלק, ובהם הוא בעצם לקח אחריות על ביצוע הרצח של רענן לוי, דבר שהוא לא עשה בשני ההליכים המשפטיים. לדבריה, פרנסואה אמרה לה דברים שאמר לחברים בקבוצת הכעסים, "מרגע מות אבי החלטתי לשנות פאזה, הבנתי את המעשים שלי ואני לוקח אחריות על הדקירות הקטלניות של רענן לוי". את המסר הזה הוא העביר גם למשפחת לוי, כולל התנצלות אישית.

levi raanan
התנצלות אחרי 10 שנים. רענן לוי ז"ל


מסלולים לאסירי עולם

בשב"ס פועלת ועדת אסירי עולם שבראשה עומדת תת גונדר רונית זר, שהיא גם ראש חטיבת התקון בארגון, אשר עוקבת מקרוב אחר תהליכי המאסר של אסירי עולם. חרף דו"חות ביקורת קשים בנוגע לחוסר בפעילות שיקום וחינוך, של מבקר המדינה, הסנגוריה הציבורית ולשכת עורכי הדין, בשיחות עם גורמי שב"ס רלוונטים הם מתגאים שוב ושוב בפעילות שנעשית אך נעלמת מהעין הציבורית.

צודקים, בעידן של תקשורת סנסציונית ומתחסדת, שיקום אסירים מייצר אנטגוניזם ברוח הטוקבקיסטית הפשיסטית הכללית, תסגרו ותזרקו את המפתח. אז במחלקת התקון באמת מנסים, ואסיר שבאמת מעוניין יכול לקבל אוזן קשבת, אבל הבעיה היא שלא כולם רוצים בכלל, ולהפיק מוטיבציה חיונית מאסירים שדיכאון ופשע הוא כל עולמם, כמעט בלתי אפשרי, מה גם שהבירוקרטיה במחלקות השיקום והחינוך בכלא מסורבלת ומתישה.

אחד כזה הוא יוסף ויצמן מתל כביר בתל אביב, שהורשע ברצח במהלך מריבה בין נרקומנים. 24 שנה הוא יושב בכלא ללא כל מענה טיפולי או חופשה, כך שהסיכויים שלו להשתחרר פעם כבנאדם טוב יותר הולכים ופוחתים. אותו כנ"ל אפשר לייחס לאסיר עולם עמוס נחום, שאחרי 27 שנות מאסר עדיין "תקוע" באגפים הכי קשים של כלא שאטה. במצב הזה יש עוד הרבה אסירי עולם ואסירים השפוטים למאסרים ארוכים.

rimonim kvutza keidar nir 400 268
דילמת התקון במפגש עם המודיעין והביטחון
(צילום: ניר קידר, פוסטה)

ועדיין, פעילות שיקומית על פי תורת הדינמיקה הקבוצתית היא הלהיט התורן בשב"ס, כפי שהציבור הרחב למד בפרשת קיצור המאסר של משה קצב. רק בשביל זה היה שווה לשלוח לכלא נשיא מדינה וראש ממשלה, ועוד יהיה מעניין ללמוד על התקון של אולמרט. 

בינתיים, אחת הבעיות של מחלקת התקון היא במפגש מול אנשי הביטחון והמודיעין של הכלא, שם הם כנועים לחוות דעת מהסוג שהוגש נגד פרנסואה אבוטבול, גם אם הן מנוגדות להלך הרוח של המפגש היומיומי איתו בכלא. מהבחינה של מחלקת התקון, פרנסואה אבוטבול הוא צעיר ואינטיליגנטי וחומר גלם מעולה לשיקום, והוא אף מוגדר כזה, גם אם לא מדברים כלל עכשיו על קיצור מאסר, וגם היום הזה יגיע. אלא שעם רמת הביטחון המירבית אליה הוא מסווג, השיוך המשפחתי וההפרדות, קשה להתעמת, ולפיכך מודים בשב"ס, אין לו בשלב זה מענה טיפולי קבוצתי כללי, אלא תורני בלבד.

בשב"ס אומרים, כי יש אינטראקציה טובה בין חטיבת התקון לבין חטיבת המודיעין, שפועלת להזמת סכסוכים ולשילוב אסירים בקבוצות טיפוליות, הגם שאסירים נשבעים כי המודיעין מקדם תהליכי שיקום רק למשתפי פעולה. המודיעין והביטחון מבינים שאסיר משתלב הוא טוב יותר למערכת, אומר גורם מערכתי בכיר, אבל לא בכל מחיר, לא פשוט להוציא חברי ארגוני פשיעה לאגפים רגילים, וגם אלה שרוצים לא תמיד בשלים וחובת ההוכחה עליהם. לידיעת הקורא פרנסואה אבוטבול.

maariv 17 2 3 fransua abutbul
הכתבה כפי שפורסמה ב"מעריב סופהשבוע"

הוסף תגובה


Anti-spam: complete the task
פרסומת - Advertisement